İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi illerde yaygın olarak kullanılan martı scooter, oldukça popüler oldu. İstediğiniz yere park etme, ulaşım özgürlüğü gibi alternatifler sunması yüzünden belirli bir kesim tarafından tutuldu. Ancak, martıyla ilgili bilmeniz gereken bir şey var.  Bunları yaparsanız ceza yiyebilirsiniz.

Son yıllarda mikromobilite araçlar oldukça popüler hale gelmeye başladı. Şüphesiz martı projesi de bunların başında geliyor. 2019 yılında faaliyete geçen proje, Türkiye’nin belirli illerinde hizmet vermeye devam ediyor.

Her yaştan insanın ilgisini çeken elektrikli scooter, özellikle trafiğin fazla olduğu illerde çok işe yarıyor. “Martı nedir, nasıl kiralanır, Martı uygulaması nasıl indirilir” gibi çoğu kişinin merak ettiği sorulara cevap verdik.

Öncelikle Martı projesinin ne olduğuna bir göz atalım. Türk mühendisler tarafında geliştirilen elektrikli scooter, oldukça eğlenceli bir ulaşım aracı. Dilediğiniz zaman kiralayarak trafiğe takılmadan istediğiniz yere gidebileceğiniz martı, 2021 yılı itibariyle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi trafiğin çok olduğu illerde kullanılıyor.

Eğer trafiğin çok olduğu şehirlerden birinde yaşıyorsanız yol kenarlarında bu elektrikli scooterlara rastlamanız muhtemel. Ücretli olan bu hizmet, dakika başına ücretlendirme yapıyor.

Nasıl kiralanır?

Uygulamayı indirdikten sonra içindeki haritayı kullanarak martıları bulmaya başlayabilirsiniz. Harita üzerinden elektrikli scooterı bulduktan sonra üzerinde yer alan barkodu uygulamaya okutun.

Barkodu okuttuktan sonra uygulama size 4 haneli bir şifre gönderecek. Şifre geldikten sonra martının üzerinde bulunan kilidi bu şifreyi kullanarak açın. Kilit açıldıktan sonra scooter kullanıma hazır olacaktır.

Elektrikli scooter ile bir yolculuğa başlamak için 1,99 lira, her bir dakika için de 1,49 kuruş ödemeniz gerekiyor. Ödeme işlemi de uygulama üzerinden gerçekleşiyor. Bu nedenle uygulama giriş yaparken kredi kartınızı girerek para aktarmanız gerekiyor.

Kısa bir hesap yapacak olursak; 5 dakikalık bir martı yolculuğu size 7,45 liraya mal olacaktır. Martı scooterları en fazla 24 saate kadar sizde kalıyor. 24 saat dolmadan scooterı teslim etmeniz gerekiyor.

OKUYUN  Instagram yazı stilleri ve şekilli nick(ʞɔiu illiʞǝş) örnekleri

Bunları yapmayın

Yolculuğunuzu sonlandırmak istediniz veya şarjınız bitmeye başladı. Böyle bir durumda scooterı ilk gördüğünüz direğe bağlayarak yolculuğu sonlandırabilirsiniz. Ancak burada bazı püf noktalar var. Scooterı direğe bağladıktan sonra fotoğrafını çekip kaydetmeniz gerekiyor. Fotoğraf çekimi esnasında yapılacak bir hata ceza ödeme nedeni.

Ek olarak dikkat etmeniz gereken şey, scooterı herkesin rahatlıkla girebileceği bir yere park etmeniz. Park esnasında yapılacak bir ihlal nedeniyle para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Son olarak eklemek istediğimiz şey; martıyı kullanırken herhangi bir kazaya karışmanız durumunda, scooterda meydana gelecek hasarları sizin karşılamanız gerekecek. Bu nedenle martı scooterlarını kiralamadan önce bu kuralları bilmeniz gerekiyor.

X

Etiketler:

,