Dünyanın en çok tercih edilen mesajlaşma uygulaması olma başarısını uzun zamandır elinde bulunduran Whatsapp her geçen gün daha fazla özellik ve güncelleme ile kullanıcıların beğenisini kazanıyor. Son olarak yayınlanan güncelleme ile yeni ve oldukça işe yarayan özellikleri aktif hale getiren uygulama favori olmayı başarıyor.

Dünya çapında milyonlarca insanın kullanımında olan son sürüm 2.21.23.14 adıyla akıllı telefonda kullanılır hale getirildi. Her sürümde merakla beklenen ve hangi özelliklerin yenilendiği konusunda değişiklikleri denemeye başlayan kullanıcılar yeni sürümle birlikte son görünme konusunda değişim olduğunu fark etti. Son görülmenin tamamen açılması veya kapatılması dışında ek özelliği olmayan uygulama bu konuda eksiklik yaşanmasını engellemek adına ek özellikler devreye sokmaya karart vermiş gibi görünüyor.

Son Görülmenin Tamamen Kapatılması-Açılması Gerekmiyor

Kullanıcıların son yapılan güncelleme sonrasında fark ettikleri uygulama güncellemesinin hemen ardından son görülme özelliğinde değişimler yaşanmaya başlandı. Bu sayede:

  • İstenen kişilere son görülme açılabiliyor,
  • İstendiğinde son görülme belli kişilere kapatılabiliyor,
  • Tamamen açma veya kapatma gerekli olmuyor.

Güncelleme ile birlikte kullanılan ve henüz sınırlı sayıda kullanıcının beğenisine sunulan özelliğin kullanımı da oldukça kolay olarak değerlendiriliyor. Bu iki yeni güncelleme sayesinde hikayelerin gizlenmesi ve açılması gibi belli kişilerin son görülme konusunda tercih edilmesi de mümkün görünüyor.

Son Görülmesi Kapatılan Kişinin Son Görülmesinin Görülmemesi

Aynı tamamen son görülmenin kapatılması veya açılmasında olduğu gibi belli kişilere son görülme açılıp kapatıldığında karşıdaki kişinin son görülmesi de buna bağlı olarak şekilleniyor. Kullanıcıların bu nedenle son görülme açıp kapatırken karşı tarafın aynı şekilde görüneceğini bilmeleri gerekiyor. Tamamen kapatma veya açma özelliğinde olduğuna benzer bir yaklaşımla güncelleme yapılması kullanıcıların bu özelliği kısıtlı şekilde kullanmasına temel olarak ayarlanıyor.

OKUYUN  WhatsApp'ta 'silinen mesajları' görme yolları: Silinen mesajları ortaya çıkarmanın en basit yöntemi (Kaynak: soru.com.tr)

Çevrimiçi Görünüp Görünmeme

En çok merak edilen noktalardan bir tanesi ise özelleştirilen güncellemelerden sonra çevrimiçi olup olmama bilgisinin ne olduğudur. Çevrimiçi olan kişi bazı kişilerin son görülmesini engellemiş olduğunda bile bu bilginin paylaşılması engellenmiyor. Son görülmesi kapalı olmasına karşılık çevrimiçi olup olmadığı bilgisi hemen kullanıcı adının altında görünür oluyor. Bunun kapatılması uygulamanın kullanımında sıkıntı olmasına neden olacağından uygulanması yolunda bir girişim bulunmuyor. Kimin çevrimiçi olup olmadığını görmek istediğinizde ismini sohbet ekranından aratmanız ve hemen ardından kontrol etmeniz yeterlidir. Yenilenen özelliklerin bu konuda herhangi bir etkisi bulunmuyor.

Açıp Kapatma Özelliği Kullanımı

Diğer özelliklerde olduğu gibi genel gizlilik ayarlarından yapılması yerine farklı bir şekilde yapılması yoluna gidiliyor. Tamamen açma kapatma güncellemesinden sonra bu özelliğin gizlilik ve ayarlar sekmesinden yapılması mümkündü. Ama son güncelleme sayesinde konuşma penceresinin hemen altında yer alan kısımdan düzenleme yapılmasına izin veriliyor. Konuşmadaki kişinin numarası veya isminin göründüğü en üst kısma dokunarak son görülmeyi görmesine veya görmemesine yönelik düzenlemeler yapılabiliyor. Oldukça pratik olan yönlendirmeler sayesinde anlık şekilde iletişime geçen kişilerin gizliliği ihlal etmesi de engellenmiş oluyor.

Güncellemelerin Kullanımı

Güncellemeleri kullanmak için uygulama sürümünüzün en son olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bunu gelen güncelleme bildirimlerinden takip edebileceğiniz gibi uygulama merkezinden de kolaylıkla fark edebilirsiniz. Yeni güncellemelerin mevcut olduğu yönünde bildirim almanız halinde yapılması gereken güncelleme için onay vermek olmalıdır. Hemen başlatılan güncelleme en son sürümü kullanır duruma gelmeniz anlamına gelecektir.

Güncellemeden Sonra Kullanımda Olmaması

Whatsapp tarafından yapılan güncellemelerin hemen tüm kullanıcılar için aktif edilmesi uygulaması bulunmuyor. Herhangi bir hata veya gözden kaçan bir durum olmasının önüne geçmek adına belli bir kullanıcı grubunun kullanımına sunulması yoluna gidiliyor. Bu sayede maliyeti veya imaj kaybı daha az olacak şekilde özelliklerin güncellenmesi sağlanıyor. Daha önce yaşanan bazı olumsuz tecrübeler uygulamanın bu yönde karar vermesinin en doğrusu olduğunu gösterdiğinden uzun zamandır bu şekilde hareket ediliyor.

OKUYUN  Küresel Hava Raporu açıklandı… İstanbul da listede…

Kullanıma Açık Hale Gelmesi

Sık sık kullanıcılarına yeni güncellemeler ve özellikler sunan uygulamanın kısıtlı şekilde kullanıma açtığı özelliğin genel kullanımı konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor. Her zaman bu yolla güncelleme yapılıyor olması tahmini olarak kullanımların ne zaman olacağını ortaya koymaya yardımcı oluyor. Ortalama süre güncellemede herhangi bir eksiklik veya hata olup olmamasına bağlı olarak şekilleniyor. Düzenleme yapılması gerekli olmadığında ortalama 3 aya kadar düzenlemenin diğer kullanıcılar tarafından da kullanılır hale getirilmesi yoluna gidiliyor. Ama herhangi bir hata veya düzeltilemeyen bir yazılım sorunu olması sürenin beklenenden daha uzun olacağı anlamına geliyor. Bunun için uygulamanın açıklama yaparak resmi süre belirtmesi en kesin yol olarak görünüyor.

Etiketler: