Kimi zaman yorgunluk, kimi zaman keyif olarak içtiğimiz kahve hepimizi için farklı tatlarda ve tarzlarda yapılıyor. Sade, orta şekerli ya da şekerli hiç fark etmez kırk yıl hatırı olan bu dosta hayır demek imkansız. Peki kahveyi en güzel şekilde köpüğü bol olarak nasıl yapabiliriz? işte püf noktaları.

Herkese ikişer kaşık

İlk olarak kaç kişiye kahve hazırlayacaksak kişi sayısına göre cezveye su koyuyoruz. İsteğe göre şekerli yapıyorsak iki şeker orta yapıyorsak bir şeker koymak yeterli olacak.  Su koyduğumuz cezveye her kişi için ikişer çay kaşığı kahvemizi ilave ediyoruz.

Kısık ateşte kaynatmak önemli

Daha sonra ocakta yapıyorsak eğer en küçük ateşte karıştırmaya kaynayana kadar karıştırmalıyız. Eğer köz ateşinde yapıyorsak biraz karıştırıp kaynayana kadar bekliyoruz.

Köpükler fincana

Kaynayan kahvenin üzerinde oluşmaya başlayan köpüğü kaşıkla alıp tek tek fincanlara dağıtıyoruz. Tekrardan kaynaması için kısık ateşte karıştırmaya devam ediyoruz.

Taşırmamaya dikkat

Karıştırma işlemi sona erdiğinde biraz daha ağır ateşte kaynattıktan sonra taşma kıvamına gelen kahveyi ateşten alıp, daha sonra fincanlara boşaltıyoruz. İstediğiniz bol köpüklü kahve hazır.

Taze çekilmiş kahve kullanın

Kahvenizin bol köpüklü olması için bir püf noktalardan biri de taze çekilmiş ve iyi kalitede kahve kullanmaktan geçiyor.  Yeni çekilmiş taze  Türk kahvesinin içimi hazır kahveye göre daha keyiflidir.  Taze çekilmiş kahven kaynayınca köpüğü daha çok bollaşır.

Karıştırmadan da köpürtebiliriz

Bol köpüklü bir kahve için başka bir yöntem daha var. O da karıştırmadan sadece kaynatarak yapabileceğimiz bir yöntem. Bu  yöntem kişi sayısına göre tekrardan fincan ve kahvelerimizi ayarlıyoruz. Hazırladığımız cezveye kaç kişilik olacaksa ona göre su koyuyoruz. Sonra tekrar ikişer kaşık kahve koyduktan sonra kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Kahvenin taşmaması için cezvenin üstüne kaşık koyuyoruz.  Kahve bollaşmaya başlayınca ocaktan alıp fincanlara yarımşar olarak köpük girecek şekilde boşaltıyoruz son olarak  fincanları dolduruyoruz.

OKUYUN  Baş ağrısına karşı sıcak su, kahve ve limon karışımı nasıl yapılır?

Makinede  köpüklü kahve nasıl yapılır?

Kahveyi cezvede nasıl köpüklü yapacağımızı anlattık. Şimdi cezveyle uğraşmak istemeyenler için makinede köpüklü Türk kahvesini tutturamayanlar için  çeşitli püf noktaları var. Elektrikli ya da normal kahve makinesinde kahve yapmak çoğumuzu zorlayabilir. Bazen suyu fazla olabilir, bazen de kahvesi fazla olabilir.  Bunun önüne geçebilmek için herkes tarafında geliştirilen yöntemler var tabi ama en çok işe yarayan yöntemlerden bir tanesi iyi bir makineye sahip olmak. Makineniz kahvenin ve suyun miktarını çok iyi okumalı ve ona göre karışımı iyice yoğurmalı.
İlk olarak fincanlarla suları ölçerek cezveye ya da makineye suları koyuyoruz.  Sonra her fincan için 2 çay kaşığı kahve ve orta şekerli için 1 şekerli için 2 çay kaşığı şeker ekleyip, cezveyi çalıştırmadan önce hepsini iyice karıştırmamız gerekiyor. Makinede yapılacak kahve için kaşık kullanımı tahta olursa istediğiniz sonucu alabilirsiniz.  Güzelce karışan kahveyi makineye koyup çalıştırmaya başlıyoruz. Eğer otomatik bir makineden kahve yapıyorsanız başında beklemenize gerek yok. Kahve piştiğinde kendisi otomatik olarak kapanır. Ancak burada su miktarını ve kahveyi koyarken dengeli koyarsanız kahveniz çok sulu olmaz.  Eğer elektrikli cezve kullanıyorsanız bazen kaynamaya başlayan kahveyi  ara ara da karıştırıp, kaynamaya başlayan kahveyi makineden alıyoruz. Bazen köpürürken de dışarı taşabilir bu yüzden kahve taşmaya yakın kapatmak gerekir.
Bol köpüklü kahvenin kırk yıl hatırı olduğu gibi cilde ve vücuda da oldukça yararlı. Kahvenizi içtikten sonra dilerseniz kahve tortusuyla cildinize peeling uygulayabilir, gün içerisinde içtiğimiz kahve ile vücudumuzdaki ödemden kurtulabiliriz.

Etiketler:

,