Koltuk nasıl temizlenir? Püf noktaları nelerdir? tüm ev hanımlarının ortak her evin kendine özgü bir düzeni bulunuyor. Bu nedenle her ev, ev sahibinin zevkine ve imkanlarına göre şekilleniyor. Ev dekorasyonu her ne kadar önemli olsa da evin içerisinde kullanılan eşyaların kolay temizlenebilir özelliğe sahip olması da oldukça önemlidir. Bir evin olmazsa olmazı olan eşyalar arasında koltuklarda bulunuyor. Koltuk takımının temizliği için birtakım şeylere dikkat edilmesi gerekiyor.

Bu nedenle eğer evinize yeni bir koltuk alacaksanız mutlaka temizlenme koşulları ile ilgili detaylı bir bilgiye sahip olmanızda fayda vardır. Koktuk takımları oldukça şık kullanıldığı ve kumaştan üretilmiş oldukları için çabuk kirlenebilir. Ancak düzenli temizleyerek ve bazı püf noktalarına dikkat ederek koltuklarınızı ilk günkü gibi tertemiz yapabilirsiniz. Birkaç küçük fakat oldukça etkisi olan püf nokta sayesinde koltuklarınızı çok fazla efor sarf etmeden temiz bir hale getirebilirsiniz.

Koltuklarınızı Nasıl Temizlemelisiniz?

Bir evin olmazsa olmazı arasında yer alan koltukların temizliği oldukça önemli bir konudur. Gün içerisinde tüm aile üyelerinin zaman geçirdiği koltuklar, her ne kadar dikkat edilirse edilsin belli bir süreden sonra kirlenecektir. Bu nedenle koltuk temizliğinin belli aralıklarla düzenli bir şekilde yapılmasında fayda vardır. Koltuklarınızı eğer bu işin uzmanlarına temizletmek istiyorsanız koltuk yıkama yapan kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Ancak kendi koltuklarınızı kendinizde temizleyebilirsiniz. Böylece maddi anlamda büyük bir kazanç elde edebilirsiniz. Koltuklarınızı biraz deterjan ve su ile güzelce yıkayıp durulayabilirsiniz. Ayrıca koltuk temizleme işleminden sonra kapıları ve camları açarak koltukların kısa sürede kurumasını kolaylaştırmanız mümkün olacaktır.

İzleyin: Koltuk nasıl temizlenir?

Koltuk Temizliğinde Gerekli Malzemeler

Her temizlik ürünü farklı bir madde veya eşya üzerinde etkili oluyor. Bu nedenle temizlik yapacağınız kısımdaki eşyalara ve kire uygun olarak deterjan seçiminde bulunmanız gerekiyor. Koltuklar oldukça çabuk kirlenebilen eşyalar olduğu için etkili ve güçlü deterjanlar ile temizlik yapılması gerekiyor.

OKUYUN  Evde kendiniz kolayca yapabileceğiniz harika saç modelleri

Koltuklarınızı temizlerken yanınızda bulunması gereken malzemelerden birkaçı şu şekildedir:

 • Temiz bezler
 • Durulama suyu
 • Koltuk yıkama köpüğü
 • Koltuk şampuanı
 • Sünger
 • El havlusu

Bu gibi malzemeleri mutlaka koltuklarınızı yıkarken ve öncesinde yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Koltuklarınızı deterjan ile güzelce yıkayıp sildikten sonra temiz su ile durulayın ve ardından kurumaya bırakın.

Koltuk Temizliği Neden Gereklidir?

Temizlik, bir ortam ya da bir canlı için çok önemlidir. Bu nedenle herkes içerisinde bulunduğu ve yaşadığı yaşam alanı olan mekanları temiz ve düzenli bir şekilde bırakmalıdır. Eşyalar arasında en sık kirlenen eşyaların başını koltuklar alıyor. Bunun birçok nedeni olmasının yanı sıra koltukların kumaş ağırlıklı ürünler olması önemli bir etkendir. Koltuklarınızda her ne kadar gözle görünmese bile pek çok kir ve mikrop bulunabilir.

