Dünya çapında en çok tercih edilen anlık mesajlaşma ve iletişim uygulaması olan WhatsApp, 2.5 milyar gibi uçuk bir sayının üzerinde kullanıcıya sahip. Ve bu da beraberinde her bir kullanıcının kendine ait sorunları, bu sorunların anlık çözümleri gibi önemli detayların sürekli incelenmesi gerektiği ihtiyacını doğuruyor. WhatsApp kullanıcıları tarafından en çok merak edilen ve çözüme kavuşturulması istenen konu ise silinen mesajlara tekrar ulaşma imkanı sağlanması.

Silinen mesajlara ulaşmak

WhatsApp kullanırken arayüz ya da ana uygulama ekranı üzerinde mesajların çokça kalması ve kalabalık bir sohbet ekranı oluşması kimilerini rahatsız edebilir. Bu gibi durumlarda ise kişiler okudukları ve cevap vermeleri gerekmeyen eski mesajları silerek sohbet ekranlarını temizlerler. Ancak bazı durumlarda geçmişte önemsiz görünen ve şuan ise ihtiyaç duyduğunuz mesajlara erişme isteğiniz ortaya çıkabilir. Kritik anlarda keşke silmeseydim düşüncesi ile karşı karşıya kaldığınız zaman  kullanabileceğiniz ve isteğiniz ile silseniz dahi mesajları tekrar okuma şansınız hala var.

Silinen mesajlara erişmek

WhatsApp kullanırken bilmeniz gereken bir durum var ki, silinen mesajlar aslında asla tam olarak silinmiyor. WhatsApp’ı ilk kez kurduğunuz zaman size yedekleme sıklığı seçeneği sunuyor. Bu da beraberinde mesajlarınızın yedeklenmesi ve herhangi bir aksilik esnasında geri ulaşım şansı doğuruyor. Aynı zamanda telefon işletim sistemine bağlı olarak iCloud ya da Google Drive gibi uygulamalara mesajlarınız yine yedekleniyor ve isteğiniz dahilinde bu mesajları da geri yükleyebiliyorsunuz. İşte silinen mesajlara erişme yöntemleri:

WhatsApp’ı silip tekrar yüklemek

WhatsApp uygulaması kendi içerisinde bulunan mesajları belirli aralıklar ile yedekler. yedeklenen mesajlar yedeklenme tarihinden önce silinmediği takdirde bir sonraki yedekleme zamanı gelmeden önce tekrar yüklenebiliyor. Yani durum kısaca şundna ibaret ki, haftada 1 yapılan yedeklemeniz var ise biri sonraki hafta yedeklemesi gerçekleşmeden önce silinen mesajlarınızı WhatsApp uygulamasını silip tekrar yükleyerek geri getirebilirsiniz. Bunu yapmak için uygulama içeriisnden değil, ana ekranda yer alan uygulama simgesi üzerine basılı tutarak çıkacak olan minik ekrandan ‘Kaldır’ ibaresini seçerek silebilirsiniz. Daha sonra ise telefonunuzun işletim sistemine göre AppStore ya da Play Store gibi uygulamalar üzerinden tekrar indirebilirsiniz. İlk kurulum gibi tekrar uygulamayı telefonunuza kurarak silinmiş olan mesajlara erişebilirsiniz.

OKUYUN  Hat olmadan whatsApp nasıl kullanılır?

Bulut yedeklemesi kullanmak

IOS ve Android işletim sistemi bulunan telefonlarda IOS için iCloud ve Android için ise Google Drive isminde bulut yedekleme uygulamaları mevcut. Bu uygulamaları kullanarak yedekleme izni verdiğiniz takdirde mesajlarınız ve medyalarınız da bu alana yedeklenmiş olacak. Yedeklenen mesaj ve medyaları ise dilediğiniz zaman yedekleme süresi içerisinde yer almış ise geri yükleyerek elde edebilirsiniz. Bu işlemi yapacağınız uygulamalar size özel şifreler ile korunuyor olacak ve sizin dışınızda bu dokümanlara erişim hakkı bulunan kişiler yalnızca sizin şifrenizi paylaştığınız kişiler olacak.

Üçüncü taraf uygulamalara dikkat edin

Belirli üçüncü taraf uygulamalar da silinen mesajları geri getirmenizi sağlayan sistemlere sahiplerdir fakat bu uygulamaların kullanımında gizliliğinizi korumanız diğer yöntemler kadar mümkün olmayacak. Bu gibi üçüncü taraf uygulamaları indirerek uygulamaya mesajlarınızı okuma ve işleme hakkı vermiş oluyorsunuz dolayısı ile de hem silinen hem silinmeyen mesaj ve verilerinizi üçüncü taraf uygulama tabanında yedeklenerek daha sonra farklı yerlere iletilebilme tehlikesi doğuruyor. Bu nedenle de üçüncü taraf uygulamaların kullanılması tavsiye edilen bir yöntem değil. yine de tercih sizin olacaktır.

Silmek yerine arşivlemeyi deneyin

WhatsApp mesajlarınızı silmek yerine arşivleyerek daha sonra ihtiyaç olması halinde bu mesajlara erişebilir ve istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda arşivlenen mesajlar farklı bir alt sekmede duracak ve sohbet ekranınızda kirliliğe neden olmayacaktır. Bu yöntemi kullanmak için WhatsApp sohbet ekranında arşivlemek istediğiniz sohbetin üzerine basılı tutun ve sağ üst köşede çıkan menüden üzerinde aşağı ok işareti bulunan kutu simgesine tıklayın. Bu şekilde arşivlenmiş olacaktır. Arşivlenen sohbetler sohbet ekranının en altında ya da en üstünde arşiv olarak yazan küçük bir satır halinde görünür ve bu satıra tıklayarak mesajlara erişebilirsiniz.

OKUYUN  Facebook hesabı nasıl silinir?

Etiketler:

Yazar Hakkında

Yunus Emre Kılıç

Öncelikle herkese merhaba, ben Yunus Emre Kılıç. Hayatım boyunca tutkum olan yazmak beni önce Radyo Televizyon ve Sinema bölümü ile ardından da sektördeki denemelerim sonucunda Bir Bilene Sorduk ve Turk Gazete ile buluşturdu. Sitemiz adına çalışmalarımın yanı sıra YouTube kanalımız için sunuculuk yapmaktayım. Umuyorum ki hem anlatarak hem de yazarak uzun yıllar daha sizler ile aynı sayfada buluşmaya devam edeceğim. Her yeni güne yeni bir mutluluk dileğiyle...

Tüm yazıları göster