ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), James Webb Uzay Teleskobu Orion Nebulası‘na ait nefes kesen görüntüleri, gezegen sisteminin nasıl oluştuğuna dair karmaşık detayları ortaya çıkardı. CNN’de yer alan habere göre, James Webb Uzay Teleskobu’nun yakaladığı görüntüler güneş sisteminin 4,5 milyar yıldan daha uzun bir süre önce oluştuğu ortama benzer bir görüntü ortaya çıktı. 

Western Üniversitesi astrofizikçisi Els Peeters, Orion Nebulası’na gözlemlemenin uzay bilimcilerinin Samanyolu’nun gezegensel evriminin ilk milyon yılında neler olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını söyledi. 

Görüntüler karşısında şaşkına döndüklerini söyleyen Peeters, verileri almak için 5 yıldan fazla süredir beklediklerini ifade etti. Astrofizikçi Peeters, “Bu yeni gözlemler, büyük kütleli yıldızların doğdukları gaz ve toz bulutunu nasıl dönüştürdüklerini daha iyi anlamamızı sağlıyor” dedi. 

“Orion’u gözlemlemek zordu ama Webb inanılmazdı”

Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) araştırmacısı bilim insanı…

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: gazeteoksijen.com

OKUYUN  Yazılımcılar ne kadar maaş alıyor?