Ekşi ve mayhoş tadıyla bilinen limon, mutfağın ve sofraların bir parçası haline gelmiştir. Besin olarak tüketilebileceği gibi; doğal bir temizlik ürünü olarak da evlerin baş köşesinde yer alır. Özellikle çorba ve salata gibi besinlerin ayrılmaz bir bütünü olmuştur. Limon; tatlıdan çorbaya, temizlikten çaylara önemli bir besindir. Bu muhteşem besinin saklama koşullarına geçmeden önce vücut için faydalarından bahsetmek gerekir.

Limonun Mucizevi Faydaları

  • Özellikle kadın bireylerde düşük C vitamini seviyesini yükselten limon, tansiyon un dengelenmesi ve normal düzeylere çekilmesi için başarılı bir etki gösterir. Yüksek tansiyon hastası olan bireyler, düzenli şekilde limon tüketerek inme durumuna karşı önlem alır.
  • Asidik yapısıyla bilinen limon böbrek taşlarının yıkımı ve idrara karışması için etkili bir besindir. Böbrek taşı oluşumunun önüne geçerek olası böbrek sorunlarının da engellenmesine sağlar.
  • İçinde bulunan hesperidin bileşeni, vücuttaki serbest radikalleri denge altında tutar. Ayrıca limon kabuğunun; tümörleri küçültme yönünde etkili olduğu da bazı bilimsel araştırmalarda ortaya çıkartılmıştır. Yani limon için bazı kanser türlerine karşı faydalı bir savaşçı olduğu söylenebilir.
  • Karaciğer yağlanması, kansızlık ve pıhtılaşma bozukluklarına karşı etkili besinler arasında yer alır. Ayrıca LDL olarak adlandırılan zararlı kolesterol seviyesinin kontrol altına alınmasını sağlar.
  • Dolaşım bozuklukları konusunda da öne çıkan limon, damar çeperinde meydana gelen sertleşmeleri önler. Kalp ve damar sağlığının uzun süre korunması için düzenli şekilde tüketilmesi tavsiye edilir.

Limonu Uzun Süre Bozulmadan Saklama Yöntemleri

Limon tek tek satın alınabilecek gibi, toplu olarak kilolarca da alınabilir. Bu durumda evde bulunan limonların uzun süre saklanması ve gerektiğinde kullanılabilecek kadar el altında olması işlevselliğini arttırır. Direkt olarak ağacından topladığınız veya satın aldığınız limonları uzun süre saklamanız mümkün. Bahsedeceğimiz yöntemleri deneyerek limonlarınızın bozulmamasını sağlayabilirsiniz.

OKUYUN  Maydanoz kürü faydaları... 5 günde 5 kilo verdiriyor (Kaynak: soru.com.tr)

Buzlukta 1 Yıl Boyunca Saklamak Mümkün

Evet yanlış duymadınız, doğru koşullar sağlandığında buzlukta yaklaşık bir yıl boyunca limonlarınızı saklayabilirsiniz. Öncelikle elinizdeki limonların içinden çürüyenleri ayıklayın ve sağlam olanları bol suyla güzel bir şekilde yıkayın. Kuru bir bez üstünde tamamen kurutulan limonlarınızı kilitli bir buzdolabı poşetinin içine düzenli şekilde yerleştirin. Buzdolabının dondurucu kısmına koyduğunuz limonları, biraz buzlanmaya başladıktan sonra çıkartmalısınız. İkiye bölünen ve güzel şekilde sıkılan limonlar; limon suyu olarak tekrar dondurulabilir. Buz kalıplara içinde donduracağınız limon sularını küp haline getirerek tekrar poşet içine koyabilirsiniz. Küp formundaki bu limon sularını buzdolabının dondurucu bölümünde; 10 ay ile 1 yıl arası bir süre saklayabilirsiniz. Bu şekilde hem kullanımı pratik olacak hem de israf etmeden uzun süre saklamanıza imkan tanıyacaktır.

Kavanozda Saklama

Limonların bozulmadan uzun süre saklanması için boş kavanozlarınızı da kullanabilirsiniz. Cam kavanozun içine sıkılmış limon sularınızı doldurup, kavanozun ağzını sıkı şekilde kapattığınızdan emin olmalısınız. Buzdolabının üst kısmında bu şekilde uzun süre saklamanız, limon suyunda herhangi bir bozulmaya yol açmaz. Ancak dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi, limonu sıkarken suyun içine çekirdeklerinden herhangi birinin kaçmamasıdır.

Dilimlenmiş Limonları Saklamak

Limonlar direkt olarak tüketilecekleri zaman, genellikle dilimlenir ve bu şekilde sofraya servis edilir. Ancak herhangi bir şekilde kullanılmayan ve temizliğini koruyan limonları uzun süre daha saklamanız mümkündür. Dilimlenmiş limonların direkt olarak buzdolabında saklanması üst kısmının kurumasını engellemez. Bunun için limon dilimlerini temiz bir streç filme koyup, hava almayacak şekilde sarmanız gerekir. Bu şekilde buzdolabında bir hafta kadar saklanabilen limon dilimleri, yine cam kavanozlar içinde de aynı süre kadar bozulmadan kalabilir.

Etiketler:

,