Hazırlanması hızlı yemesi kolay olan gıdalardan biri olarak karşımıza çıkan temel besinlerden biri makarnadır. Ayrıca lezzetli olması da makarnanın sıklıkla tercih edilmesine sebep oluyor. Bazı doktorlara göre makarna kilo aldırmayıp aksine zayıflatabiliyor.

Ancak bazı doktorlar için ise bu durum tam aksi yönde ilerleme kat edebiliyor. Düzenli beslenen bireylerin belirli ölçüde makarna yemesinin zararlı olmayacağı söyleniyor. Makarna ayrıca zengin lif içeriğine sahip olduğu için kabızlık önleyici olarak ta gösterilebiliyor. Aynı zamanda alınan gıdaların yağ olarak depolanmasını önlediği de söylenir.

Makarnayı Nasıl Yersek Kilo Almayız?

Makarna yemeyi seven bireyler için soğuduktan sonra tekrar ısıtıp yemenin normalden daha az kilo alınmasına sebep olabileceği bilgisi mevcuttur. Ayrıca yüksek karbonhidrat değerlerinin yanı sıra makarnanın kilo aldırdığı algısı oldukça yaygındır.

Yapılan araştırmalara göre ise bazı isimler tarafından pişirildikten sonra soğumaya bırakılan makarnanın vücut tarafından lifli gıdalar gibi algılanarak kilo aldırmadığı söyleniyor. Bu hususta asıl dikkat edilmesi gereken makarnayı ne sıklıkla ve hangi yağ oranında tükettiğimizdir.

Salçasız Makarna Kilo Aldırır Mı?

Makarna tüketimi sağlayan birçok birey soslu makarnayı tercih ediyor. Ancak salça için tek başına kalorisi olmadığı söylenirken yemeklere eklendiği zaman yağ ve tuzdan kaynaklı olarak kaloriyi arttırdığı ifade edilebilir. Bu sebeple salçalı makarnanın büyük porsiyon yenilmesi kilo alımını hızlandırabilir.

Diyette Ne Kadar Makarna Yemeli?

Makarna sanıldığı gibi yalnız un ve sudan elde edilmiyor. Dolayısıyla temelde protein içeriğine de sahip olduğunu bilmek lazımdır. Durum buğdayından elde edildiği gibi küçük bazı işlemlerden geçirilen bu buğdayın irmiğe dönüşüp sonrasında makarnaya çevrilmesi ile hazırlanıyor. Ayrıca durum buğdayının protein içeriği açısından zengin olması ve B grubu vitaminleri içermesi de makarnanın besin değerinin yüksek olması açısından önemlidir.

OKUYUN  Diyetisyenler uyardı. Bu ekmek kan şekerini etkilemiyor

Diyet yapan bireylerin sıklıkla karbonhidrat açısından zengin besinleri tüketmesi genel olarak önerilmiyor. Bu sebeple makarnanın da çok sık tüketilmesi doğru olmayacaktır. Makarna elbette ki süreç boyunca yasak değildir ancak her üründe olduğu gibi bu gıdada da miktar çok önemlidir. Makarna için bir porsiyon 100 gr olarak düşünülebilir. Tercihen ise öğle öğününde haftada bir veya iki kez tüketmek yeterli olabilir.

Makarna Nasıl Sağlıklı Olur?

Makarna hazırlamak isteyen bireylerin sağlıklarına dikkat etmesi açısından belirli kurallara uyması iyi olacaktır. Bu noktada az suda haşlanması ve suyunu çektirerek pişirilmesi bilinen en temel bilgilerdendir. Makarnanın pişirilme süreci içerisinde B vitaminleri suya geçebiliyor. Bu açıdan bol suda haşlanan ve suyu süzülen makarnanın B vitamini kaybı da oldukça yüksek olabilir. Makarna tamamen yumuşayıncaya kadar pişirilmelidir.

Makarnanın doğru bir şekilde hazırlanması aşamasında pişirirken yağ eklemek de önemlidir. Bu şekilde fazla kalori alınırlar. Ayrıca suya eklenen yağ makarnayı kayganlaştırdığı için bir sonraki aşamada sosla birleşimini engelleyebilir. Bir başka önemli husus ise pişirme suyunun dökülmemesidir. Çünkü içeriğinde bulunan B vitaminleri kayba uğrar. Ayrıca makarnaya sebze katmak daha faydalı olacaktır.

Bir Porsiyon Makarna Kaç Gramdır?

Makarnayı tek başına tüketmek, kan şekerinin yükselmesine ve hızlı bir şekilde acıkmaya sebep olabiliyor. Bu sebeple besleyici değeri yüksek ve tokluk hissi daha yüksek olan tam buğday makarnanlar tercih edilebilir. Bunun yanı sıra markanın yanına protein eklemek de daha uzun süre tokluk sağlar. Ton balıklı, tavuklu, kıymalı makarna da alternatif olarak sayılabilir. Bir porsiyon makarna ise 90-110 gr arasında bir değere denk gelir.

Gece Makarna Yemek Kilo Aldırır Mı?

Makarnanın akşam saatlerinde yenilmesi porsiyon miktarını aştığınız durumlarda zararlı olacaktır. Bu açıdan dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca porsiyonun yanı sıra makarnayı hazırlarken sosun ve içeriğindeki tuzun da oranı önem arz eder.

OKUYUN  Kadınların en büyük sorununu patates çözdü! Yıllardır çözüm aranıyordu (Kaynak: soru.com.tr)

Makarna Kalorileri Ne Kadardır?

Makarnalar sık tercih ettiğimiz günlük besinlerimiz içerisindedir. Diyetiniz içerisinde de makarna tüketiyor iseniz porsiyon büyüklüğünün ölçüsü önem taşır. Bu açıdan oranları bilmek lazımdır.

  • Kalori olarak değerlendirmeye aldığımız makarna servisleri,
  • 100 gr haşlanmış makarna 85 kalori
  • 100 gr light yoğurt 50 kalori
  • 100 gr kıymalı makarna
  • 100 gr yağsız makarna 85 kalori
  • 100 gr pişmiş kepekli makarna 135 kalori

Şeklinde açıklanabilir. Ayrıca bir su bardağı spagetti de 221 kalori içerirken 1800 kalorili diyet yapmaktaysanız bu oran günlük alınması gereken kalorinin belirli bir miktarına karşılık gelmiş oluyor. Bir su bardağından daha fazla tüketmeniz durumunda günlük alıma ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla tüketir ve kilo almaya başlayabilirsiniz. Süreç boyunca makarna ile birlikte kilo almamanız açısından da öğünlerinize dikkat etmeniz gerekecektir.

Etiketler: