Herkes iyi bir meslek sahibi olmanın yanı sıra aynı zamanda çok para kazanmak ister. Meslekler, insanların yaşam boyu hayatını etkileyen, düzenli olarak yapılan ve karşılığında bir ücret alınan şeylerdir. Bugün herkes iyi bir mesleğe sahip olmak ve bunun yanında çok para kazanmak ister. Peki, en çok kazandıran meslekler hangileridir? İşte detaylar:

Popüler Meslek Dalları Nelerdir?

Ülkemizde gün geçtikçe bazı mesleklerin popülerlik oranı artarken bazı mesleklerin de popülerlik oranı azalıyor. Herhangi bir mesleği seçmeden önce önemli olan ilk kriterlerden biri maaştır. Maaş oranları popüler olan meslek dallarını zaman içerisinde değiştirmiş, kişiler de belirledikleri belirli yönde olan tercihlerini başka yönlere kaydırmışlardır.

Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte özellikle bilişim ve bilgisayar teknolojileri alanında ki meslekler tercih edilmeye başlanmış, artık yapay zeka, nesnelerin interneti ve robotlar gibi kategorilerde meslekler popüler olmaya başlamıştır. Bunların haricinde doktorluk, avukatlık ve öğretmenlik gibi meslekler halen popüler meslekler arasında yer almaktadır. Eskimeyen ve günler geçse de bitmeyecek olan meslekler hem maaş bakımından hem de statü bakımından insanları cezbetmektedir.

Yüksek Maaşlı Meslekler Hangileridir?

Ülkemizde statüsü bulunan ve yüksek maaşlı meslekler grubunda yer alan birçok meslek dalı vardır. Bu meslekler:

  • Uzman Doktorlar
  • Pilotlar
  • Avukatlar
  • Yazılımcı ve yazılım mühendisleri
  • IT Yöneticileri
  • Diş Hekimleri
  • Diyetisyenler
  • Profesörler
  • Noter

Meslekleri yüksek maaşlı meslekler arasında yer almaktadır. Popülerlik bakımından da oldukça popüler olan bu meslekler ile siz de iyi bir kazanç kapısı sağlayabilir, istediğiniz mesleği seçerek yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra meslek çalışma koşulları unutulmamalı, seçilecek olan meslekle ilgili tüm ayrıntılar dikkatli bir şekilde araştırılıp incelenmelidir.

Uzman Doktorlar

Türkiye’de olan en popüler ve en yüksek maaşa sahip olan meslekler arasında yer alan uzman doktorluk, birçok kişinin hayalidir. Kişiler hem statü bakımından hem de maaş yönü ile doktorluk mesleğini seçmekte, bunun için 6 yıllık bir eğitim ve sonrasına TUS Sınavı ile uzman unvanını almaktadırlar.

Uzman Doktorlar özel sektör veya kamuda çalışabilir, kendi özel muayenelerini açabilirler. Bugün en yüksek maaşlı meslekler arasında yer alan uzman doktorluk mesleği özel veya devlette çalışma durumuna göre farklı maaş oranları ile karşımıza çıkıyor. Çalışma saatleri, alınan hasta sayısı ve çalışılan yer maaş oranlarını etkileyen en önemli unsurlardır. Bu unsurlara bağlı olarak uzman doktor maaşları farklılık göstermektedir.

Pilotlar

Türkiye’nin ve Dünyanın en gözde ve en popüler mesleklerinden biri olan pilotluk, yüksek maaş ve statüsü ile bir hayli dikkat çekmektedir. Firmadan firmaya değişiklik gösteren pilot Maaşları pilotun kıdemi, hangi alanda çalıştığı ve hangi firmada görev yaptığına göre değişiyor. Bugün en düşük pilot maaşı 30.000 TL ile en yüksek pilot maaşı 60.000 TL arasında bulunuyor. Pilotluk için özel pilot eğitimi ve üniversite öğrenimi gerekiyor. Pilotluk kategorileri savaş uçağı pilotu başta olmak üzere F-16 pilotu, helikopter pilotu ve özel uçak pilotu gibi kategoriler bulunuyor. Maaş miktarlarını kategoriler başta olmak üzere birçok unsur etkiliyor.

OKUYUN  Polis Özel Harekat (PÖH) 2022 maaşları ne kadar? (Kaynak: soru.com.tr)

Avukatlar

Tıpkı tıp doktorluğu gibi yüksek maaşlar kazanan avukatlar, 4 yıllık hukuk fakültesinden mezun olurlar. Bir yıl zorunlu stajdan sonra ise avukatlık ruhsatına sahip olurlar. Popüler ve en çok tercih edilen mesleklerden biri olan avukatlık mesleğini kamuda veya özel sektörde yürütmek mümkündür. Sabit maaş haricinde kendi bürolarını kurabilen avukatlar çalışma alanları ile yüksek miktarlarda kazançlar elde edebilirler. Kamuda çalışan bir avukat en düşük 8.500 TL ile işe başlıyor. Alınan ve kazanılan davalar, iş durumuna ve işlerin yoğunluk durumuna göre bu oranın çok üzerinde maaşlar alınabiliyor.

Yazılımcı ve Yazılım Mühendisliği

Dünya’ da hızla yayılan ve büyüyen bilişim ve bilişim teknolojileri yeni mesleklerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu meslekler arasında yer alan ve popülerliğini her geçen gün artıran yazılım mühendisliği, mühendislik okuyanlara birçok avantaj ve yüksek maaş oranlarını sunuyor. Yüksek kazançlar elde edilebilen yazılım mühendisliği, alanında kendini geliştirenler için çok iyi fırsatlar sunuyor. Yazılım sektöründe özel veya devlet kurumlarında çalışabilen yazılımcılar, farklı maaş oranları ile çalışıyorlar. En yüksek ayda 20.000 TL ile 40.000 TL arasında maaş kazanabilen yazılım mühendisliği için üniversitelerin 4 yıllık Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekiyor.

