Para ve altın piyasası uzmanı İslam Memiş katıldığı bir televizyon programında piyasalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Rusya Ukrayna savaşıyla birlikte altında ciddi anlamda yükselişler sürerken uzmanlar yıl sonuna kadar altında ciddi artışların devam edeceğini belirtti.  Altın yatırımcıları için önemli açıklamalarda bulunan İslam Memiş, piyasa tahminleri için yaptığı öngörüler oldukça dikkat çekti.

‘Merkez Bankası faizi artırmayacak’

Gözler bu hafta açıklanacak faiz kararı açıklamasına çevrildi. Merkez Bankasının yapacağı açıklamayı bekleyen piyasalar, neler olacağını merak ederken, İslam Memiş merkez bankasının yapacağı faiz açıklamasını şöyle değerlendirdi. “Merkez bankası Fed’in mayıs ayında yapacağı toplantıda faiz kararını açıklayacağı için, Fed’i görmeden Merkez Bankasının bir hamle yapmasını ben beklemiyorum. Özellikle dolarda sabit bir kur var karşımızda aşağı ya da yukarı yönlü bir tepki göremiyoruz. Bu yüzden Fed’i görmeden Merkez Bankasının faiz değişikliğine gideceğini sanmıyorum.”

Sabit kur rezervler açısından takip edilmeli

Memiş,  “Ancak yıllık bazda bakarsak özellikle kur atakları yukarı yönlü seviyelerde Merkez Bankası yıl sonuna kadar faiz arttırmak zorunda kalabilir. Sabit kur baskısı rezervleri olumsuz yönde etkilediği için bundan sonra rezervler açısından rakamsal değerleri takip etmeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Piyasalarda enflasyon endişesi var’

Altın geçen hafta kapanışını alt seviyelerde tamamlarken bu haftanın ilk gününe yükselişle başladı. Bu konuyla ilgili olarak İslam Memiş nisan ayı için final ayı olduğunu belirterek, ” Bundan sonra kurlarda yükseliş olacak hem döviz, hem altın, gümüş fiyatlarında ataklar gelebilir. Bunun hazırlığını nisan ayında yapmanız gerekiyor. Bu öngörüm halen devam ediyor.” Küresel piyasalardaki enflasyon endişesinin çok fazla olduğunu kaydeden Memiş, bu endişenin haftanın ilk işlem gününde ons tarafına yansıdığını belirtti. Bin 950 seviyesinde ons altının, tekrar 25 dolar seviyesine yaklaşan ons gümüş fiyatı ile birlikte gram altın ve gümüşte yukarı doğru hamleler görüldü. Emtia piyasası genel olarak bu endişeden kaynaklı yükseliş gösterdi.

OKUYUN  İslam Memiş uyardı: "Gaza gelmeyin, varlıklarınızı kaptırmayın."

Gram altın için mayıs ayına dikkat

Doların yatay seyir halinde olması sebebiyle gram altının çok agresif bir yükseliş göstermediğini belirten İslam Memiş,  “Mayıs ayı için öngörüm 970-980 lira seviyesi olarak göz önünde bulundurduğumuzda 900-920 arasında alım fırsatı olabilir. O yüzden altın alacak ve düğün yapacak olanlar önümüzdeki aylarda  altın fiyatlarındaki yükselişleri görebileceğini göz önünde bulundurarak, karar vermesi gerekiyor.

‘Dış politikada yaşananlar henüz ekonomiye yansımadı’

Haziran ayı için öngörüde bulunan İslam Memiş, ” Haziran ayında sıcak para akışı henüz görmedim. Özellikle Ortadoğu ülkeleriyle ilgili sıcak para akışlarında normalleşme süreci olması gerekir. Cemal Kaşıkçı cinayetinde Suudi Arabistan’a giden bir dosya süreci var. Birleşik Arap Emirlikleriyle ilgili bir normalleşme süreci var. Aynı şekilde İsrail ile de bir normalleşme süreci var. Bunları top yekûn dış politikaya bağlaya biliriz. Mayıs, Haziran ayında göreceğimiz kur atakları sosyal medyada kargaşaya yol açabilir.”

Yatırımcılar paniklemesin

İslam Memiş sözlerine şöyle devam etti” Yaşanacak kargaşa sonrası musluklar tekrardan açılacak ve sıcak para akışı tekrar gelecek, dolayısıyla pik seviye test edildikten sonra aşağı yönlü bir hamlelerin gelme olasılığını haziran ayında yüksek görüyorum. Yatırımcılar da buna göre hazırlık yapmalı korku panik vs değil. Ortadoğu ve diğer ülkelerle ilişkilerin normalleşmesi şubat ve mart ayında dünya liderlerinin Türkiye’ye gelmesi çok boş yere şeyler değildir. Bunların dış diplomasi de yansımalarını gördük ancak ekonomide yansımalarını görmedik. Şimdi yukarı yönlü ataklar göreceğiz mayıs ayında.

İç politikada depremler olabilir

Türkiye’ye 2023 seçimlerine gidiyor. Kur ataklarına çok müsaade etmeyecekler, haziran ayında büyük ihtimalle siyasi tarafta da sürpriz gelişmeler olabilir. Cumhurbaşkanı a takımında değişiklik yapabilir. Haziran ayında pik seviyenin arkasından koşmaktan ziyade biraz daha soluklanmak gerekiyor.

OKUYUN  İslam Memiş açıkladı: Altın ve gümüş fiyatlarında yükseliş devam edecek mi?

 

Etiketler:

,