Milli Eğitim Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Yaz tatili öncesi öğrencilerin hoşuna gideceği bu haber, ülkemizdeki 18 milyon öğrenciyi yakından ilgilendirmekte. Ramazan Bayramı tatili sonrası öğrencilerin beklediği 3 aylık tatilin tarihi netleşti. Bununla birlikte telafi eğitimlerinin olup olmayacağı da kesinleşti. Öğrenciler için oldukça zorlu bir sınav maratonu olsa bile yine de bu haber için sevinçten havaya uçmuş durumdalar. Yeni takvim yılını açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencileri ve öğretmenleri yakından ilgilendirmekte olan tatil planını sundu.

Okullar ne zaman tatile girecek?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut özer, sürekli olarak yüz yüze eğitimini savunan ve geldiği dönemden b yana da bu uygulamayı yürürlülükte tutmaya çalışan bakan olarak dikkatleri çekmişti. Yeni yapılan açıklamalar ile yaz okulu döneminde de yüz yüze eğitim devam edilebilir. Ancak okulların ne zaman tatile gireceği de kesinleşti.

Milli Eğitim Bakanlığı, yayınladığı takvim yılı ile beraber 18 milyon öğrencinin ne zaman tatil yapacağını kesinleştirdi. Açıklanan takvim yılına göre okullar, 17 haziran 2022 tarihinde tatile girecek. Bununla birlikte 2022 – 2023 eğitim ve öğretim yılınında Eylül ayında başlayacağı bildirildi. Bütün bunlar ile birlikte yaz okulu programının yapılıp yapılmayacağı kesin değil. Ancak bir yaz okulu programı yapılırsa, bu eğitimler de normal dönemde olduğu gibi aynı şekilde yüz yüze devam edecek.

Yaz okulu programı var mı?

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların ne zaman tatile gireceği konusunda bilgilendirmeleri yayınladı. Bununla birlikte öğrenciler ve öğretmenlerin kafasında, yaz okulu programlarının olup olmayacağı ve telafi eğitimlerinin ne zaman yapılacağı soruları yer almakta. MEB tarafından yayınlanmış olan takvime baktığımızda, okulların 17 Haziran 2022 tarihinde tatile girdiğini görüyoruz. Ancak bu takvim içerisinde herhangi bir telafi eğitimi ya da yaz okulu programı bildirilmemiş.

OKUYUN  Virüse karşı C vitamini bombası: Kırmızı turp

MEB takvim yılı

Milli Eğitim Bakanlığı, 2021 – 2022 eğitim ve öğretim yılının genel takvimini paylaştı. Yayınlanan takvime göre de 17 Haziran 2022 tarihinde, Milli Eğitim Bakanlığı kontrolünde olan bütün eğitim kurumları tatile girecek. tabii ki bu tatili eğitim görenler gibi eğitimciler de beklemekte. MEB’in yayınladığı eğitim öğretim yılı takvimi şu şekildedir:

Pandemiden en çok eğitim sektörü etkilendi

Pandemi dolayısı ile birçok sektör sekteye uğradı. Ancak pandemi dolayısı ile en çok etkilenen sektör, herkesin de bildiği gibi eğitim ve öğretim oldu. Öğrenciler pandemi dolayısı ile okullarda yüz yüze eğitim alamadı ve online eğitim ile devam etmek zorunda kaldı. Online eğitimin en büyük sıkıntısı, öğrenci ile öğretmen arasındaki fiziksel bağın kuvvetlenmemesi. Ayrıca öğrenciler online eğitimi ciddiye almadığı için de eğitim öğretim verimliliğinde istenmeyen düşüşler meydana geldi.

Bütün bunlar geride kaldıktan sonra ise eğitim öğretim tekrardan, belirli kontroller çerçevesinde yüz yüze eğitime dönüş yaptı. Öğrenciler okullara gittiği için çok daha verimli bir eğitim görmeye başladı. Ancak ilk yüz yüze eğitime dönüş kısmında da kısmı kapanmalar (sınıf karantinası vb.), karantinalar meydana geldi. Ancak alınan başarılı tedbirler sonucunda öğrenciler kolay bir şekilde tekrardan eğitim öğretim haklarını doyasıya yaşamaya başladı.

Etiketler:

,