Aynı zamanda evde geçirilen sürenin büyük bir çoğunluğu koltuk başında geçirildiğinden daha sık kirleniyor. Siz farkında olmadan aslında koltuğunuzda bulunan kirlerle kendinizde haşır neşir olabilirsiniz. Bir evin temizliği genel olarak salonundan belli olduğu için koltuk temizliğine özen göstermelisiniz.

Koltuk Temizliğinde Püf Noktalar

Her iş ne kadar zor olsa da aslında belli bir tekniği ve püf noktası bulunuyor. Bu nedenle hangi konu olursa olsun ilk olarak püf noktasını bilmeniz gerekiyor. Koltuk temizliği çoğu kişi için oldukça zor gibi görünebilir aslında püf noktalarını öğrendikten sonra size de oldukça kolay gelecektir.

Koltuk temizliğindeki önemli püf noktalardan bazıları şunlardır:

 • Nemli ve köpüklü havlu ile silmek
 • Biraz sıcak suyla silmek
 • Mutlaka Arap sabunu kullanmak
 • Bir adet bulaşık makinesi tabletini yıkama suyuna katmak
 • Koltukları çok ıslatmadan silmek ya da yıkamak
 • Durulama suyuna mutlaka sirke eklemek

Koltuk yıkamayı bu püf noktalarına uyarak yaptığınız takdirde kısa sürede koltuğunuzda bulunan kirleri çıkarabilirsiniz. Ayrıca sirke sayesinde ölü deri ve mikropları temizlemenin yanı sıra koltuklarınız daha parlak ve yumuşacık olacaklar.

OKUYUN  Uykusuzluk çekenlere derin bir uyku için öneriler

Açık Renk Koltuk Temizliği

Açık renk tüm eşyalar oldukça kolay kirleniyor. Bu nedenle açık renk olan eşyalarınızın temizliğine daha fazla özen göstermeniz gerekiyor. Özellikle koltuklarda açık renk tercih etmek daha güzel bir görünüm kazandırabilir. Ancak açık renkli koltukların temizliği diğer koltuklara göre daha zor olabilir.

Ayrıca açık renkli koltuklar daha çok kir tutar ve kiri belli eder. Ancak her şeyin bir püf noktası olduğu gibi bununda bir püf noktası bulunuyor. Açık renk koltuklarınızı temizlemeden önce mutlaka kirli kısımlara karbonat döküm ve biraz bu şekilde bekletin. Daha sonra sadece Arap sabunu ile güzelce yıkayın ya da silin.

Bu püf noktayı diğer tüm açık renkli eşyalarda kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca açık renkli koltuklarınızı temizlerken asla çamaşır suyu ya da ağartıcı etkisi olan başka bir deterjan kullanmayın. Aksi takdirde koltuklarınızın rengi daha sarımtırak bir hâl alabilir. Bu püf noktalar sayesinde açık renkli koltuklarınızı yeni gibi tertemiz bir hâle oldukça kısa süre içerisinde getirebilirsiniz.

Temizliği Kolay Koltuk Seçimi

Eğer koltuklarınızı daha kolay temizlenebilir şekilde seçmeye özen gösteriyorsanız bu konuda pek çok farklı ürün bulunuyor. Gelişen ve değişen teknoloji sayesinde artık leke tutmayan kumaşlardan oluşan koltuklar bulunuyor. Ancak siz bilindik koltuk kumaşları arasında bir seçim yapmak isterseniz tay tüyünden oluşan kumaşlarla hazırlanmış koltukları tercih edebilirsiniz. Tay tüyü, leke tutmayan ve belli etmeyen bir özelliğe sahip olduğu için koltuklarınızı daha kolay temizleyebilirsiniz.

Koltuk Temizliğinde Bez Seçimi

Koltuklarınızı temizlerken yumuşak bezler yerine daha sert havlu tipler bezler kullanmanız sizin için en doğrusu olacaktır. Bu sayede koltuğunuzda bulunan kirler daha kolay bir şekilde ve kısa sürede temizlenmiş olur.

Etiketler:

,