İnsanlık için; iletişim çağımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. İletişim yöntemleri arasında ise özellikle WhatsApp uygulaması dikkatleri üstüne çekerken, insanlar tarafından da sıklıkla tercih edilir. Hızlı ve yaygın iletişime izin vermesi, sesli ve görüntülü konuşma gibi özellikler sunması uygulamanın çok yönlü olmasını sağlamıştır.

WhatsApp devamlı olarak yeni güncellemelerle insanların ihtiyaç duyduğu veya eksiklik hissettiği alanları yeniliyor. Sıklıkla güncelleme getiren WhatsApp, son olarak 2.22.7.4 koduyla isimlendirdiği en yeni sürüm, farklı yenilikleri de beraberinde getiriyor. Beta sürüm olarak hazırlanan bu yeni güncel versiyon, uygulamanın kullanıcıları tarafından merakla beklenen bir yeniliği de beraberinde getirdi.

Kaybolan Mesajların Bazıları Korunabilecek

WhatsApp’ın sürekli olarak yeni güncellemelerle uygulamadaki bazı özelliklerde iyileştirmeler yaptığını biliyoruz. Sadece bir mesajla uygulaması olmaktan öte, dijital dünyanın sunduğu farklı özellikleri de kullanıcılara sunuyor. Sürekli olarak iyileştirme ve yenileme çalışmaları yapan WhatsApp, bu yönüyle de dünyanın her noktasından milyonlarca aktif kullanıcıya sahiptir.

Çok farklı özelliklerle yeni sürümler çıkaran Whatsapp, kullanım için piyasaya sürülen en son Android uyumlu beta sürümünde, kullanıcıları şaşırtmayı başardı. 2.22.7.4 koduyla sürülen bu son sürümde, incelemeler sırasında yeni ve etkili bir özellik gün yazına çıktı. Bu ilgi çekici özellik, devamlı olarak kaybolan mesajlar modunu kullanarak mesajlaşan kullanıcılar tarafından uzun süredir bekleniyordu.

Kaybolan mesaj modu, uygulama üstünden yapılan mesajların kaydedilmemesi için sıkça tercih ediliyor. Bu şekilde kaybolan mesaj modu açık olan ve bu kısımdan yapılan sohbetlerin, önemli olarak görülen bazı kısımlarını direkt olarak silinmesinin önüne geçecek. Bu yeni sürümle sarasın, kaybolan mesaj kısmındaki sohbetler silinse de bazı mesajların otomatik olarak silinmesini engellemesi planlanıyor. Bu sayede tüm mesajlar silinse bile, kullanıcılar saklamak istedikleri kısımları seçerek koruma altına alabilecek.

OKUYUN  WhatsApp gönderilen mesajı geri çekme. Hata yaptık diye üzülmeyin (Kaynak: soru.com.tr)

Kullanıcılar Mesajlar İçin Karar Verebilecek

Kaybolan mesaj modu, güncel versiyonda kullanıcılara diledikleri veya seçtikleri mesajları saklama imkanı vermiyor. Yani kaybolan mesaj modu ile yapılan sohbetler, içindeki bütün mesajlarla beraber otomatik olarak siliniyordu. Bu yeni güncel versiyonda ise, sohbetin geneli silinse bile, istenen mesajların saklanabilmesi mümkün olacak. Mesajlar otomatik olarak silinip kaybolmadan önce kullanıcıdan onay istenecek. Ayrıca kullanıcıların silmek istemediği veya önemli olarak gördüğü mesajları koruma altına olmasının da mümkün hale getirilmesi planlanıyor.

Görüntüleri Bulanıklaştırmak Artık Mümkün Olacak

Kaybolan mesajların kurtarılmasıyla kullanıcıların beğenisini kazanan WhatsApp, uzun süredir üstünde çalışılan başka bir özelliği daha bu yeni sürümle getirdi. WhatsApp’ın en yeni geliştirmelerinden olan ancak henüz test ettiği özelliklerin biri görüntülerim bulanık hale getirilebilmesi. Görüntü bulanıklaştırma özelliği sunan mesajlaşma uygulaması yok denecek kadar az. WhatsApp bir özelliği getirerek özellikle medya dosyalarında bambaşka imkanlar içinde kapı aralamış olacak. Uygulamanın 2.22.7.1 beta sürümü ile piyasaya sürülen bu özellik, oldukça kullanışlı ve etkili imkanları beraberinde getiriyor.
Uygulamanın iOS uyumlu cihazlarda bu özelliği getireceği zaten uzun süredir konuşuluyordu. Ancak her kesim tarafından merakla beklenen bu özelliğin Android uyumlu şekilde de programlanması için gereken yazılım çalışması yapıldı. İlk aşamada Beta yani deneme versiyonu olarak sunulacak olan bu imkan, en kısa süre içinde güncel olarak kullanılabilecek.

Yeni Güncelleme Ne Zaman Gelecek?

Bu güncellenmiş versiyonlar henüz piyasaya sürülmeyen beta modellerdir. Yani öncelikle yazılım, planlama ve alt yapı gibi geliştirmelerin başarılı şekilde uygulanması gerekir. Ancak, WhatsApp’ın çok kısa süre içinde bu güncel versiyonları piyasaya sürmesi bekleniyor. Uygulamada aktif hale getirilen bu versiyonlar; cihazlardaki uygulamaların güncellenmesi ile beraber kullanıcılara sunulmuş olacaktır.

Etiketler: