Youtube, TikTok, Instagram ve daha bir çok sosyal medya üzerinden ünlü kişilerin kazançları için düzenlenmeler getirildi. Gelir İdaresi Başkanlığı harekete geçti ve taleplerde bulundu. Bunda cezai yaptırımlar ortaya çıktığında ne yapılması gerektiğide merak konusu oldu.

Sosyal medya fenomenleri için IBAN şartı uygulaması başladı. Sosyal medya üzerinden kazananların yüzde 15 vergi muafiyetinden yararlanabilmesi için hesabın bir Türk bankası aracılığıyla açılması şartı koşuldu. Bir kişi eksik bir para yatırırsa vergi cezaları ortaya çıkmaya başlayacak. Bu durumda IBAN talebi girildiğinde TBB’den onay alınarak ceza kesilecek.

Vergi cezası gelecek

12 Ocak 2022 tarih ve 318 sayılı Gelir Vergisi Tebliği’nde belirtilen düzenlemelere göre YouTuber’ların yüzde 15’lik muafiyetten yararlanabilmesi için öncelikle Türkiye’de yerleşik bankalar aracılığıyla hesap açılması ve gerekli belgelere sahip olması gerekiyor. Daha sonra YouTuber’ların banka hesabı açmadığı ve evrakları tamamlamadığo, ayrıca eksik bir ödeme olması durumunda vergi cezası uygulanacağı açıklandı. 318 tebliğ istisnası belgesi alan mükelleflerin ekranlarda IBAN bilgilerinin doğru olması gerektiğine karar verildi.

Ayrıca yapılan diğer düzenlemeler;

  • Reddedilen mirasçıların Adalet Bakanlığı aracılığıyla ve otomatik olarak bilgilendirilmesi sağlandı.
  • Mali makamların bildirim sayfalarının sisteminin hazırlanması. Çalışmalar Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde yürütülmektedir.
  • Mali mercilerin düzenlemelerinde ve ödeme değerlendirmelerinde yer alan vergi beyannameleri ve para cezaları durumunda, muhasebe koçanının elektronik olarak doldurulması zorunludur. Elektronik imza da zorunlu oldu.
  • Fiziki POS (FPOS) ve vergi tahsilat işlemlerinin yaygınlaşması devam edecek.
  • Sistem, birçok emir ve diğer işlemler için gerekli olan “borç yok” yazısının otomatik olarak tamamlanması için tasarlanırken, talepler sistem üzerinden girilecek.
OKUYUN  Sadakatsiz 55. bölümde neler olacak? Volkan Asya'ya dönüyor

Etiketler:

, ,