Kurban Bayramı’na az kaldı. Vatandaş Kurban Bayramı telaşına girmeye hazırlanırken, kurbanlık fiyatları da merak edilen önemli bir konu oldu. Fiyatlar sürekli artıyor. Peki 2022 Kurbanlık fiyatları ne kadar oldu? İşte 2022 güncel Kurban Bayramı kurbanlık fiyatları…

Bayramları herkes sever. 9 Temmuz, Cumartesi günü Kurban Bayramı başlıyor. Ama her bayram olduğu gibi vatandaşın cebinden bu Kurban Bayramı’nda da para harcaması olacak. Ancak bu sefer diğer bayramlar gibi cuzi miktarlarda değil baya sağlam para çıkacak. Çünkü Kurbanlık fiyatları aldı başını gitti. Kurbanlık fiyatları el yakıyor. İşte 2022 Kurban Bayramı’nda en çok merak edilen kurbanlık fiyatları…

Günümüzde neredeyse masraflı olmayan bir bayram kalmadı denebilir. Her bayram vatandaşın cebinden yapılan harcamalar o ayın bütçesini de sarsıyor. Ancak Kurban Bayramı’nda işler diğer bayramlara göre daha da değişiyor. Çünkü bayram harcaması yanı sıra bütçeye bir de kurbanlık fiyatları ekleniyor. Peki 2022 kurbanlık fiyatları ne kadar oldu? 2022 yılı kurbanlık fiyatları artış gösterdimi. İşte 2022 kurban bayramı kurbanlık fiyatları…

Enflasyon, saman, kırmızı et zammı derken kurbanlık fiyatları da nasibini aldı. 2022 kurban bayramı kurbanlık fiyatları el yakacak.

2022 Kurbanlık fiyatları ne kadar?

Kurbanlık fiyatlarının büyükbaş kurbanlıklar için 60-70 bin lira, küçükbaş kurbanlıklar için ise ortalama 3-4 bin lira olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’de ortalama büyükbaş hayvanın fiyatı 50 bin ila 60 bin lira arasında değişiyor. Pazarlık yapılsa dahi bu fiyat pek de düşüş sağlamıyor. 40 bin liralara pazarlık sayesinde düşün kurbanlık bu fiyatta bile vatandaşın belini büküyor. 4 kişi bir kurbana girse bile kişi başına 10 bin liralık pay düşüyor.

2021 Kurbanlık fiyatları ne kadardı?

2021 yılında ortalama kurban fiyatları, hayvan başına büyükbaşta 6 bin 500 lira ile 35 bin lira, küçükbaşta ise 1300 lira ile 5 bin lira arasında değişiyordu.

OKUYUN  Arpa fiyatlarında güncel gelişmeler. 'Buğday ve arpa fiyatlarında' artış olacak mı?

Artan maliyetler ve nakit ihtiyacı sebebiyle Kurbanlık fiyatlarının düşmesi yerine artması beklenmekte. Bayramın ikinci günü düşen kurbanlık fiyatları için vatandaşın çok da umut bağlamaması gerektiği vurgulandı.

Kırmızı et fiyatları yeni zamlarla el yakıyor

Kırmızı et fiyatlarına bir zam daha geldi. Et fiyatları bir ayda 40 TL birden zamlandı. Yeni zamla birlikte dana kıymanın kilosu 150 TL’ye, bonfilenin kilosu 210 liraya, kuşbaşı 160 TL’ye, antrikot ve kuzu pirzolanın kilosu da 200 liraya çıktı.

Video: KIRAN KIRANA KURBANLIK DÜVE PAZARLIĞI.. KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR?

Kurbanlık seçerken bu konulara dikkat

Kurbanlık hayvan seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda tavsiyelerde bulunan Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, “Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, organları tam ve besili olması, hem ibadet hem de sağlık bakımından önemlidir” açıklamasında bulundu.

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, vatandaşların kurban seçerken serbest veteriner hekimlerin görev aldığı ya da denetimi altında bulunan yerlerden hayvan seçmeleri ve de almalarının sağlık açısından önemli olduğunu söyledi.

Gebelik açısından bakıldığı zaman dişi hayvan seçiminden uzak durulması gerektiğini söyleyen Yıldız, kurban edilecek hayvanın tamamıyla sağlıklı olması gerektiğini belirten Yıldız, kesileceği yere gidemeyecek derecede topal olan hayvanlar da kurban edilemeyeceğini aktardı.

Etiketler:

,