Yatağa girip de bir türlü uyku moduna geçemeyenler, sabahları gözleri şiş uyananlar, uyku kalitesini yeterince yaşayamayanlara güzel bir müjde verelim. Yatmadan önce esmer şeker ve sofra tuzu ile yapacağınız bir küçük karışım sizi anında uyutacak, sabaha kadar mışıl mışıl uyuyacaksınız…

Uyku sorunu yaşıyorsanız, size uzun zamandır ihtiyacınız olan şeyi veriyoruz. Evet, doğru tahmin ettiniz. Bu içeriğimizle size bebekler gibi bir uyku uyumayı vaat ediyoruz. Düzenli ve önerdiğimiz miktarda kullandığınız takdirde hem uykunuz düzene girecek, hem gece boyunca bölünmeyecek hem de sabah uyandığınızda çok daha enerjik olacaksınız.

Evet uzmanlar iyi bir uyku için çeşitli önerilerde bulunuyor. Bunları denediniz mi bilmiyoruz ama önce klasik önerileri sıralayalım, sonra işin sırrını açıklayalım.

Belli başlı öneriler şöyle:

Pek çok kişi alkolün uyumaya yardımcı olacağını düşünse de alkolün uykunun kalitesini bozarak olumsuz bir sonuç yaratacağını söyleyen uzmanımız “Alkol alındığında çabuk uykuya dalınsa bile gece boyunca uyku içinde kısa uyanıklıklara ve sabah erken ve yorgun uyanmaya neden olacaktır” dedi.

Özellikle içinde bulunduğumuz karantina sürecinde, her ne kadar gündelik rutin değişmiş olsa da, uyuma ve uyanma saatlerinin mümkün olduğunca düzenli olması önem taşıyor. Bu sayede biyolojik ritmin bozulması da önlenebiliyor. Her sabah aynı saatlerde uyanmak uykuyu düzenlemek için kullanılacak iyi bir diğer yöntem.

Gündüz uykusunun hiçbir şekilde gece uykusuyla aynı olmadığını söyleyen uzmanımız “Uyku gece uyunmalıdır, gün aydınlandıktan sonra da uyanmak, kesinlikle çok geç kalkmamak gerekir. Gündüz uyuduğunuz iki saat uyku ile gece uyuduğunuz iki saat uyku aynı değildir, gündüz uykusu kişiyi net olarak dinlendiremez” dedi. Gündüz uzun süreli uyunmamalıdır. Eğer karşı konulamaz şekilde uyku gelirse günde bir kez ve 20 dakikadan az süreyle uyunmalıdır, bu tazelenme yapar. Daha uzun süren uykular sersemlik oluşturabilir. Gündüz saat üçten sonra şekerleme yapılmamalıdır.” diye konuştu.

OKUYUN  Yatağa girmeden önce topuklarınıza limon sürerseniz... Bu gece yatmadan deneyin

Yorulmayan veya egzersiz yapmayan kimseler geceleri uykuya dalmada güçlük yaşayabiliyor. Düzenli egzersiz ise insanların daha iyi uyumasını sağlıyor. Ancak egzersiz yapmak için en iyi zamanı tespit etmek gerekiyor. Yatma vakti ile egzersiz arasında en az iki saat bırakılması ve egzersizin öğleden sonra ya da akşam erken saatlerde yapılması gerekiyor. Sabah çok erken saatlerde yapılan spor da uygun değil.

Yatak odasının ısısından, kullanılan ışığa kadar birçok ayrıntının uyku hijyenini bozacağı için uyumayı zorlaştıracağını anlatan uzmanımız şu bilgileri verdi: “Yatak odası mümkün olduğunca sessiz olmalı, ışık gözler kapalı olsa da fark edilir ve uykuyu bozabilir, bu nedenle yatak odasının perdeleri kalın ve ışık geçirmez olmalı, televizyon ya da bilgisayar bulundurulmamalıdır. Cep telefonları yatakta kullanılmamalıdır.

İzleyin: İyi bir uyku için yapılması gerekenler nelerdir?

Uykuyu beklerken yatakta uzun süre kalınması uyumayı zorlaştırıyor. Bu nedenle sadece uyku geldiğinde yatağa girilmeli. Eğer 20 dakika içinde uykuya dalınamazsa yataktan çıkılmalı ve heyecanlı olmayan bir kitap okumak, sakin bir müzik dinlemek gibi pasif bir aktivite yapılarak uykunun gelmesi yatak dışında beklenmeli.

İşte bunlar uzmanların zaman zaman yaptığı açıklamalar ve bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Ama bir de iyi bir uyku için işin püf noktası var….

Esmer şeker ve sofra tuzu

Tek ihtiyacınız olan malzemeler esmer şeker ve sofra tuzu. Suratınızı ekşitmeyin. Tadını hissetmeyeceksiniz bile. Şeker ve tuzun tadı size kendini fazla hissettirmeden dil altından emilecektir. Şekerdeki glikoz, hücrelere uyku süresince ihtiyaç duyulan enerjiyi verir. Tuz ise bu enerjinin korunumunu sağlar. Eğer stresliyseniz ve vücudunuz bu stresi uykusuzluk olarak size yansıtıyorsa, bu yöntemi denemeden geçmeyin.

OKUYUN  Altın gününe özel çıtır çıtır sigara böreği tarifi

Tarifi

  • 5 çay kaşığı esmer şeker
  • 1 çay kaşığı sofra tuzu

Güzelce karıştırın ve uyumadan önce dil altınıza yarım çay kaşığı kadar koyup uyuyun. Birkaç gün içerisinde ne demek istediğimizi anlayacak ve minnettar kalacaksınız. Arzu ederseniz daha fazla miktarlarda da hazırlayabilirsiniz ancak oranın her zaman 1/5 olmasına özen gösterin ve dilinizin altına yarım çay kaşığından fazla koymamaya dikkat edin.

Etiketler:

,