Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamlarından biri olan WhatsApp, 2022 yılının başından beri sürekli olarak yeni özellik deniyor. Bu yeni özellikler ile birlikte kullanıcı deneyimini geliştirmeyi hedefleyen WhatsApp, 2021 yılında yaşamış olduğu gizlilik sözleşmesi krizinin sonuçlarını ortadan kaldırmayı planlamakta. Bu sonuçları ortadan kaldırmak için ise platformu geliştirmeyi hedef edinen META INC (WhatsApp, Instagram ve Facebook’un sahibi olan şirket), sürekli olarak farklı bir özellik üzerinde çalışıyor. Yeni yapılan haberlere göre ise WhatsApp, sohbet gruplarını ilgilendiren yeni bir özellik üzerinde çalışmalarını sürdürmekte. Gelmesi planlanan bu özellik ise WhatsApp sohbet gruplarında yer alan kişileri birbirine düşürebilir. Bu yazımızda sizlere, WhatsApp’ın sohbet grupları için yayınlamayı planladığı yeni özelliğin detaylarından bahsedeceğiz.

WhatsApp sohbet grubu yöneticilerin yetkileri artıyor

WhatsApp’ın yeni yayınlayacağı güncelleme ile birlikte grup yöneticilerinin yetkileri arttırıyor. Bu yetki ile beraber WhatsApp grup yöneticileri, herkesin mesajları üzerinde işlem hakkına sahip olacak. Bu özellik şu an için halen beta sürümlerinde deneme aşamasında. Fakat bir grup kullanıcı bu özelliğin gelmesini isterken, bir grup insan ise bu özelliğin ifade özgürlüğüne ket vurabileceğini düşünüyor. Çünkü WhatsApp grup yöneticileri, yeni yayınlanacak olan bu özellik ile birlikte grupta yer alan diğer kişilerin mesajlarını istediği gibi herkesten silebilecek.

İnsanların bir bölümü ise bu özelliğin gelmesini istiyor. Özellikle kalabalık WhatsApp gruplarında çok fazla spam ve nefret dolu mesajların yer aldığını söylüyor. Bu yüzden de WhatsApp grup yöneticileri, bu özellik sayesinde grup içerisindeki huzuru sağlayacak. Fakat grup yöneticilerinin bu özelliği kötüye kullanabileceği düşünülüyor. Bu yüzden de WhatsApp grup yöneticilerinin bu özelliği çok dikkatli bir şekilde kullanması gerekiyor. Eğer ellerindeki yetkiyi bu denli kötü kullanırlarsa, grup üyeleri tarafından tepkilere maruz kalabilir.

OKUYUN  Küresel Hava Raporu açıklandı… İstanbul da listede…

Sohbet botu geliyor

WhatsApp artık yeni haberleri ve özelliklerin bilgisini verebilmek için yeni bir sohbet botu üzerinde çalıştıklarını bidirdi. Bu bot sayesinde WhatsApp kullanıcıları, WhatsApp uygulaması ile ilgili yeni haberleri ve güncelleme detaylarını, kolay bir şekilde görebilecek. Ayrıca bu sohbet botu sayesinde, WhatsApp’ta bilmediğiniz özellikleri keşfedebilir ve otomatik bir şekilde yardım alabilirsiniz. Ancak WhatsApp uygulaması çok da karışık bir uygulama değil. Bu yüzden de insanlar genellikle yeni gelişmeleri takip etme amacı ile sohbet botunu kullanacaktır.

WhatsApp, 2022 yılının başından beri sürekli olarak kullanıcı deneyimin geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Bu özellikler genellikle, WhatsApp kullanıcısının gizlilik özelliklerine ağırlık verildi. Ancak birçok farklı alanda da yenilikler gelmeye devam ediyor. gelen bu yenilikler in çoğu ise kullanıcılar tarafından oldukça beğenildi.

Emoji sayısı arttırıldı

Geçtiğimiz aylarda WhatsApp’a oldukça kullanışlı bir özellik getirildi. Bu yeni özellik, size gelen mesajlara cevap vermeden istediğiniz emoji ile tepki göstermenizi sağlıyor. Özellik ilk çıktığında, sadece altı adet emoji ile tepki verilebiliyordu. WhatsApp kullanıcıları da bu kadar az emojinin kullanılmasından şikayetçiydi ki geri dönüşleri dikkate alan WhatsApp, bu özellikte var olan emoji sayısında artışa geçti. Artık mesajlara istediğiniz emoji ile tepki verebiliyorsunuz. WhatsApp’tan gelen mesajlara emoji ile tepki verebilmek için öncelikle gelen mesajın üzerinde basılı tutun. Bu şekilde gelen mesaj ile ilgili yapabileceğiniz bütün işlemleri tek bir pencerede göreceksiniz. Bu pencerenin en üst tarafında 6 farklı emoji yer almakta. Bu emojiler ile birlikte tepki verebildiğiniz gibi, yanında artı (+) tuşuna basarak istediğiniz emoji ile tepki verebileceksiniz.

Etiketler: