İstanbul’da milyonlarca kişi ulaşım aracı olarak İstanbulkart’ı kullanıyor. Ama İstanbulkart’ın aynı zamanda bir yaşam kartı olduğunu biliyor musunuz? Bünyesindeki bir çok işbirliği sayesinde para taşımaya bazen gerek kalmayabilir. İşte İstanbulkart ile İstanbul’da yapabilecekleriniz…

1-İstanbulkart ile Migros’tan alışveriş imkanı

BELBİM AŞ ve MİGROS işbirliğiyle hayata geçen proje ile birlikte; İstanbul’daki tüm Migros, Migros Jet ve 5M mağazalarından nakit ile herhangi bir ek bedel ödemeksizin İstanbulkart satın alma ve Abonman/TL yükleme işlemleri yapılabiliyor.

Migros mağazalarında 300 TL’ye kadar olan alışverişler İstanbulkart ile ödenebilirken, mağazalarda kayıt ettirilen İstanbulkartlarla yapılan alışverişlerden de puan kazanılıyor.

Kazanılan puanlar İstanbulkart’ın geçtiği tüm İstanbulkart harcama noktalarında (Toplu ulaşım, İBB Sosyal Tesisleri, Hamidiye otomatları, İspark otoparkları, Bisiklet kiralama, iTaksi vb.) kullanılabilme imkanına sahipsiniz aynı zamanda. Money Club üyeleri ise kartlarını İstanbulkartları ile eşleştirerek, Money kart yerine İstanbulkart kullanabiliyorlar.

2-15 TL hediye

Bu arada İstanbulkart Mobil uygulamasına ilk kez üye olup Mastercard’ını tanımlayarak yükleme yapan kullanıcılara ise 15 TL bakiye hediye ediliyor. Hediye bakiyenizi ve yüklediğiniz bakiyeyi mobil uygulamadaki ‘Bekleyen Talimatlarım’ sekmesinden görüntüleyebilir, kart dolum cihazına bir kere dokundurarak İstanbulkart’ınıza tanımlayabilirsiniz.

2-Miniatürk bileti satın alabilirsiniz

Kültür A.Ş. ile ortak geliştirilen proje ile İstanbulkart’ınız ile Miniatürk biletinizi satın alabilir, Türkiye’nin önemli mimari eserlerinin birebir hazırlanmış minyatür maketlerini inceleyerek muhteşem bir Türkiye turu yapabilirsiniz.

Sealife Akvaryum, Madame Tussauds için kampanya

Öte yandan Net Risk Yönetimi ve Destek Hizmetleri ile yapılan işbirliği sayesinde İstanbulkart sahipleri 31 Aralık’a kadar hem 1500 deniz canlısının bulunduğu Sealife Akvaryum ile sualtının gizemine ve huzuruna; hem de 250 yıllık geçmişe sahip Madame Tussauds markasının tarihi ve kültürel kahramanlarının İstanbul’daki evine 31 Aralık’a kadar “1 Bilet Alana 1 Bilet Hediye!” kampanyasıyla ve 4 Ağustos 2021 tarihine kadar %25 indirim ile konuk olabilecekler!

OKUYUN  Ütü yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? İşte etkili ütü yapmanın püf noktaları

3-İBB sosyal tesislerde ödeme imkanı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirak Şirketi BELBİM A.Ş. ile Türk mutfağının seçkin lezzetlerini uygun fiyata sunan İBB Sosyal Tesisleri işbirliğinde İstanbulkart ile ödeme altyapısı da oluşturuldu. Gerçekleştirilen bu proje ile projede vatandaşlar, İstanbul’daki tüm İBB Sosyal Tesisleri’nde nakit ve bozuk para ihtiyacı duymadan, kart ve şifre işlemleri ile uğraşmadan, İstanbulkartları ile tek dokunuşla hızlı ve güvenli bir şekilde ödeme yapma imkanına kavuştu.

4-Yemek ve ulaşım kartı

Paye yemek kartı PTT AŞ, BELBİM AŞ ve Turkcell ortaklığı ile Türkiye’de çıkarılan ilk yerli yemek kartı platformu. Paye kart, yemek kartı olma özelliğinin yanında, şehir yaşamının birçok noktasında kullanılan İstanbulkart olma özelliği de bulunduruyor. Yani Paye kart, sadece yerli yemek kartı özelliği olarak kalmayıp aynı zamanda İstanbulkart’ın bütün özelliklerini kendi bünyesinde barındırıyor. Bu bağlamda Paye Kart kullanıcıların gündelik hayatlarını kolaylaştırma adına yemek kartı özelliğinin yanında İstanbul genelinde bir yaşam kartı olarak hizmet vermektedir.

5-Akıllı geri dönüşüm konteyneri ile İstanbulkart’a yükle

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Sıfır Atık” vizyonu kapsamında geliştirdiği “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri” projesi ile pet şişe ve alüminyum atık karşılığı İstanbulkart’a bakiye yükleme işlemi yapılabiliyor. İstanbulkart’a atık başına bakiye yükleyen bu projeyle, çevrenin korunması ve ülkemiz adına ciddi bir ekonomik kazanç sağlanması hedeflenmektedir.

Vatandaşların geri dönüştürdükleri atık başına İstanbulkartlarına yüklenecek bakiyeler aşağıdaki gibidir.

  • PET şişeler için:
  • 0,33 litrelik pet şişe: 2 kuruş
  • 0,5 litrelik pet şişe: 3 kuruş
  • 1 litrelik pet şişe: 6 kuruş
  • 1,5 litrelik pet şişe: 9 kuruş
  • Alüminyum kutular için:
  • 0,33 litrelik alüminyum içecek kutusu: 7 kuruş
  • 0,5 litrelik alüminyum içecek kutusu: 9 kuruş

6-Şehir plaj ve tuvaletlerinde ödeme imkanı

İstanbulkart’ınız, şehir plaj ve tuvaletlerindeki ödemeler için de geçerli.  Şehir tuvaletlerinde hijyenik koşulların yanı sıra, anneler için bebek bakım odası hizmeti de sunulmakta.

OKUYUN  Melisa çayının faydaları (Kaynak: soru.com.tr)

7-iTaksi’de İstanbulkart ile Hızlı ve Kolay Öde

Üzerinde iTaksi logosu olan tüm taksilerde İstanbulkart ile nakit kullanmadan hızlı ve güvenli ödeme yapılabilmektedir.

İstanbulkart

İstanbulkart

8-Hamidiye su otomatlarında İstanbulkart ile öde

Belbim ve Hamidiye Kaynak Suları’nın ortak çalışması dâhilinde şehrin farklı noktalarında bulunan su otomatlarında İstanbulkart ile ödeme altyapısı oluşturuldu. Kullanıcılar otomatlarda satılmakta olan ürünleri İstanbulkartları ile nakit ve bozuk para ihtiyacı duymadan, kart ve şifre işlemleri ile uğraşmadan, tek dokunuşla hızlı ve güvenli bir şekilde satın alabiliyor.

9-Beltur cafelerinde ödeme imkanı

BelturAŞ işbirliğinde İstanbulkart ile ödeme altyapısı oluşturuldu. Gerçekleştirilen bu proje ile İstanbul’daki tüm Beltur köşk, restoran ve kafelerinde İstanbulkartları ile tek dokunuşla hızlı ve güvenli bir şekilde ödeme yapma imkânı sunulmuştur.

10-Bisiklet kirala

İspark ve BNB Mühendislik iş ortaklığı ile yapılan çalışma dahilinde İstanbulkart kullanılarak müşteriler bisiklet kiralama hizmetinden faydalanabilmektedirler.

Etiketler: