Ergenlik dönemiyle hayatımıza giren, erişkinlik süresinde yavaş yavaş kaybolan sivilceler yüzümüzde iz bırakmayı da ihmal etmiyor. Nar bireyin vücudunda sivilce oluşumu farkı işler. Kimi birey ergenlik dönemini minimum sayıda sivilce ile atlatır. Bazı kişiler ise, ergenlikte başlayan sivilce sorunuyla uzun yıllar baş etmek zorunda kalır.

Sivilce izleri herhangi sağlık sorunu teşkil etmese dahi, kişinin görünümünden rahatsızlık duymasına yol açabilir. Bu durumda bireylerin estetik kaygısı da ön plana çıkar. İnsan yaşamının en aktif dönemlerinden olan gençlik çağı, sıkılan sivilcelerin de izlerini taşır. Peki su içleri taşımamak ve ortadan kaldırmak için neler yapabiliriz? Öncelikle sivilcenin oluşmasında ana nedenlere göz atıp, daha sonra kurtulma yöntemlerini inceleyebiliriz.

Sivilce Neden Oluşur?

 1. Ergenlik dönemine girilmesi
 2. Genç kadınlarda regl dönemi
 3. Hormonsal değişimler
 4. Kişinin geçirdiği hastalıklar
 5. Stres, kaygı bozukluğu gibi psikolojik sorunlar
 6. Kullanılan ilaçların yan etkisi
 7. Bireyin hayat şartları
 8. Duygusal değişimler
 9. Cips, jelibon gibi yağlı ve şekerli yiyeceklerin sık tüketimi
 10. Cilt yapısına zarar verecek kremler
 11. Dermatolojik olmayan kozmetik ürünler

Sivilce İzlerini Geçirmek İçin

Sivilce izleri çok ileri safhaya gelirse, doktor kontrolüyle medikal tedavi uygulanabilir. Ancak normal kabul edilen sivilce izleri, doğal yöntemlerle geçirilebilir. Bu noktada önemli olan cilt yapınızı en uygun ve en doğal yöntemi seçmektir. Sivilce izlerini geçirmek konusunda çok bilgi kirliliği olsa da en hızlı ve kolay yöntemleri sizler için derledik.

Kabartma Tozu Maskesi

Kabartma tozu, cilt yüzeyindeki sivilce izlerinin giderilmesinde etkilidir. Maske şeklinde uygulama yapmak, etki alanını da genişletir. Kabartma tozu maskesi yapmak için, küçük bir kapta bir çay kaşığı kadar tozu ve 2-3 damla limonu iyice karıştırın. Uygulama öncesinde, cilt yüzeyinizin hafif nemli ve temiz olduğundan emin olun. Macun kıvamına gelen karışımı izlerin olduğu noktalara uygulayıp, kuruyunca tamamını silin. İşlemin peşi sıra, yüzünüzü bol su ile yıkayabilirsiniz.

OKUYUN  Kireç tutan çaydanlıklara son. Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir, kireç tutması nasıl engellenir?

Gül Suyu Maskesi

Doğal bir ürün olmasının yanı sıra, Gül hoşum kokusu ve yenileme etkisi gösteren içeriğiyle de cilt bakımında sık sık kullanılır. Gül suyundan elde edeceğiniz maske, elinizdeki sivilce lekelerinin yok edilmesi için oldukça etkili olacaktır. Doğal gül suyunun içine bir miktar bal katarak, önceden temizlediğiniz ve hafif nemlendirdiğiniz cildinizi maske olarak uygulayabilirsiniz. Cildi yenileme özelliğinin yanı sıra, temizlenmesine ve parlak bir görünüme kavuşmasını da yardımcı olacaktır.

Aloe Vera Maskesi

Bir türlü geçmeyen sivilce izleriniz için, doğal bir ürün arıyorsanız aloe verayı denemelisiniz. Jelimsi yapısıyla bilinen aloe vera, günümüzde birçok evde yetiştiriliyor. Doğal şekilde yetiştirebileceğiniz bu bitki, cilt bakımınızın en önemli parçalarından biri olacak. Ya da dışarıdan Doğallığından emin olduğunuz bir alo vera alarak, sivilce izleriniz için etkili bir maske yapabilirsiniz. Aloe veranın iç kısmından elde edeceğiniz jel formundaki kısmı, bir kaşık bal İle karıştırıp sivilce izi bulunan noktalamaya uygulayın. Uzun süreli uygulamalardan sonra sivilce izlerinizde azalma olduğunu fark edeceksiniz. Sadece izleri gidermekle kalmayıp yüz derinize parlak ve sağlıklı bir görünüm de kazandıracaktır.

İzleyin: ALOE VERA MASKESİ YAPIMI/ BAKIM GÜZELLİK

Çay Ağacı Yağı

Ciltteki sivilce izleri ve diğer cilt lekeleri için çay ağacı yağı mucizevi bir üründür. Aktif sivilcelerin geçirilmesi için de kullanılan bu ürün, günümüzde bir çok kozmetik temizleme losyonunun da ana malzemesidir. Ancak çay ağacı yağını sivilce izleri için direkt olarak kullanabilirsiniz. Herhangi bir maske olarak hazırlamanıza gerek kalmadan, damlalıkla birkaç damla yağı avucunuza dökün. Avucunuzdaki yağı tüm yüzünüze veya sadece sivilce izlerinin olduğu noktalara uygulayabilirsiniz. Çay ağacı yağı yüze sürüldükten sonra temizleme gerektirmese de, kaygan hissinden rahatsızlık duyuyorsanız 20 dakika sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

OKUYUN  Altın gününe özel çıtır çıtır sigara böreği tarifi (Kaynak: soru.com.tr)

Yoğurt Mucizesi

İnsan için bir beslenme ürünü olarak bilinen yoğurt, cilt bakımının da önemli bir parçasıdır. Yoğurdun cilt bakımında kullanıldığını ilk defa duyuyorsanız şaşırmanız oldukça doğal. Ancak sivilcelerin yüzünüzde veya cildinizde bıraktığı izleri ortadan kaldırmak için yoğurt mucizesine güvenebilirsiniz. Yoğurdu öncelikle küçük bir kasede pürüzsüz hale gelene kadar çırpıp, daha sonra yüzünüze ince bir katman halinde uygulayın. Yüzünüze uyguladığınız yoğurt maskesini, 15-20 dakika sonra yıkayabilirsiniz. Yoğurt maskenizin etkisini arttırmak istiyorsanız içine birkaç damla limon suyu da ekleyebilirsiniz.

Etiketler:

, ,