İsviçreli astrofizikçi Sasha Quanz, gelecek 25 yıl içinde uzaylı yaşamının bulunabileceğini; fakat şu anda üretilen en güçlü teleskop olan James Webb’in yaşam barındıracak suya sahip olabilecek küçük öte gezegenleri tespit etmek için ‘yeterince güçlü’ olmadığını söyledi.

Sputnik’te yer alan habere göre; İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ETH Zürih’te astrofizikçi olan Sasha Quanz, kurumunun yeni Yaşamın Kökeni ve Yaygınlığı Merkezi’nin açılışında açıklamalarda bulundu.

Quanz, Samanyolu Galaksisi’nde keşfedilmeyi bekleyen milyarlarca öte gezegen olmasına rağmen, şimdiye kadar 5 binin bulunduğunu belirterek, “Bu uzak gezegenlerin atmosferleri hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. 1995’te meslektaşım ve Noble Ödülü sahibi Didier Queloz Güneş sisteminin dışındaki ilk gezegeni keşfetti. Daha gelişmiş bir teknoloji ile 25 yıl içerisinde dünya ötesindeki yaşamı bulabiliriz” dedi.

James Webb öte gezegen keşfetti

Bunun yanı sıra öte gezegenleri görüntülemek için değil, bunun yerine evrenin en eski yıldızlarını görmek için inşa edilmiş olan NASA’nın James Webb teleskobu, yakın…

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: t24.com.tr

OKUYUN  Samsung Galaxy S22 özellikleri nedir? Samsung ailesinin en ucuzu