Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp dönem dönem yeni güvenlik önlemleri alıyor. Uygulamanın sahibi Meta, bu önlemlerin en yenilerini duyurdu. Söz konusu yenilikler gruplar, mesajlaşmalar ve yeni güvenlik güncellemelerini içeriyor.

Örneğin uygulamada iş hayatından özel hayata, arkadaş çevresinden aile gruplarına kadar birçok grupta yer alabiliyorsunuz. Gruptan ayrılmak istediğinizde ise kimseye fark ettirmeden çıkmak imkansızdı. Ancak yeni güvenlik önlemleri kapsamında grup yöneticisi dışındaki diğer üyelere haber vermeden ayrılmak mümkün olacak.

ZUCKERBERG DUYURDU

Ayrıca yeni gelecek özelliklerle kullanıcı, çevrimiçi durumunu kimin göreceğini kontrol edebilecek. Bunun yanı sıra “Bir kez görüntüle” mesajlarında ekran görüntüsü almak da engellenebilecek. Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, bu özelliklerin WhatsApp mesajlaşmalarını “karşılıklı konuşma kadar gizli ve güvenli” tutmaya yardımcı olacağını söyledi.

Peki son zamanlarda mahremiyet adımlarını artıran WhatsApp ne amaçlıyor? WhatsApp’ın bu hamleleri daha az rahatsız edici olma çabaları mı? Yoksa WhatsApp kendini kurtarma hamleleri ile müşteri kaybını engellemeye mi çalışıyor?

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, dünyanın sosyal platformlarla dijital ayak izlerinin izlendiği bir sürece evrildiğini söylüyor.

‘ALTERNATİF YOK, VAZGEÇİLMEZ OLDU’

Eraslan, “Dünyada ve Türkiye’de ezici bir şekilde en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp. Bir dönem WhatsApp’ın yasal hamlelerine karşı Türkiye’de BiP adında bir yerli uygulama çıktı ancak kötü yönetim sonucu bu uygulamanın alternatif olamaması, WhatsApp’ı vazgeçilmez kıldı” diye konuşuyor.

Pandemi döneminde WhatsApp gruplarının kullanımının arttığını aktaran Eraslan, “Ortalama bir Türk sekiz WhatsApp…

Haber kaynağı ve tüm metin: haberglobal.com.tr

OKUYUN  Instagram efektli video nasıl hazırlanır? (Kaynak: soru.com.tr)