Saç köklerinde, bilhassa ense kökünde ve kulak arkalarında yoğunlaşan ve saçlarda kaşıntıya neden olan canlılara bit adı verilir. Bit nasıl yok edilir?

Bit Nasıl Yok Edilir? En Etkili Doğal Yöntemler Nelerdir?

Saç köklerinde meydana gelen, bilhassa ense kökünde ve kulak arkalarında yoğunlaşan ve saçlarda kaşıntıya neden olan canlılara bit adı verilir. Saç bitleri, geçmeyen bir huzursuzluk hissine ve saç diplerinin sürekli kaşınmasına yol açarlar. Doğru saç bakımı ve saç ilaçları ile bu sorundan kurtulmak mümkündür.

Bitlerin yumurtaları sirke olarak isimlendirilir. Saçların sirkelerden arındırılması çok mühimdir. Eğer temizlenmezse çok geçmeden sirkeler büyüyecek ve bitler üremeye başlayacaktır. Saç bitlerinin en fazla görüldüğü yerler ense civarındaki saçlardır. Gür sakalları olan fakat yeteri kadar bakım yapılmayan sakallarda da bit oluşur. Üstelik çoğunlukla bunun tek çözümü sakalları tıraş etmekten geçer.

Video: Saç bitlerinden kurtulma yolları!

Bitten Kurtulmanın Doğal Yöntemleri Nelerdir?

Sirke

Sirke bitlerden ve sirkelerden kurtulmak için en etkili yöntemlerdendir. Beyaz sirkenin yapısında asetik asit bulunduğundan bit ve benzeri parazitler ile mücadelede önemli bir rol üstlenir. Gerektiği gibi kullanılırsa saç bitlerini çabucak ortadan kaldırır. Beyaz sirkenin, sirke ve bitlerden kurtulmak için uygulanışı şöyle olmalıdır;
Eşit oranda beyaz sirke ve su bir kâse içerisinde karıştırılır. Elde edilen karışım, tüm saça ve saç derisine uygulanır ve 1-2 saat kadar bekletilir. Daha sonra saçlar, ince aralıklı bit tarağı ile taranır ve ölü bitler saçlardan uzaklaştırılır. Ardından hafif bir şampuan kullanılarak saçlar güzelce yıkanıp durulanır.

OKUYUN  Saç gürleştirme önerileri, evde doğal kısa sürede saç nasıl gürleşir?

Etiketler:

,