Domates, patates, kahve, sarımsak… Bunları buzdolabında saklıyorsanız ve bunun doğru olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bu ürünler buzdolabında saklanmaz, hatta buzdolabında korunmaya çalışılan bu besinler çabuk bozulur. İşte size buzdolabına asla girmemesi gereken 10 ürün.

Buzdolabının hayatımıza girmesi aynı zamanda tüketiciler için çok büyük bir kolaylık sağladı. Artık yiyeceklerimizi taze ve canlı tutmak, sağlığımız için uygun bir şekilde muhafaza etmek çok daha kolaylaştı. Ancak uzmanlar bazı besinlerle ilgili uyarılarda bulunuyor ve bu ürünlerin aslında buzdolabında saklanmaması gerektiğini söylüyor. Herkesin evinde bulunan domates de bunlardan biri. Domatesler evde buzdolabında tutulur ama aslında yanlış bir koruma yöntemi bu. Çünkü hemen herkesin bozulmaması için buzdolabında sakladığı domatesler aslında buzdolabı sayesinde tadından ödün veriyor. Adeta kumlu hale gelen yapısı tadını da bozuyor. Hızla yumuşamaya başladığı için bakteriler oluşur ve öyle tüketildiğinde sağlık sorunlarına neden olur.

Domates, karpuz, patates, sarımsak… Hepsi sofralarımızın, öğünlerimizin olmazsa olmazları. Onlar aracılığıyla vücudumuz girecek olan vitaminler, mineraller ve pek çok unsur sağlığımız için çok önemli. Tabi bunun için onlarında sağlığını korumak gerek. Bazı sebze ve meyvelerin asla buzdolabına konmaması gerektiğini söylesek. Birçok gıdayı saklamak için buzdolabını tercih etsek bile yapılan araştırmalar bazı besinlerin buzdolabına konulmasının yanlış olduğunu ortaya koydu. Değil sonrasında fayda sağlamak, pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Yiyecek ve içeceklerin bozulmaması için en çok alınan tedbir buzdolabında saklamaktır. Ama bazı yiyecekler için durum tam tersi. Yiyecek içecekler ve hatta ojeden parfüme kadar birçok ürünün bozulmasını engellemek için buzdolabında muhafaza edilir. Fakat çok bilinmese de bu durumun istisnaları mevcuttur. Bazı besinler buzdolabında saklandığında daha kısa sürede bozulur ve adeta zehire dönüşür.

OKUYUN  Çamaşır makinesinin içine 'kola' koyun. Sonuç inanılmaz

Buzdolabında tutulması gereken 10 besin

Hemen herkesin bozulmaması için buzdolabında sakladığı domatesler aslında buzdolabı sayesinde tadından ödün veriyor. Adeta kumlu hale gelen yapısı tadını da bozuyor. Hızla yumuşamaya başladığı için bakteriler oluşur ve öyle tüketildiğinde sağlık sorunlarına neden olur.

  • Buzdolabında tutulan patatesin tadı ve dokusu kötü etkilenir. Yavaş yavaş bozulmaya başlar fakat buzdolabında olduğu için görüntüsünde bir değişme olmaz. Görüntüsünde bir değişim olmadığı için bozulduğu anlaşılmaz ve tüketildiğinde çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.
  • Sarımsak, kuru ve serin ortamlarda 3 ay boyunca kimseye zararı olmadan usul usul bekler. Buzdolabındayken etrafında dolaşan hava antisarımsak etkisi yapar.
  • Buzdolabı sayesinde nemlenen kahve çekirdekleri hem lezzetini yitirir hem de kısa sürede bayatlar.
  • Çikolata başlığında söyledik ama aslında şekerli yiyecekleri buzdolabında uzak tutun. Her birinin ya formu ya da lezzeti buzdolabında zarar görür.
  • Bal akışkanlığını yitirir, reçel donabilir.
  • Ananas gibi tropik meyveleri buzdolabında saklamak kısa sürede çürümesine neden olur.
  • Aynı şekilde karpuzda buzdolabına konulduğunda kısa sürede bozulur.
  • Soğan da sarımsak gibi buzdolabında yaralanan yiyeceklerden.
  • Ekmeği buzdolabında saklamak tazeliğini yitirmesine sebep olacaktır. Buzdolabına konulduğu andan itibaren rengi, tadı ve kokusu değişir tüketilmeyecek hale gelir.
X