Teknolojinin gelişmesi ve dijital alanlarda yapılan işlemlerin çoğalması ile birlikte hayatımıza giren kavramlardan biri olan e- imza birçok kişi tarafından merak edilen konulardan biridir. Peki e-imza nedir, ne işe yarar, nasıl alınır? İşte tüm detaylar:

E-İmza Nedir?

Elektronik imza, elektronik ortamda kullanılabilen ve bir belgeye eklenerek o belgeyi imzalayan kişinin kim olduğunu belirlemeye yarayan bir veridir. Elektronik imza, ıslak imzaya eşdeğerdir. Elektronik imza talebinden sonra imzanız bir akıllı kart üzerinden sizlere ulaştırılır. E-İmza dağıtmaya yetkili bazı kuruluşlar ülkemizde bu işi yapmak için görevlendirilmiştir. E-imza sağlayıcılarına internet üzerinden kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Elektronik İmza Talebi Oluşturma

Elektronik imza talebi oluşturmak internet üzerinden gerçekleştirilebilir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumunun onaylı sertifika hizmet sağlayıcıları bulunmaktadır. Bu sağlayıcılar sayesinde kolay bir şekilde E-İmza talebi oluşturulabilir. Sağlayıcı listesine Bilgi Teknolojileri ve İletişim kurumunun internet sitesinden ulaşılabilir. Ayrıca PTT üzerinden de elektronik imza satın alma işlemi gerçekleştirilebilir.

 

PTT ile E-İmza Alma

Elektronik imzaya sahip olmak isteyen kişiler PTT aracılığı ile başvuruda bulunup işlemlerini halledebilirler. PTT, sağlayıcı firmalar ile imzalanan protokol gereği E-İmza satışına aracılık etmektedir. PTT güvencesi ile E-İmza almak isteyen kişilerin bizzat PTT şubelerine gitmeleri gerekmektedir. Başvurular bireysel veya kurumsal olarak yapılabilmektedir.

Başvuru İçin Gerekli Olan Belgeler

PTT güvencesi ile E-İmza satın almak isteyen kişiler:

 • Nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve kimlik yerine geçebilecek üzerinde kişinin T.C kimlik numarası bulunan resmi bir belge,
 • PTT iş yerlerinden de temin edilebilen E-İmza başvuru formu
 • Sadece kurumsal E-İmza talepleri için istenilen imza sirküleri

bu belgeleri ve istenilen evraklar şahsen E-İmza vermeye yetkili PTT şubelere verilmelidir.

OKUYUN  Milyonlarca emeklinin beklediği haber geldi: Paralar PTT’den alınacak! 80 bin TL’ye kadar…

Video: PTT Kep E-imza ile Aktivasyon işlemi

E-imza Fiyatları

E- imza fiyatları elektronik imzanın nereden alındığına göre değişiklik göstermektedir. PTT güvencesi ile alınan elektronik imzalar yıllık olarak alınmaktadır. İmzanın bir yıllık mi iki yıllık mi olduğuna göre de fiyatlar değişmektedir.

 • 1 yıllık E-İmza fiyatı: 189,00 TL
 • 2 yıllık E-İmza fiyatı: 249,00 TL
 • 3 yıllık E-İmza fiyatı: 329,00 TL

Olarak belirlenmiştir. Siz de PTT güvencesi veya diğer sağlayıcı firmalar aracılığıyla e- imzanızı alabilirsiniz.

E- İmza Nasıl Kullanılır?

E-İmza’nın çalışabilmesi için öncelikle kart sürücü yazılımının kurulması gerekir. Bu yazılım size elektronik imza ile birlikte gönderilecektir. Yazılım size CD veya diğer medyalar ile birlikte gelebileceği gibi elektronik imzayı edindiğiniz firmanın internet sitesi içerisinde de yer alabilir. Bilgisayarınıza yazılımı kurduktan sonra elektronik sertifikanıza giriş yapabilirsiniz. Giriş işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşiyorsa sertifikanız kullanıma hazırdır.

E-imza Nerelerde Kullanılır?

Elektronik imza birçok alanda kullanılabilir. Kişilere veya kurumlara büyük kolaylıklar sağlayan E-İmza’nın kullanıldığı alanlar şu şekildedir:

 • E-fatura, E- Arşiv ve E- Smm uygulamalarında
 • Toplu şekilde imza atılması gereken yerlerde
 • Kurumlar arası iletişim için ihtiyaç duyulan her yerde
 • Islak imzanın gerekli kılındığı bütün durumlarda
 • E- devlet uygulamalarında
 • Banka talimatı işlemlerinde ve dış ticaret gümrük işlemlerinde
 • Personel ile ilgili izin, performans, fazla mesai ve masraf onayı formları gibi onay isteyen durumlarda
 • Kurum içi uygulamalarda

Çok kolay ve basit bir şekilde uygulanabilir. Siz de e- imza almak ve hemen kullanmaya başlamak istiyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz. Kısa sürede elinize ulaşan elektronik imzanızı kullanabileceğiniz bütün alanlarda ıslak imza yerine geçeceğini unutmayarak gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

OKUYUN  PTT Kargo kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? (Kaynak: soru.com.tr)

Etiketler:

,