IT Yöneticileri

İnformation Technology olarak da geçen IT, bilişim teknolojileri anlamına gelmektedir. Hem ülkemiz hem de dünyada en çok para kazandıran meslekler arasında yer alan IT Yöneticileri, birçok farklı alanlardan mezun olarak bu işe giriş yapabiliyorlar. Üniversitelerin yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri ve bilişim teknolojileri alanından mezun olanlar IT yöneticiliği yapabiliyor.

Ayrıca kurs imkanlarından yararlanarak bir kurs alarak da IT uzmanı olunabiliyor. Çalıştıkları ülkelere göre maaşları değişen IT uzmanları, ABD’ de 140 bin dolar, Türkiye de ise 25.000 TL maaş ile çalışıyorlar. Geleceğin meslekleri arasında yer alan IT uzmanları bir şirket için birden çok hizmeti birlikte veriyor. Başta sanallaştırma olmak üzere işletim sistemi, aygıt yönetimi ve bilişim teknolojileri IT uzmanlarının çalıştıkları kategoriler arasında yer alıyor. Oldukça geniş bir çalışma sahasına sahip olan IT uzmanları, aldıkları maaş miktarları ile de merak konusu oluyor. Siz de IT uzmanı olmak ve daha detaylı bilgi edinmek için hemen araştırma yapabilirsiniz.

Diş Hekimliği

Üniversite tercih döneminde en çok tercih edilen ve sevilen bölümlerden biri olan Diş Hekimliği, 5 yıllık bir bölümdür. Gerek maaş yönünden gerekse çalışma şartları bakımından en gözde mesleklerden biri olan Diş Hekimliği, kişilere mezun olduktan sonra devlet veya özelde çalışma imkanı sunar. Kendi muayenehanesini açma imkanı gibi avantajları da bulunan Diş Hekimliği maaşları çalışılan yer, deneyim ve tecrübeye göre değişiklikler göstermektedir. Diş Hekimliği yıllardan beri en popüler meslekler arasında yer almış ve statü bakımından da üst sıralarda yer alan en çok tercih edilen ve sevilen meslekler arasında yer almaktadır.

OKUYUN  Zabıta maaşları ne kadar oldu?

Diyetisyenler

Son zamanların revaçta olan mesleklerinden biri olan Diyetisyenlik, maaşları ve çalışma şartları ile de göz dolduruyor. Üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olan kişiler Diyetisyen unvanı ile mesleklerine özel veya devlette başlayabiliyor. Son zamanlarda sağlıktan daha çok artık bir kültür haline gelen diyet, bununla beraber bu mesleğe olan ilgiyi de arttırdı.

Diyetisyenler maaş olarak da yüksek miktarlarda maaş almakta ve randevulu çalışarak kendi çalışma zamanlarını kendileri belirlemektedir. Diyetisyenlik maaşları en düşük 10.000 TL den başlamaktadır. Siz de diyetisyenlik hakkında daha detaylı araştırma yapabilir, meslek hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı etkenlere bağlı olarak maaş miktarları değişmektedir. Günümüz şartlarına göre yüksek maaşlı meslekler grubunda yer alan Diyetisyenlik, çağımızın en önemli mesleklerinden bir tanesidir.

Profesörler

Ülkemizde yeterli ilgiyi ve popülerliği yakalayamayan profesörlük mesleği, yurt dışında oldukça popülerdir. Üniversitelerin akademik kadrolarında yer alan profesörler, birçok aşamadan geçtikten sonra profesör unvanını elde etmektedirler. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktora ile profesör unvanı alınabilmektedir Aylık maaşları 15.000 TL ile 25.000 TL arasında değişen profesörler, yurtdışında en çok kazandıran meslekler arasında yer almaktadır.

​​​​​​Noter

Yapılan işlemlerin resmiyet kazanmasını sağlayan noterler, Türkiye’ de ilgi gören meslekler arasında yer almaktadır. Noter olabilmek için aranan ilk şart üniversitelerin hukuk bölümünden mezun olmaktır. Kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılan noterlik, 1. sınıf noterlik, 2. sınıf noterlik gibi kategorilere ayrılırlar. 1. sınıf noterler ayda 100.000 TL ye kadar kazanç sağlayabilirler.

Yapılan işlem ve kişi sayısına göre maaş alan noterler, sabit maaş almazlar. Maaş miktarları, yapılan işleme ve iş yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Maaş yönünden oldukça cazip gelen noterlik mesleği için siz de detaylı araştırma yapabilirsiniz. Gerekli olan şartları sağlıyorsanız noterlik başvurusunda bulunabilir, iş durumuna ve yoğunluğa göre çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Maaş miktarları bazı etkenlere bağlı olarak değişebilen bu meslekler, en çok tercih edilen ve üniversite de en çok kontenjan açılan bölümler arasındadır. Yüksek maaş ve statü gibi avantajları söz konusu olan bu meslekler en çok kazandıran meslekler kategorisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Bir insanın bütün yaşamını etkileyen meslek seçiminde başta meslek çalışma şartları, maaş ve statü gibi durumlar araştırmalı ve kişinin isteğine göre meslek tercihi yapılmalıdır.

Etiketler:

,