Covid-19 salgınının getirdiği kısıtlamalar sonrası uzaktan çalışmanın yükselişi, California genelindeki yaygın konut krizi ve eyaletteki yönetimsel sorunlar, teknoloji çevrelerinde “Silikon Vadisi’nde güneş batıyor” yorumlarına neden olmakta. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin bulunduğu Silikon Vadisi, teknoloji şirketlerini birer birer kaybetmeye başladı.

2009 yılında Ben Horowitz ve Marc Andreessen tarafından kurulan ve Facebook, Skype, Coinbase ve Clubhouse’daki yatırımlarıyla tanınan Andreessen Horowitz (a16z) şirketinin Silikon Vadisi’ne vedası oldukça şaşırtıcı olarak yorumlandı. Geçen ay a16z, genel merkezini çevrimiçi olarak “bulut”a taşıdığını ve Miami, New York ve Santa Monica’da üç yeni ofis açtığını söyledi. Savunma teknolojisi şirketi Palantir de Silikon Vadisi’ni terkeden şirketlerden, merkezini Denver, Colorado’ya taşıdı.

Apple’ın ana kampüsü, Silikon Vadisi olarak bilinen bölgedeki Cupertino kasabasında bulunuyor. Fotoğraf: Shutterstock

California’dan kaçışın birçok nedeni mevcut. Yüksek kiralar ve konut krizi ise başlıca nedenlerden. California genelinde 160 bin evsiz insan yaşıyor ve bu, hem sayı olarak hem de nüfusa oranlandığında eyaleti bu tatsız alanda ABD’nin zirvesine koyuyor. Öte yandan yüksek kiralar, insanların pandemi döneminde uzaktan çalışmak için kiraların daha ucuz olduğu yerlere taşınmasına neden oldu.

YÖNETİCİLER UZAKTAN ÇALIŞMAYA TEŞVİK EDİYOR 

Facebook’un çatı şirketi Meta gibi bazı şirketler de çalışanlarını uzaktan çalışmaya teşvik ediyor. Meta yöneticilerinden Nick Clegg, zamanını Londra ve California arasında bölecek. Instagram CEO’su Adam Mosseri ve pazarlama patronu Alex Shultz da Londra’ya taşındı. Yöneticilerin uzaktan çalışması, çalışanları da başka şehirlere taşınma konusunda motive ediyor.

Yönetici arama şirketi Riviera Partners’da…

Haber kaynağı ve tüm metin: haberglobal.com.tr

OKUYUN  SSSTikTok ile filigransız video indirin

Etiketler: