Sosyal medya platformları sürekli yeni özellikler geliştirerek rakiplerinin önüne geçmeye çalışıyor. Youtube shorts, kısa video çekimlerinin yapılması ve paylaşılması olarak tanımlanan hizmet türüdür.

Sosyal medya sektöründeki diğer platformların kısa video özelliklerini kullanması ve insanların bu alana fazla ilgi göstermesi, Youtube platformunun 2021 Mart ayında kısa video anlamına gelen youtube shorts bölümünü kullanıcılarına sunmaya başladı.

Youtube uygulamasına akıllı cep telefonlarından giriş yapanlar, uygulama üzerindeki shorts kamera özelliğini kullanarak farklı kitlelerle bağlantı kurmaya başlayabiliyor.

Youtube Shorts Nedir?

Eğlenceli ve bilgilendirici kısa video seçenekleri, sosyal medya ağlarında daha fazla tercih ediliyor. Youtube shorts, uzunluğu en fazla 60 saniye ve dikey formatta hazırlanabilen kısa video servisidir.

Shorts kelimesinin Türkçe karşılığı da kısa videolar olarak çevrilebiliyor. Youtube dışında farklı sosyal medya ağlarını kullananlar, kısa video özelliklerine alışık oldukları için youtube shorts bölümünü çok rahat kullanabilecektir.

Youtube Shorts Nasıl Kullanabilirim?

Youtube üzerinden kısa video oluşturmak isteyenler, uygulamanın shorts özelliğini kullanıyor. Kısa video oluşturmak için şu işlem adımları takip ediliyor.

  • Youtube oturumu açılır,
  • Ekranın alt tarafında görünen “shorts” simgesi seçilir,
  • Kamera simgesi seçilir ve kısa video oluştur seçimi yapılır.
  • Kısa videonun süresini kaydetme düğmesi üst bölümündeki 15 seçeneği seçilir ve 60 olarak değiştirilir,
  • Kayıt düğmesine basılı tutularak kayıt başlatılır ve tekrar basılarak durdurulur.
  • Kayıt, taslak olarak kaydedilir.

Kısa video kaydı düzenlemesi yapıldıktan sonra paylaşım yapılabiliyor.

Youtube Shorts’a Video Yükleme

Youtube Shorts’a video yüklemek isteyenler kendi özgün çekimlerini ya da farklı video içerikleri üzerinde düzenlemeler yaparak yükleme işlemlerini yapabiliyor. Kendi videonuzu yüklemek için çekimleri tamamladıktan sonra yükle kısmını kullanarak paylaşabiliyorsunuz.

Farklı video düzenleme işlemlerinden sonra standart yükleme işlemleri gibi shorts bölümüne de yükleme yapabiliyorsunuz.

OKUYUN  En iyi video birleştirme programları nelerdir? (Kaynak: soru.com.tr)

Youtube Shorts Özellikleri

Youtube en fazla video paylaşım içeriğine sahip sosyal medya platformudur. Shorts uygulaması ile kullanıcıların 60 saniyeye kadar olan uzunluktaki kısa videoların paylaşılmasını sağladı. Shorts uygulamasının bazı özellikleri şunlardır.

  • Dikey formattaki videolar paylaşılabilir,
  • Bilgi, müzik ve eğlence içeriklidir,
  • Telifsiz şarkılar içeriklerde kullanılabilir,
  • Videolara altyazı ve filtre eklenebiliyor,

Youtube platformunu kullanmaya başlayanla, shorts özellikleri sayesinde farklı kitlelerle iletişime geçebiliyor.

Seyredin: Youtube Kısa ( Short ) Video Nasıl Yüklenir – Youtube Shorts Nedir – KISA Video Nasıl Atılır?

 

Youtube Shorts Hangi Ülkelerde Kullanılıyor?

Youtube platformu, Google video paylaşım uygulamasıdır ve dünyanın tüm bölgelerinden erişimler yapılabiliyor. Kısa video oluşturma aracı olarak tasarlanan Shorts, youtube uygulamasına sahip olan dünya genelindeki tüm kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor.

Akıllı cep telefonunda bulunan youtube uygulamasını güncelleyenler, shorts seçeneğinin kendilerine gösterildiğini görebilecektir.

Youtube Shorts Videolarına Nasıl Ulaşılır?

Youtube kullanıcıları, kısa video oluşturduklarında ve paylaştıklarında diğer izleyicilerin nasıl bulabileceğini merak ediyor. Youtube uygulamasına giriş yapanlar, uygulamanın alt bölümünde yer alan “shorts” simgesine dokunarak kısa videolara ulaşabiliyor.

Kısa videolara, ana sayfa üzerinden a da kullanıcı bildirimleri, abonelik kontrolleri yapılarak ulaşılabiliyor. Shorts bölümüne birden fazla kısa video ekleyebilir ve kullanıcılar ekran üzerinde kaydırma yaparak tüm kısa video kayıtlarınızı izleyebilir.

Youtube Shorts İle Para Kazanılır Mı?

Youtube video paylaşımlarına alınan reklam içerikleri üzerinden para kazanılabilen en iyi sosyal medya platformudur. Yeni özellik olan shorts bölümünde kullanıcılar en fazla 60 saniye uzunluğundaki dikey formatlı video içerik çekimleri yapabiliyor ve paylaşabiliyor.

OKUYUN  Youtube Premium nedir? (Kaynak: soru.com.tr)

Youtube platformu, shorts bölümünde yayınlanan kısa videolar için reklam ekleme özelliğini kullanıma açmadığından, içerik üreticileri burada yapılan paylaşımlar üzerinden para kazanamıyor. Ancak youtube sürekli güncelleme çalışmaları yaptığı için gelecek dönemlerde shorts videoları reklam gelirlerinin elde edilmesini sağlayacaktır.

Etiketler:

, ,