Sürdürülebilir, çevre ve bütçe dostu minimalist dolaplar yeni trend olma yolunda hızla yükseliyor. Sürekli değişime uğrayan moda akımından sıyrılıp minimalist bir gardıroba geçiş, bilinçli bir alışverişten geçiyor. Başlangıçta minimum kıyafeti çeşitlendirmek çok zor olabilir. Minimalist moda yoluna giriyorsanız ve bir gardırop oluşturmak için nelere ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsanız birkaç basit ipucu ile harikalar yaratabilirsiniz.

Dolabınızı temizleyin

Şu anda sahip olduklarınızın listesini yaparak nelere sahip olduğunuzu listeleyin. Giysilerinizi sıralayın ve düzenleyin, giysilerinizi üç farklı gruba ayırın: Bağışlanacaklar, satılacaklar ve saklanacak giysiler.

Neyi saklayacağınıza karar verirken, bir ürünü ne sıklıkla giyeceğinizi ve minimalist gardırobunuz için satın almayı düşündüğünüz temel parçaları tamamlayıp tamamlamadığını düşünün. Yalnızca çok sevdiğiniz ve sıklıkla giymeyi planladığınız giysileri saklayın. Sürdürülebilir moda sadece minimum kıyafet satın almanın yanında çöpe gidecek kıyafet sayısını azaltmakla da ilgilidir. Artık giymediğiniz ve yıpranmamış giysilerinizi satışa çıkarın. Yavaş ve kademeli olarak başlayın, tüm kıyafetleri aynı anda çıkarmanıza gerek yok. Bu, süreci daha az zorlayıcı ve aynı zamanda daha uygun maliyetli hale getirecektir.

Tarzınızı belirleyin

Giydiğimiz kıyafetlerde kendinden emin ve rahat hissetmek esastır. Minimalist bir gardırop oluştururken, mevsimsel trendleri bir kenara bırakın ve size özgü bir tarz düşünün. Otantik ve zamansız bir gardırop kişiliğinizi yansıtacak ve kendinizi en çok kendiniz gibi hissetmenizi sağlamak için yeterli olabilir. Tarzınızı belirlerken kendinize sorun: giysilerimin hakkımda ne söylemesini istiyorum? Hangi kumaşları ve kesimleri en rahat şekilde giyiyorum? Hangi renkler, desenler ve aksesuarlar gerçek benliğimi ortaya çıkarır ve kişiliğimi en iyi şekilde tamamlar? Size hitap eden kıyafetlerin ve görünümlerin fotoğraflarından oluşan bir ruh hali panosu oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Outlet ve ikinci el mağazalarından faydalanın

Popüler inanışın aksine, outlet mağazaları sadece ucuz ve defolu giysiler için değil. Sevdiğiniz ve en zamansız parçalarınızdan bazılarını outlet mağazalarının raflarında veya ikinci el satış yapan mağazalarda bulabilirsiniz. Yüksek fiyatlı ve temel parçalar için acele etmeyin. Hemen alışverişe çıkıp gardırobunuzu değiştirmeniz gerekmiyor. Kış sezonu için satın almak istediğiniz ürünleri yaz sezonunda çok daha düşük bir fiyatla satın alabilir ve indirimleri takip ederek masraflarınızı düşürebilirsiniz. Minimalist bir gardırop oluştururken, nicelikten çok kaliteye önem verdiğinizi unutmayın.

OKUYUN  5 yıl gençleştiren 5 far rengi

Giysilerinize iyi bakın

Hızlı moda markalarında, giysiler birkaç kez kullanımdan daha uzun süre dayanmayacak şekilde üretilir. Minimalist bir gardıropla, giysilerinize uygun şekilde özen göstermelisiniz. Temizleme talimatlarına harfiyen uymak kıyafetlerinizin ömrünü uzatmanıza yardımcı olur.

Özel günlerde ödünç alın

Özel günlerde ve geçiş süreçlerinde yaşanabilecek eksiklik telaşı minimalist gardırop oluşturmak isteyenlerin ortak kaygısı. İster hamile kıyafetleri ister düğün kıyafetleri veya özel kutlamalar olsun, günlük gardırop ile uyum sağlayamadığınız günler olabilir. Nadiren ve yüksek ihtimalle bir daha giymeyeceğiniz bir kıyafete tonla para vermek yerine aileniz ve arkadaşlarınızın gardıroplarından yardım alabilirsiniz. İkinci el satış mağazalardan da uygun fiyatlı seçenekler oluşturabilirsiniz.

Sabırlı ve istikrarlı olun

Minimalist bir gardırop oluşturmak, giyim alışverişi hakkındaki düşüncelerinizi yeniden tanımladığınız bir yolculuk. Klasik moda akımına uyum sağlamış bireyler olarak geçiş sürecinde zorlanmalar yaşamanız oldukça normal. Başlangıçta favori mağazanızda gözünüze hoş gözüken her şeyi almamak ve alamadıklarınızı da favori listenize eklememek sizi zorlayabilir. Ancak alamadıklarınızı bir kenara bırakıp sahip olduklarınıza ve sizin için ne kadar tatmin edici değil yeterli olduklarına odaklanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Kendinize karşı sabırlı ve kararlı olun. Minimalist bir gardırop ile inşa etmeye başladığınız tarzı hayatınıza yaymaya başladığınızda geldiğiniz noktaya siz de şaşıracaksınız. Unutmayın ki bu bir yolculuk, keyfini çıkarın.

Etiketler:

,