Facebook sayfasının sağ üst köşesinde bulunan + simgesine tıklandığında seçenekler gelecektir. Grup seçeneği seçildiğinde, grup ismi istenecek. Belirlenen grup ismi ilgili yere yazılıp, gizlilik ayarları yapılmalıdır. Gruba eklenmek istenen kişiler eklenip, oluştur seçeneği ile grup oluşturulmuş olur. Grup için belirlenen kapak fotoğrafı ve grubun amacına yönelik içerik yazılır. Grup yöneticileri ticari veya işletmeyle ilgili ortaklıklarını grupta paylaşmaları ve ortaklıklarla ilgili değişiklikleri, duyuru yaparak, grubu güncelleyerek yapabilir.

Facebook yönetici olarak grup kurmak

Facebook sayfa yöneticileri, yeni bir grup kurabilir. Mevcut bir grup yöneticisi, sayfasını yönetici olarak gruba ekleyebilir.

  • Facebook sayfasından, soldaki menüler kısmında, sayfalar seçeneğinden yönetici kendi sayfasını seçer.
  • Facebook sayfasında kapak fotoğrafı altında, gruplar seçeneği tıklandığında, grup seçeneği görülür. Grup seçeneği görülmüyorsa, sekmeleri düzenle seçeneği ve grupların yanında bulunan buton açık konuma getirilir. Yönetici sayfasına dönmek için diğer seçeneği tıklanır ve gruplar seçilir.
  • Bağlı grup kur ikonu tıklanır ve grup için ekrandaki kısımlar doldurulur.
  • Oluştur ikonuna tıklanarak işlem tamamlanır.
  • Facebook, yönetici sayfası ile en fazla 200 grubu yönetmeye izin verir. Yönetici grubunda bulunan gruplar, gruplar sayfasında sıralanır. Facebook, yönetici kapak fotoğrafını, bağlı grupların kapak fotoğraflarında öne çıkarma olanağı verir. Facebook’ta yaş kısıtlaması olanların bir gruba bağlanamaz.

Facebook grup kurmanın avantajları

Facebook hesabı olan herkes grup kurabilir, gruplara katılabilir. Gruplar sayesinde ortak ilgi alanı olan kişiler, bilgi ve paylaşımlarını rahatlıkla paylaşabilir, samimi konuşmalar yapabilir. Belirli bir etkinlik veya görüş doğrultusunda aidiyet bağlarını geliştirir. Gruplar belirli bir ticari faaliyete yönelikte kurulabilir. Müşteri, ticari işletme arasında doğrudan etkileşim söz konusudur. Bu sayede müşteriler, işletmelerin faaliyetlerine katkı sağlar. Facebook 50’den fazla üyesi olan gruplar için, istatistiksel ölçümler sunar.

OKUYUN  Instagram toplu takip bırakma nasıl yapılır?

İzleyin: Facebook grubu nasıl kurulur?

Facebook grup özellikleri

Facebook grupları herkese açık veya sadece üyelere açık olabilir. Sayfanın gizlilik bölümünden bu özellik etkinleştirilebilir. Grup herkese açık olduğunda, üye olmayan kullanıcılar, yapılan paylaşımları görebilir, etkileşimlere katılabilir. Grup herkese kapalı konumda, sadece grup üyeleri paylaşımları görebilir veya etkileşime katılabilir. Gizlilik ayarlarında, facebook aramalarında, grup isminin görünür yapılabilir veya görünmez yapılabilir. Görünmez yapıldığında, facebook aramalarında grup ismi ile arama yapılsa bile, grup ismi görülmez. Facebook ayarlar bölümünde, grup izinleri sekmesinde, gruba dahil üyelerden arasından, birden fazla üyeye yönetici izinleri verilebilir. Facebook grup sayfalarında, grup üyelerin paylaşımda bulunmalarına izin verebileceği gibi, yönetici ayarları sayesinde, üyelerin paylaşımlarını kısıtlama imkanı da sunar.

Facebook grup nasıl taşınır?

Herhangi bir sebeple facebook grup sayfasında değişikliğe gitmek veya tamamen silmek isteyen yöneticiler, grup ayarlarından kolaylıkla yapabilir. Mevcut üyelerin yeni sayfada yer alması isteniyorsa, mevcut sayfada yeni sayfanın duyurusu yapılıp, kurulan yeni sayfayı katılımları sağlanır. Eski grup sayfası bir süre açık tutulup, yeni sayfaya geçiş için zaman tanınır. Yeni kurulan sayfada yeni paylaşımlar yapılarak, tanınırlığı artırılır ve amacına ulaşınca eski grup silinir.

Facebook grup nasıl kapatılır?

Kapatılmak istenen facebook grup sayfası, yeni paylaşımlar almaması için ayarlar bölümünden kilitlenir. Grup ayarları düzenleme bölümünde, paylaşım izinleri sadece yönetici olarak ayarlanır. Yönetici haricinde, tüm grup üyeleri gruptan çıkartılır. Son olarak yönetici paylaşım izinleri alanında kendini seçerek gruptan çıkartır. Grup içerisinde herhangi bir üye ve yönetici kalmadığı durumlarda, facebook grubu otomatik olarak silecektir.

Facebook grup kapatırken nelere dikkat edilmeli?

Facebook’ta grubunu kapatmak isteyen yönetici, mutlaka tüm grup üyelerini öncelikle silmeli ve kendisini en son silmelidir. Aksi takdirde, grup içerisinde kalan üyelerden herhangi bir üye grup yönetici olarak otomatik olarak atanır. Bu durumda yeni yönetici, eski yöneticiyi yetkilindermediği sürece, kapatılan grupta yönetici olamaz.

OKUYUN  Instagram profil şikayet etme nasıl yapılır?

Etiketler:

,