Devlet programları birçok sektörü desteklemektedir. Desteklediği sektörler için de belirli hibeler sağlar. Bütün bunları vatandaşlarına verirken bazı şartlar gerektiriyor. Bölgesel faktörler ve vatandaşlık koşulları dikkate alınarak bu teşvikler kurumlar tarafından verilmektedir. KOSGEB, iş hayatına atılmak isteyen yeni girişimcileri desteklerken, TKDK kırsalda hayvancılık ve tarımla uğraşan ve birçok alanda yatırım yapan çiftçilere destek vermektedir. Yakın zamanda yatırım yapılacak projeler arasında kültür ve istiridye gibi çeşitli mantarcılık da bulunmaktadır.

Geri Ödemesiz Kredi Nedir? Hangi Kurumlar Verir?

Geri ödemesiz krediler aslında tüm dünyada aynı anlama geliyor. Alınan paranın hiçbir şekilde geri ödenmediği manasındadır. Aslında buna hibe diyebiliriz. Böylelikle dünyadaki vakıf ve kurumlar kredi imkânı sağlar. Vakıf ve kurumlar çoğu ülkeye bağlı resmi işletme birimleridir. Geri ödemesiz kredi sağlama amacı kurumdan kuruma değişir. Bazı kuruluşlar hayır kurumlarına bağışta bulunur. Bazıları teşvik amaçlı yani sektörü geliştirmek için veriyor. Ülkemizde genellikle geri ödemesi olmayan krediler; bize hayvancılıkla uğraşan çiftçilere, tarımsal seracılık ve bitkisel üretim yapanlara, yeni iş fikrine sahip girişimcilere, tüccarımıza ve ülkelerdeki en ekonomik varlık olan kobilere verilmektedir.

İzleyin: Mikro ve Küçük Ölçekli İşletmelere Hızlı Destek Programı’nda Ödeme İşlemleri

Yeni İş Yeri Kuracaklara Geri Ödemesiz Kredi

İş felsefeniz çok iyi olduğunu düşünüyorsanız, bunun farkına varmak ve iş adamı olmak istiyorsanız iş fikrini KOSGEB üzerinden hayata geçirebilirsiniz. İş fikrinizi KOSGEB’de gerçekleştirirseniz ulusal bir destek alarak fikrinizin hızla başarı adımlarını çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Hibe olarak ödenen para genellikle aşağıdaki kişilere verilir.

 • İş fikrine sahip girişimcilere
 • Çiftçilere
 • Projeleri olan esnaflara
OKUYUN  Asgari ücret 2900 dolar! İşte Avustralya ile ilgili bilinmeyenler

Genellikle bu 3 sektör vatandaşlarına aşağıdaki kurumlar aracılığıyla geri ödemesiz kredi verilmektedir.

 • KOSGEB
 • TKDK
 • Tarım İl/İlçe Müdürlükleri
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

KOSGEB’den 2022 KOBİ ve Girişimcilere duyuru

 • KOSGEB Destekleri tamamen ücretsiz ve aracısız verilmektedir.
 • KOSGEB, kuruluşundan bu yana KOBİ ve girişimcilere yönelik hibe ve geri ödemeli olmak üzere çeşitli destekler sağlamaktadır ve bu faaliyetleri de sürekli kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Başkanlığımız, KOBİ’lere sağlanan bu destek programlarını başarı ile uygularken, özellikle danışmanlık hizmeti verdiklerini iddia eden ve kurumumuzla hiçbir bağı olmayan bazı şahıslar ve firmalarca; gerçeğe uygun olmayan, asılsız beyanlarla, işletmeleri yanılttıkları ve maddi menfaat temin ettikleri yönünde şikayetlerin bir kısmı, Bilgi Edinme ve CİMER aracılığı ile KOSGEB’e iletilmektedir.

KOBİ ve girişimcilerimiz,

 • Kurumumuzun resmi web sayfası, (kosgeb.gov.tr)
 • KOSGEB İl Müdürlükleri
 • 444 1 567 KOSGEB Çağrı Merkezi
 • Yazılı ve görsel medya
 • RTÜK onaylı kamu spotları
  aracılığı ile kötü niyetli kişi ve kuruluşlara karşı sürekli bilgilendirilmektedir.

KOSGEB, ÜCRETSİZ VE ARACISIZ DESTEK VERMEKTEDİR

KOSGEB’in, KOBİ’lere ve girişimcilere ücretsiz ve aracısız olarak verdiği destek işlemlerini, çıkar sağlama peşinde olan kişiler, iş takibi adı altında para alarak yapmaktadırlar. İşletme sahiplerinin bu konuda dikkatli olmaları, başkanlığımızın destek ve hizmetlerini menfi yönde etkileyen bu tür yanlış beyanlara ve dolandırıcılık girişimlerine itibar etmemeleri, KOSGEB adını kullanarak KOBİ’lerden maddi talepte bulunan kişi ve kuruluşları, mağduriyet yaşayan KOBİ’lerin bizzat Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Etiketler: