Soğanı nasıl bilirsiniz? Çok faydalı, vitamin açısından zengin, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ama aynı zamanda yemek yaparken size ağlatıyor değil mi? İşte soğanın, saçlarla ilgili öyle bir sırrı ortaya çıktı ki… Bu kez çıkardığı saçlarla sizin yüzünüzü güldürecek…

Yaşadığımız şehir ortamı, istemeden vücudumuza aldığımız zararlı maddeler sağlığımızı kötü etkiliyor. Bu durumdan da nasibini en çok alan da saçlarımız oluyor. Hem sağlığımızı korumak hem de mutlu bir hayat yaşamak aslında sadece biraz düzenli olmaktan geçiyor. Beslenmemize ve uykumuza dikkat ettiğimiz takdirde çoğu şey kendiliğinden yoluna giriyor.

Saçlarımız da sonuçta bakım isteyen bir parçamız. Düzenli aralıklarla yıkanması ve bakımın yapılması gerekiyor. günlük hayattaki koşturmaca, stres gibi sebepler yüzünden tabi biraz da kalıtımsal durumlardan dolayı ne yazık ki kadın ve erkek fark etmiyor, saçların dökülmesi ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Saç dökülmesine karşı erkekler tabi ki alıştı artık kel olmaya! Ama kadınlar bu konuda çok daha fazla isyankar. Saçların dökülmesi kadınlar açısından endişe verici bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Ya saçlarımın tamamını kaybedersem, ya seyrekleşirse diye kaygılanmaya başlıyorlar.

İşte kadınları bu kaygılardan kurtaracak, erkeklere de yardımcı olabilecek doğal karışım tavsiyeleriyle saçınızdaki dökülmeyi durdurmak mümkün.

Çemen otu

Çemen otu tohumlarını bir gece suda bırakın ve ertesi gün bir macun haline getirerek saçınıza uygulayın. Uyguladıktan sonra saçınızı ıslak bir havlu veya bone ile kapayın ki macun kurumasın. 30 dakika sonra durulayın.

Zamanla saçlarınız güçlenecek ve yeni teller çıkmaya başlayacaktır.

Saç derinizin pH dengesini aloe vera kullanarak düzenleyebilirsiniz. Aloe vera özünü saç derinize direk olarak uygulayın ve 45 dakika sonra durulayın. Haftada 3 – 4 kez uygulamanız sonuç almanıza yetecektir.

OKUYUN  Saç tararken yapılan hatalar. İşte saç kırıklarına veda etmenin yolları

Soğan

Saçınız çoktan dökülmeye başladıysa soğan suyu tam ihtiyacınız olan tedaviyi size sunuyor. Hem saç derinizdeki zararlı bakterileri öldürür hem de saç derinizi besleyerek yeni saç telleri oluşmasına yardımcı olur.

Bir soğanı öğütün ve elde ettiğiniz suyu saçınıza uygulayın. Yarım saat sonra yıkayın.

Video: Derya Baykal’la Gülümse: Soğanın faydaları nelerdir

Sıcak yağ

Saçınız yeterince beslenemezse dökülmeye başlar. E vitamini bakımından zengin herhangi bir yağ olabilir. Hindistan cevizi, badem, hardal, zeytin veya jojoba yağı kullanabilirsiniz.

Yağı metal bir kapta ısıtın ve saç derinize masaj yaparak yedirin. Geceden yağı saçınızda bırakırsanız daha etkili sonuç alırsınız.

Ebegümeci yaprakları

Hem saçınızdaki kepeği yok etmek hem de saç dökülmesini durdurup yeni saç kökleri elde etmek için ebegümeci çiçeğini ve yapraklarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

En iyi faydayı almak için 12 – 12 parça çiçek ve yaprağı 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağıyla karıştırın ve ısıtın. Karışımı süzün ve çıkan yağ ile saç derinize ve saçlarınıza masaj yapın. Bir gece bekletin ve sabah güzelce durulayın.

Etiketler:

,