Türk futbolu ve Galatasaray’ın unutulmaz oyuncularından “Taçsız Kral” lakaplı Metin Oktay, vefatının 31. yılında anılıyor.

İzmir’de 2 Şubat 1936’da doğan Metin Oktay, 15 yaşında Damlacıkspor Kulübünde futbola başladı. İlk takımında İzmir futbolunun sembol isimlerinden Sait Altınordu’ya sevgisinden dolayı 8 numaralı formayı terleten Oktay, 1 yıl sonra Adnan Suvari’nin futbolcu-antrenör olarak görev yaptığı Yün Mensucat’a transfer oldu. Yeni forması altında 14 gol atan Metin Oktay, Genç Milli Takım aday kadrosuna çağrıldı.

“Taçsız Kral”, 11 Nisan 1954’te Belçika’ya karşı ilk kez milli formayı giyerken, 4-0 kazanılan maçın 2 golünü attı. Genç Metin Oktay, aynı yıl İzmirspor’a transfer oldu ve bu forma altında 17 gol atarak 18 yaşında gol krallığı yarışının zirvesinde yer aldı. İzmirspor, söz konusu sezonu Mahalli Lig şampiyonu bitirdi.

“Baba Gündüz” Galatasaray’a getirdi

Metin Oktay, 1955 yılında “Baba Gündüz” lakaplı Gündüz Kılıç’ın vesilesiyle Galatasaray’a transfer oldu.

Galatasaray için yeni yetenekler arayan Gündüz Kılıç, İzmir’de Metin Oktay’ı keşfetti. İstanbul’a döndükten sonra sarı-kırmızılı idarecilere “Kulübü satın, Metin’i alın.” diyerek Metin Oktay’ı ne…

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: t24.com.tr

OKUYUN  CANLI | Galatasaray 1-1 Gaziantep FK