Özellikle kış aylarında vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemini güçlendirmek için sık sık nane limon çayı tüketilir. Ülkemiz kültüründe önemli bir yeri olan bu çay, bitkisel karışımlar arasında en fazla bilinendir. Nara ve limon, ayrı birer besin olarak da fazlasıyla güçlü ve faydalı etki gösterirler. Nane limon çayı ise bu iki besinin karıştırılması ile ortaya çıkan, doğal bir mucizedir. Boğaz ağrısını ve soğuk algınlığı semptomlarını hafiflettiği bilinir.

Nane limon çayı malzemeler

Nane limon çayı malzemeler

Nane limon çayı tarifi

Kış aylarını herhangi bir sorun yaşanmadan atlatmak istiyorsanız, doğal karışımlardan destek alabilirsiniz. Nane limon çayı insanlar tarafından hastalıklara şifa olması için en sık tüketilen besin takviyelerden biridir. Peki nane limon çayı nasıl hazırlanır? Öncelikle belirtmek gerekir ki; evinizde nane ve limon şeklinde 2 temel gıda da bulunuyorsa, çayı hazırlama aşaması sizi yormayacaktır.

Nane limon çayı yapımı

Nane limon çayı yapımı

Tarif için öncelikli olarak taze nane tercih edilir, ancak elinizde yoksa kuru naneyle de hazırlamanız mümkündür. Hazırlık aşamasında orta ebattaki bir limonu uç kısımlarını keserek güzelce yıkamanız önemlidir. Yıkanan limon, 4 parça halinde dilimlere ayrılır. 1 bardak suyu uygun hacimdeki cezveye boşaltarak; kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Güzelce demlenen karışımı tercihinize göre bal veya şeker ile tatlandırabilirsiniz. Çayın soğumasına izin vermeden, biraz ılıdıktan sonra tüketilmesi, etkisini daha tek göstermesi için önemlidir.

İzleyin: NANE LİMON NASIL YAPILIR?

Günlük nane limon çayı tüketimi

Her besin ancak yeteri kadar tüketildiğinde kendisinden beklenen doğru etkiyi gösterir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki öğünde tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca tüketim miktarınızı 1 fincan olarak sınırlamanız ve bu miktarı aşmamanız önemli bir diğer noktadır.

OKUYUN  Hintliler yüzyıllardır bu yöntemi kullanıyor. İşte bembeyaz dişlere kavuşmanın ucuz ve hızlı yolu...

Nane limon çayı faydaları

Doğal karışımların vücutta meydana getirdiği bazı önemli özellikler; besinin insanlara sağladığı faydalar olarak ifade edilir. Hane limon çayının da saymakla bitmeyecek kadar fazla faydası olduğunu belirtmek gerekir. Bu faydalar;

1- Vücudun şeker oranını dengeler

Şeker hastalığı olarak diyabet, kişinin diyet listesine ekstra özen göstermesi gereken bir sağlık sorunudur. Şeker hastalığından mustarip kişiler bazı doğal karışımlarla semptomları hafifletebilir. Nane limon bu konuda hızlı etki gösteren başarılı çayların arasında yer alır.

2- Vücudun bağışıklığını güçlendirir

Nane ve limon mucizesinden elde edilen bu çay, bağışıklık sisteminin önemli yardımcılarından biridir. Nane ve limonun içinde yer alan bileşenler vücudun toksik etkili maddelerden kurtulmasına yardımcı olur. Gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığının ana oluşum kaynağının ortadan kaldırılmasına etki eder bu karışım, bu tür hastalıkların ilaçlarındandır.

3- Dolaşım sistemini düzenler

Kalp ritminin bozulması, dolaşım sisteminde meydana gelen sorunlar önemli kalp hastalıklarının erken dönem belirtileri arasında olabilir. Özellikle sürekli kafein içeren bir diyet programınız varsa, dolaşım bozukluğu yaşamamak için nane limon çayına bir şans verebilirsiniz.

4- Sindirim sistemi bozulmalarında etkilidir

Nane limon çayının özellikle solunum sistemi hastalıkları konusunda oldukça etkili olduğu bilinir. Ancak faydaları bununla sınırlı olmayan nane limon çayı, mide bulanması sorununun da doğal bir tedavi yöntemidir. Mide içinde salan içinde oluşan ve sıkışan gaz kütlelerin kolayca atılmasına yardımcı olur.

5- İdrar söktürmede etkilidir

Bası hastayım türlerinde idrar sıklığının veya miktarının azalması normal kabul edilir. Ancak anormal düzeyde azalan idrar, kişinin doğal böbrek fonksiyonları açısından zararlı olabilir. Bu durumla başa çıkmak için, nane limon çayının etkisi öne çıkmıştır.

6- Regl sancılarını hafifletir

Kadınların bazen kabusu haline gelen regl günleri, nane limon çalı İle çok rahat şekilde geçirilebilir. Ayrıca bu çay vücuda rahatlama ve huzur hissi de vermektedir.

OKUYUN  Mutfakları pırıl pırıl parlatan mucize yöntem (Kaynak: soru.com.tr)

Etiketler:

, ,