Abdullah Şahin, 01.01.1948 tarihinde Bursa ilimizde gözlerini açmış. Öğretmen bir anne ve subay bir babanın çocuğu olan Abdullah Şahin üç kardeştir. Abdullah Şahin’in çocuk olduğu dönemlerde tiyatroya olan merakı tiyatro ve sinema sektörüne erken yaşta atılmasını sağlamıştır. Yaşı henüz on dörtken Bursa’da halka açık olan halk evinde tiyatro oynamaya başlamıştır. Hala yaşamakta olan Abdullah Şahin şu an tam yetmiş dört yaşındadır.

Abdullah Şahin Ne Mezunu?

O dönemlerde İstanbul’da Hukuk fakültesinde okuyan abisinin yanına giderek İstanbul’da Konservatuarda Tiyatro bölümü okumaya başlar ve bu bölümden başarılı bir şekilde mezun olur.

Abdullah Şahin’in Kariyeri

Eskiler onu Nokta ve Virgül tiplemesi olarak tanırlar. O dönemlerde TRT televizyon kanalında Enver Demirkan ile birlikte Nokta ve Virgül adlı ikiliyi ekranlarda sergileyerek kendisini herkese tanıtır. Bu sürenin devamında bin dokuz yüz seksen iki yılında her şey yolunda gittiği için Enver Demirkan ile Nokta ve Virgül Tiyatrosunu kurdular. Bir sene sonra Enver Demirkan birlikte kurdukları tiyatroyu bıraktı ve Abdullah Şahin tek başına devam etti.

Abdullah Şahin Evlendi Mi?

Abdullah Şahin, yaşadığı süre boyunca 2 evlilik yaptı. İlk evliliği kendisi gibi oyuncu olan Nilgün Belgün ile bin dokuz yüz yetmiş iki yılında dünya evine girdi. Bir süre sonra işler yolunda gitmeyince anlaşamadıkları için ayrılma kararı aldılar ve boşandılar. İkinci evliliğini Bin dokuz yüz seksen iki yılında Belgin Şahin ile yaptı. Abdullah Şahin otuz yıllık evli olduğu Belgin Şahin’e Eylül iki bin on iki yılında boşanma davası açtı.

Abdullah Şahin’in Çocuğu Var Mı?

Abdullah Şahin’in ilk evliliğini yaptığı Nilgün Belgin hanım efendiden Oylum Şahin adında bir evladı vardır. İkinci evliliği olan Belgin Şahin hanım efendiden de bin dokuz yüz doksan üç doğumlu bir oğlu bulunmakta.

OKUYUN  Dolar bu yaz patlama seviyelerine gelecek

Abdullah Şahin Popüler Filmleri

Abdullah Şahin, başarılı yönetmenliği yanı sıra bir çok tiyatro ve sinema filminde oynamıştır. Her ne kadar “Nokta ve virgül” ile hafızalara kazınsa da Şahin, Bin dokuz yüz doksan beşte televizyon filmi olan “Mülayim Üçüz Doğurdu” filminin Yönetmenliğini yapmıştır. O dönemlerde çok fazla ilgi gören bu filmin ardından İki binli yıllarda “Süper Şamata” adlı sinema filmini çekti.

Abdullah Şahin’in Oynadığı Filmler

Bin dokuz yüz yetmiş iki yılında “Şehvet Kurbanı” adlı sinema filminde Cahit’in iş arkadaşı rolünü aldı. Üç sene sonra çekilen sinema filmi olan “Evde Kalmış Kızlar” filminde rol almıştır. O dönemlerin popüler oyuncusu olan Abdullah Şahin bir sene sonra yine “Ah ne güzel nane şekerleri” adlı sinema filminde sinema filminde boy gösteren Abdullah Şahin bu sinema filminin ardından bin dokuz etmiş dokuz yılında “Nokta İle Virgül Paldır Küldür” sinema filminde de rol almıştır.

“Şaşkın Milyoner” sinema filmi 1984 yılında çekildi yine bu sinema filminde de başarılı bir şekilde rol almıştır. Bin dokuz yüz seksen bir yılında o dönemlerde epey ilgi gören Türk sinema dünyasının komedi kategorisinde ün salmış “Uyanık Aptallar” ve “Yapışık Kardeşler” sinema filmlerinde yine önemli roller alarak oynadı.

Yine ardından dört sene sonra “Güldürme Beni” sinema filminde rol alan Abdullah Şahin sinema dünyasına adını altın harfler ile kazıtmayı başardı. Bin dokuz yüz seksen beş yılında yine nokta karakterini dirilterek “Nokta İle Virgül Deh Deh Düldül” sinema filmi ile hayranları ile ekranlarda buluştu. Ardından ” Mülayim Üçüz Doğurdu” Sinema filminin hem yönetmenliğini yapıp hem de kendi çektiği filmde rol aldı. İki binli yıllarda ” Süper Şamata”, “Ispanaktan Nağmeler”, “Ateşteki Kağıtlar”, “Mandıra Filozofu İstanbul” ve “Deli Aşk” sinema filmlerinde rol almaya devam etti.

OKUYUN  En iyi video indirme programları. Programsız video indirme programları nelerdir? (Kaynak: soru.com.tr)

Abdullah Şahin’in Yazdığı Kitaplar

Abdullah Şahin, iki bin on üç yıllarında yazdığı kitabı “Beni Artiz Yapanın” adlı kitabında meslektaşlarına ağır eleştiriler yağdırdı. Bir röportajında Şahin’e yöneltilen sorular arasında ” ne oldu da gerçekleri fark ettiniz?” sorusun Abdullah Şahin, “bazı şeyleri zamanla ardımıza bakarak fark edebiliriz.

Bunun ismi olgunluk belki de yaşlılık diyebiliriz” ifadelerini kullanırken ” Dönüp ardımıza bakarken bazı yaşanan olaylar, sebep olduğumuz ya da dahil olduğumuz konular çok saçma ve anlamsız gelebiliyor” ifadelerini ilave etti. Abdullah Şahin, Mehmet Ali Erbil’in yarışma ve eğlence programını yaptığı Çarkı felek programına katıldığı zaman ile ilgili de TRT’de program yaptığı dönemlerde tanıdığı Mehmet Ali Erbil’in Çarkı Felek’teki Erbil’den çok farklı olduğunu, Mehmet Ali Erbil’in bu anormal değişimi kendisini şaşkınlığa düşürdüğünü belirtir.

Etiketler: