Vücut sağlığı açısından pek çok besin her zaman listenin en üst sıralarında yer alıyor. Özellikle keçiboynuzu dendiğinde şifa kaynağı olarak belirtiliyor. Fakat bu şifa kaynağının içerisinde bulunan özü en dikkat çeken kısmıdır. Bizlerde bu konuyu araştırarak, siz değerli okurlara keçiboynuzu özünün faydaları hakkında detaylı bilgileri sunacağız. Buyurun konuyu birlikte inceleyelim.

Keçiboynuzu Özü Nedir?

Bu şifa kaynağının ismi genel olarak keçilerin boynuzuna benzemesinden dolayı kullanılıyor. Harnup olarak da adlandırılan bu meyve 20 cm kadar boyuta ulaşabiliyor. Boynuzun kenar kısımlarında bulunan balı ise genellikle kemirilerek yeniyor. Meyvenin orta bölümünde bulunan çekirdekler ise tohum şeklinde kullanılıyor.

Özün elde edilebilmesi için pek çok işlemin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu şekilde tüm meyve sıvı hale geliyor. Elbette özün oluşumunda başka bir katkı maddesi eklenmiyor. Sadece meyvenin kendisi üzerinden steril ortamda aşırı sıcaklıklar olmadan üretiliyor.

Keçiboynuzu Özü Üretimi Nasıl Gerçekleşiyor?

Şifa kaynağı olan bu meyvenin 2 farklı besin türü bulunuyor. Bahsettiğimiz bu besin türleri pekmez ve öz olarak halka sunuluyor. Öyleyse, keçiboynuzu özü nasıl yapılır? Yakından bakalım.

  • Meyve yeşil durumda toplanır ve 2 gün su içerisinde bekleme aşamasına alınır.
  • Bekletilme zamanı dolduktan sonra pres makinesine konularak özü çıkartılır.
  • Makinenin pres zamanında oluşan ısı ile özün mikroorganizmalardan arınması sağlanır.
  • Ardından özün süzme işlemi gerçekleştirilerek damıtıldıktan sonra akışkan hale getirilir.
  • En son işlem olarak cam kaplara aktarılır ve vakum sistemi üzerinden paketleme yapılır.

Yapılan tüm bu işlemler sonucunda uzun süreler tazelik korunur.

Keçiboynuzu Özü Faydaları Arasında Neler Bulunuyor?

Meyvenin en önemli özelliği gelişim açısından destek sunmasıdır. Özellikle çocuklar için bu meyve çok önemli rol oynuyor. İçeriğinde kalsiyum bulunduğu için kansızlığa da oldukça iyi geliyor. Nefes darlığı, bronşit, astım ve çeşitli türden alerjik hastalıklarına direnç olarak kullanılıyor. Keçiboynuzu özü cinsel faydaları konusu da elbette unutulmamalıdır.

OKUYUN  Her alanda kullandığımız limonun besin değerleri ve kalorisi (Kaynak:soru.com.tr)

Cinsel gücün artışını sağlamasının dışında, sperm sayısının artışında da gayet destek oluyor. Hafıza güçlendirme, tırnak yapısına destek olma, cilt yenileme ve diş etlerini güçlendirme gibi etkileri de bulunuyor. İçeriğinde yoğun lif olması sebebi ile bağırsak düzenleyici olarak da bilinir. Üstelik demir eksikliği tedavisinde de yardımcı olarak kullanılır.

Keçiboynuzunun Özü Nasıl Kullanılıyor?

Sağlık açısından en önemli meyveler arasında ön plana çıkan keçiboynuzunun kullanımı gayet basittir. Genel olarak bu özün kullanımı yetişkinler açısından sabah aç karnına 2 veya 3 yemek kaşığı içilmesidir. Çocuklar da bu durum ise 1-2 yemek kaşığı şeklindedir. İsteyenler sabah kahvaltı sofralarına koyarak rahatlıkla tüketebilirler.

Keçiboynuzunun Özü Çok Kullanılırsa Zarar Verir Mi?

Keçiboynuzu özü faydaları ve zararları şeklinde karşılaştırma yaptığımızda birçok detay ortaya çıkabiliyor. Özellikle aşırı tüketim konusuna dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü aşırı tüketim vücut için aşırı yüklenme olacaktır. Sadece hastalık için fazla kullanımlar doğru değildir. Diyabet hastaları ve kan pıhtılaşma problemi yaşayanlar mutlaka doktora danışarak tüketim gerçekleştirmelidirler.

Ayrıca aşırı tüketime bağlı olarak bazı kişilerin bünyesinde mide bulantısı ve baş dönmesi görülebiliyor. Normal derecede tüketim gerçekleştirmek isteyenler, toz şeker alternatifi olarak belirli miktarda kullanabilirler.

Kalori Oranı Ne Kadar?

Kalori konusunda dikkat eden kişiler için bu meyve oldukça önemli rol oynuyor. Keçiboynuzu özü kullananlar çok önemli vitaminleri bünyesine kazandırmış bulunuyor. Özün 100 gram kısmında bulunan değerlere bakıldığında A, B ve E vitaminleri dikkat çekiyor. Ek olarak potasyum, kalsiyum, çinko, fosfor, 21 gr sakkaroz, 8,5 gr fruktoz ve 9,5 gr glikoz yer alıyor.

Yağ oranının düşük olması sebebi ile kolesterol bulunmuyor. Tatlı yemeyi sevenler için güzel bir alternatif olmasından dolayı diyet listelerine her zaman ekleniyor. Zayıflatma açısından olmasa bile kişinin tok hissetmesini sağladığı için zayıflama listelerinde ön sırada bulunuyor.

OKUYUN  Kıyafetinize dökülen kahve lekesi nasıl çıkar? (Kaynak: soru.com.tr)

Video:

Nereden Temin Edilebilir?

Keçiboynuzu almak isteyen kişiler aktarlara giderek bu ürünü kolaylıkla alabilirler. Bu meyvenin özü de aynı şekilde aktarlarda her zaman raflarda yer alıyor. Genel olarak aktarlar dışında marketler üzerinden de alım gerçekleştirilebiliyor. Kış aylarında grip veya soğuk algınlığı geçirenler bu meyvenin şifasından faydalanabilirler.

Fiyatı Ne Kadar?

Özün fiyatı markaya göre farklılık gösterecektir. Genel bir rakam vermek gerekirse eğer 30 TL ile 75 TL arasında etikete sahip olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bu etiket özün faydaları konusunun önünü asla kapatamaz. Sağlığını düşünenler ve vücudu için şifa arayan kişiler bundan kolaylıkla faydalanabilirler. Doktorlarında her zaman öneri listesinde olduğu için her evde bulunması gereken bir vitamin kaynağı denilebilir.

Etiketler: