YouTube üzerinden video hazırlarken isteğe bağlı olarak yorum bölümünü kapatabilirsiniz. Aynı zamanda YouTube videosunun altındaki yorumlar tamamen silinebilir. Bu sayede videonun altına yapılan ve hoş olmayan yorumlar tamamen yok edilir. Farklı kanallar üzerinde bu konu gerçekten hoşa gitmeyen tartışmalara ve hakarete varabilir. Bu durum ile karşılaşmayı hiçbir içerik üreticisi istemez. Böyle durumlar yaşamamak için video hazırlık aşamasındayken videoyu yorumlara kapatabilirsiniz. Böylelikle hiç kimse videonuzun altına yorum yapamaz. Kötü sonuçlar ile karşılaşmazsınız.

YouTube video yorumlarını kapatma ve silme

YouTube günümüzde dünyanın en büyük platformu haline gelmiştir. Markalaşma alanında da profesyonel bir şekilde amaca hizmet etmektedir. Youtube videolar altına yorumlar yapılmasına da izin vermektedir. Böylelikle insanlar birbirleri ile etkileşim halinde olabilirler ve bilgi alışverişi yapabilirler. Fakat bazı zamanlarda videolar için YouTube yorumları kapatma özelliğini sunmaktadır. Böyle durumlarda gerekli adımları izleyerek YouTube videosunun yorumlarını kapatabilirsiniz.

Bunun için ilk baş YouTube kanalınıza girmeniz gerekir. İstediğiniz videoyu belirleyip videonun yanındaki kutucuğa dokunup ekranın üst bölümünde yer alan işlemler kısmını seçmelisiniz. Hemen arkasından yorumlar kısmına tıklayıp bundan sonra yapacağınız yorumları silme işlemini gerçekleştirebilir veya kaldırabilirsiniz. Bu adımları tek tek uyguladıktan sonra videonuzu yorumlara kapatabilir, var olan yorumları silebilir veya farklı zamanlarda kaldırma işlemini uygulayabilirsiniz. Böylelikle videonuzun altında olan karşılıklı yorumlar, hoşunuza gitmediği zaman bu uygulamayı hemen kullanabilirsiniz.

Yorum kapatma işlemi video hazırlandıktan sonra gerçekleştirilebilir mi?

YouTube yapay zekaya sahip bir platformdur. Bu yüzden videolarınızı hazırlama aşamasında yorumları silme işlemini gerçekleştirebilir veya videonuzu paylaştıktan sonra da yapabilirsiniz. Yorumların nasıl olduğunu ve ne şekilde gerçekleştirdiğini gözlemleyerek gerekli önlemleri alabilirsiniz. Bu durum kanalınızın daha prestijli ve kötü yorumları videolarınızın altında kalmasına karşı önlem olur.

OKUYUN  Telegram’dan WhatsApp’ın üzecek özellik. Artık WhatsApp sohbetlerini Telegram’a geçirmek mümkün

Müdahale edilmeyen bazı yorumlar zaman içerisinde çok kötü durumlara bile yol açabilir. Karşılıklı yazılan atışmalar ve hakaret boyutlarına varan sözler çok daha kötü sonuçların da doğmasına sebebiyet verir. Böyle bir durumun içerisine düşmemek için videonuzu hazırlarken veya paylaştıktan sonra yorumları silebilir, isteğinize bağlı olarak kaldırabilirsiniz.

İzleyin: YouTube yorumları açma kapama

YouTube spam yorumlar

YouTube videolarında son zamanlarda spam yorumlar artış göstermiştir. Bu spam yorumların kanala ve izleyicilerine olumsuz etkileri vardır. Tercih ettiğiniz hedef kitle dışında gelen kişiler videolarınıza spam yorumlar yapıp izleyiciyi yanlış yönde etkileyebilir ve kanalınıza doğrudan zarar verebilir. Bu durumun önüne geçmeniz mümkündür.

Bunun için yorumların görünürlüğü kısmına dokunup alternatif seçeneklerden faydalanabilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak uygunsuz olabilecek yorumları beklet seçeneğini tıklayabilirsiniz. Videonuzun altında uygunsuz yorumları böylelikle hiçbir şekilde göremeyebilirsiniz. Diğer seçenekler olarak tüm yorumları incelemek üzere beklet veya yorumları devre dışı bırak seçeneklerini de işaretleyebilirsiniz. Böylelikle YouTube videolarınızın altında oluşabilecek olumsuz etkileri kanalınızda uzak tutabilirsiniz.

YouTube yorum kapatmanın dezavantajları

YouTube videonuzun altındaki yorumları, kötü yorumların engellemek amacıyla kapatmanız moral açısından sizi oldukça motive eder. Fakat dezavantajları düşünüldüğü zaman videonuzun etkileşimini düşürmektedir. Bu durumda YouTube algoritmasında öne çıkmanızı engeller. Benzer videolar arasında oldukça geri planda kalabilirsiniz ve izlenme oranlarınız düşer. YouTube videolarının geride planda kalmasını hiçbir içerik üreticisi istemez. Bu sebeple yorum kapatma işlemi yerine sınırlandırmayı kullanabilirsiniz.

Hoş olmayan içerikli yorumları şikayet edemeyeceğinizi düşünerek kanalınızı yoruma kapatsanız bile kanal izlenimi için oldukça kötü bir durumdur. Videolarınızın izlenmesini ve çok kişiye ulaşmasını istiyorsanız yorumları tamamen kapatmamalısınız. Yorumları kapatıyorsanız da izlenme oranınızın düşmesini de göz önüne almalısınız.

OKUYUN  Twitter hesap nasıl gizlenir?

YouTube videoları tekrar yoruma açılır mı?

YouTube videolarının altındaki yorumları istediğiniz zaman tekrar kullanıcıların yorum yazabilmesi için açabilirsiniz. Yani video yorumları tekrar açabilirsiniz. Bu sebeple tüm yorumlara izin ver seçeneğine tıklayabilirsiniz. Böylelikle yorumların tamamını videonuz için tekrardan aktif hale getirebilirsiniz. Hoş olmayan video altındaki yorumları sayfa içerisinden ve panelinden kolaylıkla silebilirsiniz. Ayrıca videolarınızı dilediğiniz gibi düzenleyebilmek için YouTube Studio içerisinden de yapabilirsiniz.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Yunus Emre Kılıç

Öncelikle herkese merhaba, ben Yunus Emre Kılıç. Hayatım boyunca tutkum olan yazmak beni önce Radyo Televizyon ve Sinema bölümü ile ardından da sektördeki denemelerim sonucunda Bir Bilene Sorduk ve Turk Gazete ile buluşturdu. Sitemiz adına çalışmalarımın yanı sıra YouTube kanalımız için sunuculuk yapmaktayım. Umuyorum ki hem anlatarak hem de yazarak uzun yıllar daha sizler ile aynı sayfada buluşmaya devam edeceğim. Her yeni güne yeni bir mutluluk dileğiyle...

Tüm yazıları göster