Saç temizliğine yardımcı olup saçları güçlendiriyor, cildi yumuşatıyor ve yeniliyor; ama aynı zamanda halı ve kilimleri, çamaşırları da inanılmaz temizliyor. Yani öyle bir sabun düşünün ki, hem yüzünüze, hem saçınıza ve hem de ev temizliğinde kullanabiliyorsunuz. Ve bu sabunun adı Arap sabunu. İşte bu sabunun mucizevi etkileri..

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle temizlik ve hijyen ürünlerine talep arttı. Bir zamanların efsanesi olan ve evlerde temizlikte sıkça tercih edilen ‘Arap sabunu’ son günlerde tekrar revaçta. Firmalar Arap sabununu sıvı veya katı halde tüketicilerin beğenisine sunuyor.

Türkiye’de Arap sabunu olarak satılan ürün yurt dışında yüzey temizleyici olarak biliniyor. Arap sabununda çok fazla merdiven altı üretim yapıldığını belirten sektör temsilcileri, bu konuda vatandaşı da uyarıyor. Sektör temsilcileri, hesaplı olması ve kimyasal içermemesi nedeniyle Arap sabununa olan ilginin her geçen gün arttığını da dile getiriyor.

Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayicileri Derneği (KTSD) Başkanı Ahmet Pura, “Son günlerde sektörden de Arap sabununun çok fazla talep edildiğini duyuyoruz. Fakat Arap sabununda çok fazla merdiven altı üretim bulunuyor, dikkatli olmak gerekiyor” dedi.

Pandemi ile birlikte talep arttı

Koruma Temizlik Genel Müdürü İmer Özer, Arap sabununa ilginin her geçen gün arttığını söyledi. Tüketici alışkanlıklarının değişmesi, ekonomik ve pratik ürün arayışının da ilginin artırdığını belirten Özer, “Eski tip Arap sabunu katı bir forma sahip olduğu için zamanla pratik bir ürün olmaktan uzaklaşmış, bu durum tüketicilerin değişen hayat biçimlerinde temizliğe minimum vakit ayırma istekleri ile de birleşince unutulmaya yüz tutmuştu. Arap sabunu kategorisindeki bu gerilemeyi görünce inovatif olarak sıvı Miss Arap Sabunu’nu tüketiciye sunduk” diye konuştu.

Arap sabunun kökeni

Kovid-19 salgınıyla birlikte hijyene gösterilen önemin arttığını söyleyen Özer, “Tüketiciler çocuklarının yaşadığı alanları çeşitli kimyasallar ile temizlemek yerine Arap sabunu gibi doğal ürünlerle temizlemeye yöneldi. Buna istinaden satış rakamlarımız da 2-3 kat arttı” dedi. Şirket olarak yıllık 10 bin ton Arap sabunu üretim kapasiteleri bulunduğunu ifade eden Özer şöyle devam etti: “Arap Yarımadası ve Kuzey Afrika’ya ihracatımız var. Avrupa ve Amerika’ya da ihracatımız mevcut. Bu bölgelerde ürün ismini doğal yüzey temizleyici şeklinde anlatıyoruz.”

OKUYUN  Tavşan kanı çay demlemek için püf noktaları

İzleyin: Ev Yapımı Arap Sabunu Nasıl Yapılır?

Arap sabununun kökeninin Halep’e dayandığını söyleyen İmer Özer şöyle anlattı: “Halep bölgesinde çıkan orman yangınlarından sonra ağaç gövdelerinin ardında kalan küller ile ilk defa sabunlaştırılmış. Akabinde ise yüzyıllarca yaşadığımız coğrafyada ürün haline gelerek hayatımızda yer almış. Orijinal ismi Halep sabunu olarak geçse de günümüze gelene kadar ismi Arap sabununa dönüşmüş.

Arap sabunu hemen hemen her türlü temizlik için tercih ediliyor. Sıvı ve katı formülde tüketicilere sunulan Arap sabununu, bulaşık, fırın, halı, çamaşır, cam ve yüzey temizliğinde kullanmak mümkün.

Arap sabunun faydaları

Arap sabunu muhtemelen tüm sabunların atası olduğunu biliniyor. Oryantal havası ve kozmetik özellikleri, onu çok popüler bir ürün haline getiriyor. Peki, faydaları nelerdir?

  • Saç temizliğine yardımcı olur.
  • Cildin yumuşak kalmasını sağlar.
  • Halı ve kilimleri derinlemesine temizler.
  • Koltukların ve tekstil ürünlerinin yıpranmasını ve renklerinin değişmesini engeller.
  • Diğer kimyasalların oluşturabileceği zararlı etkilere sahip değildir.
  • Yüzey temizleyici özelliği ile cam ve bardaklara parlaklık verir.
  • Köpek şampuanı yerine kullanılabilir.
  • Ahşap döşemeleri yıpratmadan temizler.
  • Çamaşırları derinlemesine temizler.

Arap Sabunu Nasıl Kullanılır?

Arap sabunu kullanım alanlarına bağlı olarak uygulanması da değişiklik gösterir. Çamaşır ve bulaşık için kullanım öncesinde ürünü inceltmenizde fayda var. Cilt bakımı için maske biçiminde kullanabilirsiniz. Ev temizliğinde ise temizlik suyuna bir miktar damlatmanız yeterli olacaktır. Saç temizliğinde Arap sabunu kullanmak için önce sabunu bir kaseye koyun. Üzerine biraz sıcak su ekleyin. Bir çatalla, macun kıvamına gelene kadar sabunu ezin. Ardından ezilmiş sabunu boş bir şampuan şişesine aktarın. Şişeye yarım çay bardağı su ekleyin. Son olarak, şişeye iki yemek kaşığı doğal elma sirkesi ekleyin ve şişeyi iyice çalkalayın. Her kullanımdan önce yani her duştan önce şişeyi sallamayı unutmayın.

OKUYUN  Sertleşen havlularınız pamuk gibi 'yumuşacık' olsun! Sertleşen havluları yumuşatmak için tüyolar
X

Etiketler:

,