İklim değişikliği sebebiyle karbon ayak izini küçültmek isteyen birçok ülke fosil yakıt kullanılan otomobilleri yasaklayarak sadece elektrikli araçlara izin vermeyi planlıyor. Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması ile bu otomobillerin ana güç kaynağı konumundaki lityum iyon piller önem kazanıyor.

Yapımında lityum madeninin kullanıldığı bu piller, uzun ömürlü ve az bakım gerektirdiği için tercih ediliyor. Sadece binek otomobiller için de değil, insanlı ve insansız tüm kara, hava ve deniz araçlarında lityum iyon pilleri kullanımı artıyor.

Nadir metallerden olan lityum doğada saf olarak bulunmuyor. Maden Tektik ve Arama Genel Müdürlüğü raporuna göre Türkiye’de ekonomik değere sahip lityum rezervi yok. Tuz Gölü’nde lityuma rastlanılsa da bunun işlenecek düzeyde olmadığı belirtiliyor.

TÜRKİYE’DE LİTYUM ÜRETİMİ 

Lityum üzerine çalışmalarda bulunmuş olan Dr. Abdullah Turan, lityumun normalde farklı kaynaklardan elde edilebildiğini ifade ediyor. Turan “Burada kaynağın (mineral cevheri veya tuzlu göller) içeriğindeki lityum konsantrasyonun, hem teknik hem de özellikle işletme maliyeti açısından anlamlı düzeyde olması gerekiyor” diyor.

Bilim insanı, çıkarılması arzu edilen cevher tenörünün (metal miktarının toplam kütleye oranı), ‘evet buradan cevher çıkarıp işletmek karlı’, dedirtecek düzeyde olması gerektiğini vurguluyor.

Nadir metal rezervlerinin çoğuna sahip olan Çin, 2010 yılından itibaren bu ürünlerin dışarıya ihracatını sınırlamıştı. Dr. Turan bunun üzerine diğer ülkelerde atık elektronik ve metalik ürünlerden nadir elementlerin geri kazanımı üzerine ciddi çalışmalar başladığını, ülkemizde de bor atıkları üzerine bir çalışma yapıldığını ifade ediyor.

Türkiye’de bolca bulunan bor madeninden lityum üretildiğini belirten bilim…

Haber kaynağı ve tüm metin: haberglobal.com.tr

OKUYUN  Instagram çoklu fotoğraf paylaşma nasıl yapılır? (Kaynak: soru.com.tr)