Kadın erkek fark etmeksizin hemen hemen herkes mutfağının hijyen içerisinde oldukça sağlıklı bir durumda olmasını ister. Mutfağın pırıl pırıl ve temiz bir görüntüde olmasını sağlamak için düşünülenin aksine çok büyük mesailerin harcanmasına gerek bulunmuyor. Doğru yöntemler ve doğru ürünlerin düzenli kullanımı mutfağınızın hijyenli ve sağlıklı bir yere dönüşmesini sağlarken bu, mutfağın olmazsa olmaz yağ lekelerine veda etmiş oluyorsunuz. Bilhassa mutfak dolaplarınızda ve tezgahınızda bulunan yağ lekelerini kısa süre içerisinde temizlemek ve mutfağınızın hijyeni bol bir ortama dönüşmesini sağlamak için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz…

Mutfak temizliğinde nelere dikkat edilmesi gerekir?

Yapılan yemeklerden sonra mutfak dolaplarının yüzeylerinde büyük ölçüde yağ lekeleri ve buhar dolayısıyla pis bir görüntü oluşmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak ve mutfak dolaplarının mütemadiyen temiz olmasını sağlamak amacıyla yapılması gereken belli başlı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamaların düzenli olarak yapılması mutfağın derinlemesine temiz olmasını sağlarken aynı zamanda mutfağın çok daha streil bir ortama dönüşmesine yardımcı olacaktır. Mutfak dolaplarınızda bulunan yağ ve kirleri temizlemek için tercih edilen yöntemler de bir hayli önemlidir. Yanlış uygulamaların yapılması ya da yanlış deterjanların kullanılması mutfak dolaplarının yüzeyinin çizilmesine ve hatta deforme olmasına neden olmaktadır. Bu durumun önüne geçerek mutfak temizliğinizi sağlamak için mutfak dolaplarınızın çizilmesine neden olmayacak ve aynı zamanda kirlerden kısa süre içerisinde arınmasını sağlayacak ürünler kullanmanız gerekmektedir.

Mutfak dolaplarının temizliği için kesinlikle bunu kullanın!

Bilhassa son dönemlerde pek çok insan tarafından kullanılan ve etkileriyle bir hayli şaşırtan bulaşık tableti, mutfak dolaplarının temizliğini kısa süre içerisinde yaparken aynı zamanda inatçı lekelerin yüzeylerden temizlenmesini sağlamaktadır. Mutfak dolaplarınızı bulaşık tableti ile silmeniz, dolaplarınızda bulunan tüm kirlerin arınmasını sağlarken aynı zamanda mutfak dolaplarınızın parlamasına da yardımcı olacaktır. Son dönemlerin mucizevi yöntemlerinden bir tanesi olan bulaşık tableti deterjanını, mutfak dolaplarının temizliğinde kullanmak için içerisi boş ve temiz bir şişeye tablet içerisindeki deterjanı alın. Deterjanı sprey şişesinin içerisine koyduktan sonra üzerine kaynar su ilave edin ve güzelce çalkalayın. Çalkalama işleminde sonra, mutfak dolaplarınızın yüzeyine direkt olarak sıkmaktan kaçınarak mikrofiber bezinize hazırladığınız deterjanlı suyu sıkın ve güzelce silin. Tüm dolaplara silme işlemini  tamamladıktan sonra duru su ile durulamaya özen gösterin. Durulama işleminden sonra mutfak dolaplarınızın tüm kirlerden arındığını görürken aynı zamanda mutfak dolaplarınızın yüzeyleri parıldayacak. Bu yöntemi düzenli olarak uygulamanız mutfak dolaplarınızın temizliği ve mutfağınızın hijyeni açısından oldukça önemli bir yöntemdir. Hazırladığınız bulaşık deterjanlı suyu aynı zamanda tezgah aralarına sıkıp silmeyi de deneyebilirsiniz. Orada bulunan yağ lekelerinin temizlenmesine yardımcı olacak bu yöntem mutfağınızın pırıl pırıl olmasına yardımcı olacaktır.

OKUYUN  Eski çaydanlığınızı yeni alınmış ve ilk günkü gibi parlatmak için bu yöntemi mutlaka deneyin

Mutfak dolaplarına sirke ve karbonat karışımı

Temizlik denildiğinde akla gelen iki madde olan sirke ve karbonat bileşenleri mutfak dolaplarının temizliğinde de karşımıza çıkıyor. Mucizevi bir güç olan bu ikili, tüm zorlu kirlerin üzerinden geliyor. Sirkeyi ve karbonatı uygun bir sprey şişesinin içerisine alın. Sirke ve karbonatı iyice karıştırın. Karıştırma işleminden sonra, lekeli olan mutfak dolaplarınızın üzerine güzelce sıkın ve uygun bir bez yardımıyla yüzeyi güzelce temizleyin. Temizleme işleminden sonra mutfak dolaplarınızın tamamının derinlemesine temiz olduğunu ve oldukça hijyenik bir görüntüde olduğunu göreceksiniz. Bu iki yöntemi de düzenli aralıklarla mutfak temizliğinizde kullanmanız, mutfağınızın çok daha sağlıklı ve temiz bir alana dönüşmesine yardımcı olacaktır.

Video: BULAŞIK TABLETİYLE MUTFAK DOLABI SİLME bulasık tabletiyle mutfak silme

Etiketler:

,