Dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen sosyal medya sitelerinen biri olan Instagram’a günde milyonlarca gönderi yüklenilmektedir. Ancak Instagram, gönderilerinde belirli fotoğraf boyutu sınırları bulunuyor. Bu sınırlar dışından fotoğraf yüklemesi yapıldığında ise Instagram’da paylaşılan fotoğrafın belirli kısımlarının kırpıldığı fark ediliyor. Bu yüzden de Instagram’a bir video ya da fotoğraf yüklerken, dikkat etmeniz gereken bazı detaylar mevcut. Ayrıca Instagram profil fotoğrafları için de özel bir görüntü boyutu gereklidir. Bu yazımızda sizlere, Instagram gönderi boyutunun ne kadar olması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Instagram gönderi boyutu ne kadar?

Instagram gönderileriniz kare, dikey ya da yatay olabilir. Ancak çoğu marka ve insanlar, gönderilerini en güzel halleri ile paylaşmak istedikleri için kare formatında bulunan resimleri tercih etmektedir. Bütün bunlar ile birlikte gönderi atarken kare resimler için farklı, dikey resimler için farklı, yatay resimler için farklı resim boyutları tercih edilmek zorunda. Eğer fotoğraflarınızı istediğiniz şekilde atabilmek istiyorsanız, paylaşacağınız fotoğraf boyutlarına dikkat etmelisiniz. Instagram gönderi boyutları şu şekildedir:

Kare resimler

Instagram, kare resimlerin en güzel hali ile yayınlana bilmesi için minimum 1080 x 1080 boyutlarında bir resim istiyor. Ancak isterseniz kare şekline gelecek her türlü fotoğraf boyutu, Instagram’da paylaşılabilecek bir post olarak kullanılabilir.

Dikey resimler

Instagram’da paylaşacağınız resmin dikey olmasını istiyorsanız, belirli fotoğraf boyutlarına dikkat etmenizde fayda var. eğer bu tür bir post atarken yükleyeceğiniz fotoğrafın boyutlarına dikkat etmezseniz, paylaştığınız gönderilerdeki resimler istediğiniz gibi görünmeyebilir. Instagram’a dikey bir resim atacaksanız, yüklenilecek resmin boyutları 1080 x 1250 olmalıdır.

Yatay resimler

Instagram’da paylaşılan yatay görseller, profilinizin geneline hoş bir görünüm kazandırabilmektedir. Eğer Instagram’a yatay şeklinde duran bir görsel yüklemek istiyorsanız, paylaşmak istediğiniz görselin boyutları 1080 x 566 ölçülerinde olmalıdır.

OKUYUN  Çocuklar için akıllı saat önerileri

Instagram hikaye boyutları

Instagram, Snapchat’in ünlenmesinden sonra kendi uygulamasına da 24 saat boyunca kalabilen resimlerden oluşan ” Story” özelliğini kullanıma sunmuştu. Bu özellik ise birçok kişi tarafından sevilerek kullanılan bir özelliğe dönüşmüş durumda. Instagram hikayelerinde fotoğraf boyutları çok fazla düşünülmez. Çünkü bu tür hikaye fotoğrafları, daha çok Instagram’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu kamera üzerinden kolay bir şekilde yayınlanabiliyor. Fakat bazı durumlarda Instagram kullanıcıları, galerilerinde bulunan bir fotoğrafı hikaye olarak paylaşmak isteyebiliyor. Bunun için de galerinizde bulunan bir fotoğrafın boyutları odlukça önemli. Instagram hikayesinde paylaşılan fotoğrafların 9:16 oranına uygun olmalı. Bununla birlikte paylaşacağınız hikayelerin boyutları 1080 x 1920 ölçüsünde olmalı.

Instagram profil fotoğrafı boyutları

Her Instagram profilinin bir de profil fotoğrafı olmalı. Ancak Instagram profil fotoğrafınızı seçerken, dikkat etmeniz gereken birçok husus bulunmaktadır. Instagram profil fotoğrafı profil sahibi olan kişi, kişiler, kurum, kuruluş, şirket veya markayı en iyi şekilde temsil etmeli. Bunun için de profil fotoğrafları belirlenirken, dikkat etmeniz gereken birçok farklı görsel nitelik bulunuyor. Bütün bunların yanında ise Instagram profil fotoğraflarını ayarlarken dikkat etmeniz gereken bazı teknik detaylar da mevcut. Bu teknik detaylardan ilki ise Instagram profil fotoğrafınızın kare formatında olamsı. Bunun en büyük sebebi ise Instagram’da bulunan profil fotoğrafları, daire içerisinde gösterilmekte. Bu daireden de en iyi şekilde faydalanabilmek için de profil fotoğrafları kare olmalı. Instagram profil fotoğrafları boyutları en az 170 x 170 boyutlarında olmalıdır.

Etiketler: