Patates, pek çok yemekte kullanılan ve çok sevilen bir sebzedir. İçerdiği yoğun nişastadan dolayı kilo vermeyi hedefleyenlerin kontrollü bir şekilde tüketmesi gereken patates, aynı zamanda tek başına da çeşit çeşit yapılabilir. Patatesin saklanması sanıldığından daha zor olabilmektedir. Tomurcuklanmadan saklanması gereken patates, tomurcuklandıktan sonra yumuşar ve tadı bozulmaya başlanır. Bu yazıda patatesin saklanmasıyla ilgili yanlış bilinenleri düzeltecek ve nasıl saklanması gerektiğini anlatacağız. İşte patates saklamanın püf noktaları.

  • Patatesleri ilk olarak nemli olmayan ve temiz bir fırça ya da bulaşık süngeri ile temizleyin

Patatesleri temizlemeden önce kesinlikle yıkamamalısınız. Ayrıca saklanma sürecinde de yıkamamalı ve nemden uzak tutmalısınız. Patatesin üzerindeki toprak ve diğer kalıntıları kuru bir fırça ya da bulaşık süngeri ile iyice temizlemeli ve bunu yaparken patatesin kabuk yüzeyinin zarar görmemesine dikkat etmelisiniz. Kuru olmasının ve yıkanmamasının sebebi se patatesin ıslandığında çok daha kolay bozulmasıdır.

  • Yüzeyinde çatlak veya başka bir deformasyon olan patatesleri diğerlerinden ayrı yerde saklayın

Patatesleri temizlediniz. Dikkat edilmesi gereken nokta dış yüzeyinde çatlak veya herhangi bir deformasyon bulunan patateslerin ayrı tutulmasıdır. Bu şekilde olan patatesleri ayrı bir kapta tutmalısınız. Diğer patateslerin de zarar görmemesi için bu işlem gereklidir. Ayrıca üzerinde çatlak veya deformasyon bulunan bu patatesleri kısa süre içinde kullanmalısınız.

  • Patatesi yerleştirdiğiniz ortamın geniş ve boşluk olabilecek bir ortam olması gerekir

Patatesleri güzelce temizleyip deforme olmuş olanları ayırdıktan sonra dikkat etmeniz gereken nokta, patateslerin sıkışmadan aralarında boşluk olabilecek şekilde saklanmasıdır. Geniş bir alan bunun için yeterlidir. Dar bir alanda sakladığınız ve üst üste binen patatesler nemlenecektir ve kolay bozulacaktır. Patatesin nemini tutması için mutlaka aralarında boşluk bırakmalısınız. Bunun yanında patateslerin aralarına birbirlerine değmemelerini sağlayacak kadar bir araç koyabilirsiniz. Kese kağıdı bu işlem için işinizi görecektir.

  • Patatesleri bir çuvalda ya da kutuda saklayın 
OKUYUN  Her gün bir çiğ sarımsak yediğinizde. Etkisi inanılmaz

Patatesleri bozulmadan saklamak için onları plastik poşetlerde saklamamalısınız. Plastik poşetler patateslerin bozulması için ortam hazırlar. Patatesi tomurcuk olmadan ve yumuşamadan saklamak için en ideal yöntem ise bir çuval ya da kağıt veya tahta bir kutuda saklamaktır. Ayrıca patatesleri sakladığınız kutuya birkaç delik açmanız sağlıklı bir şekilde saklamak için yeterli olacaktır.

  • Patatesleri soğan ile birlikte saklamak gibi bir hata yapmamalısınız

Patates ve soğan hatta ve hatta sarımsak genellikle aynı ortamda saklanılır. Bu patatesin bozulmadan saklanmasıyla alakalı çok büyük bir yanlıştır. Patates, soğan ve sarımsak ayrı ayrı ortamlarda saklanmalıdır. Soğan ile aynı veya yakın bir ortamda saklanan patates çabuk olgunlaşır ve hızlı bir şekilde tüketilmez ise bozulur. Çürümemesini ve sert bir biçimde kalmasını istediğiniz patatesleri mutlaka tek başına saklamalısınız.

  • Patatesleri karanlık ve serin bir ortamda saklamaya büyük özen gösterin

Patatesler genellikle açık havada ya da plastik poşetlerin içerisinde saklanır. Kesinlikle güneş almayan ve karanlık bir ortamda saklanması gereken patates ayrıca mutlaka serin ve rutubet içermeyen bir ortama ihtiyaç duyar. Nemli ve ışık alan bir ortamda saklanan patates hızla olgunlaşır ve çürür. Bunun için kapalı bir kutu veya kiler oldukça iyi birer seçenektir.

  • Patatesleri haftalık olarak kontrol edin

Patatesleri saklama yöntemlerini tek tek anlattık. Son aşamada ise patatesleri mutlaka bu koşullarda saklasanız bile hafta bir ya da iki kez kontrol etmelisiniz. Kontrol sırasında çürümüş, tomurcuklanmış veya çatlamış olan patatesleri eğer hala kullanılabilir durumda ise diğerlerinin yanından ayırmalı ve hızla tüketmeli, kullanılabilir durumda değilse de diğerlerinden ayırıp çöpe atmalısınız.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Rumeysa Güler

Merhaba, ben Rumeysa Güler. Hayalim olan gazetecilik mesleğini icra etmek için hem lisede hem de üniversitede bu alanda eğitim aldım. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldum. Şu an yazınsal kısma ağırlık veriyorum ve bunun için çalışmalar yapıyorum. Faydalı ve güzel içeriklerde buluşmak temennisiyle.

Tüm yazıları göster