Ülkemizde yaygın bir kültür olan çay tüketimi, hemen hemen her gün gerçekleştirdiğimiz bir şey. Her gün birden fazla bardak çay içenler ya da mutlaka hem sabah hem de akşam çay demleyenler için ise işin arka planında büyük bir sorun yer alıyor. Sürekli olarak çay demlenmesine dolayı çaydanlıklarımızı kararmaya ve lekelenmeye başlıyor. Uzun süre kullanılan çaydanlıklarda oluşan bu kararmalardan kurtulmak için ise kimyasallar yerine doğal yöntemleri tercih etmek gerekiyor.

Eski çaydanlıkları parlatmak için deneyin

Eski ve kararmış çaydanlıkların temizlenmesi hem ileride demleyeceğiniz çayların tadının güzel olması hem de sağlık açısından önemli biri durumdur. Kararan çaydanlıklarda biriken lekeler çayların tadını kötüleştirmeye, demlenecek  çayın kalitesini etkilemeye ve içerdiği zararlı yapı ile uzun bir zaman sonra olsa da eninde sonunda sağlığınızı da tehdit etmeye başlayacaktır. Aynı zamanda bu durumun yayılması zaman içerisinde yeni çaydanlık alma gereksinimin ortaya çıkarabilir ya da siz bu şekilde düşünmeye başlayabilirsiniz. Çünkü kararan çaydanlıkların temizliği hiç kolay bir şey değildir. Ve çoğu zaman ağır kimyasalların kullanıldığı bu temizlik başarısızlık ile sonuçlanabilir.

Güçlü kimyasallar le uzun süren temizliklerin ardından çaydanlıklarda lekeler ve kararmalar hala geçmemiş yada çok az bir kısmı geçmiş şekilde iken kimyasallar ile uzun süre vakit geçiren cildimiz için ise bu durum hiç iyi değildir. Hem temizliği daha kolay bir şekilde halletmek için hem de cildinize kimyasallardan gelebilecek zararları önlemek için kararmış çaydanlıkları daha basit ve doğal bir yöntem ile tamamlayabilirsiniz. İşte eski çaydanlığınızı ilk alındığı gündeki kadar temiz ve parlak yapacak yöntemler:

Sirke ve tuz ile temizleyin

Kendi başlarına güçlü temizlik malzemeleri olarak görülen doğal gıdalar olan tuz ve sirke, içerdikleri asidik yapı sayesinde ev temizliğinin birçok farklı alanında kullanılabilirler. Sirke ve tuz ile oluşturulan bir karışım ise çaydanlık kararmaları gibi oksitlenmeye bağlı metal lekeleri geçirmekte güçlü bir karışım olabilir. Sirke ve tuz karışımı ile çaydanlık parlatmak için uygulamanız gereken yöntem ise oldukça basit. Bir kaba sirke koyun ve üzerine 2 yemek kaşığı kadar tuz ilave edin. Tu sirke içerisinde çözünene dek karıştırmaya devam edin. Ardından çaydanlığınızı önce bu karışım içerisinde birkaç dakika bekletin ve sonrasında ise bir bez yardımı ile bastırarak silin. Lekelerin ve kararmaların çıktığını göreceksiniz.

OKUYUN  Ocakta unutulup yanan çaydanlık nasıl temizlenir? (Kaynak: soru.com.tr)

Sirkeyi bir de karbonat ile deneyin

Sirke ve tuz karışımı kadar güçlü olan ve kararmış çaydanlık temizliğinde kullanabileceğiniz bir başka etkili yöntem ise sirke ve karbonat ile çaydanlık temizlemedir. Bu yöntem ile çaydanlığınızı parlatmak ve temizlemek için bir kap içerisine sirke boşaltın ve 2 yemek kaşığı kadar karbonatı içerisine ilave edin. Ardından tamamen çözünene dek karıştırın. Daha sonra çaydanlığınızı bu karışım içerisinde birkaç dakika bekletin. Ardından lekelerin olduğu bölgeleri bir bez yardımı ile iyice ovalayarak temizleyin ve çaydanlığınızı durulayarak işlem sonlandırın.

Limon kabukları ile de temizleyebilirsiniz

Sahip olduğu sağlıklı asit yapısı sayesinde hem sağlık açısından hem de temizlikte kullanımı ile faydalarını bize sunan limonu çaydanlıklarınızı he parlatmak hem de temizlemek için kullanabilirsiniz. Limonun kabuğunu küçük parçalar galine getirin ve bu parçalar ile çaydanlık yüzeyini ovalamaya başlayın. Daha sonra aynı yüzeyi nemli bir bez ile de bastırarak silin. Son olarak bolca su kullanarak çaydanlığınızı durulayabilir ve kararmalardan kurtulabilirsiniz.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Yunus Emre Kılıç

Öncelikle herkese merhaba, ben Yunus Emre Kılıç. Hayatım boyunca tutkum olan yazmak beni önce Radyo Televizyon ve Sinema bölümü ile ardından da sektördeki denemelerim sonucunda Bir Bilene Sorduk ve Turk Gazete ile buluşturdu. Sitemiz adına çalışmalarımın yanı sıra YouTube kanalımız için sunuculuk yapmaktayım. Umuyorum ki hem anlatarak hem de yazarak uzun yıllar daha sizler ile aynı sayfada buluşmaya devam edeceğim. Her yeni güne yeni bir mutluluk dileğiyle...

Tüm yazıları göster