Havaların iyice ısındığı, güneşi tatlı tatlı tenimizde hissettiğimiz şu günlerde pek çok kişi hızla kilo vermeye çalışıyor. Tüm kış alınan kilolar, şimdilerde hızlıca verilmeye çalışılıyor. Hal böyleyken, insanlar hızlı kilo vermenin yollarını arayıp kendilerine uygun diyet ve egzersiz programlarını araştırıyorlar. Son zamanlarda popüler olan tek öğün bazlı OMAD diyeti, bu konuda başvurulan çözüm yollarından bir tanesi niteliğinde.

OMAD diyeti nedir?

OMAD diyeti, tek öğün yemek üzerine kurulmuş bir sistemdir. Neyi ne kadar yediğiniz önemli değildir. Yalnızca günün erken saatlerinde 1 saatlik bir zaman diliminde yemek yemek uygun görülür. Onun dışında bir açlık zamanı yaratılması gerekmektedir. Yani 23 saat açlık, 1 saat tokluk mantığı şeklindeki beslenme biçimidir.

OMAD diyeti faydaları

  • Yaşlanma karşıtıdır
  • Metabolizmayı çalıştırır
  • Daha düzenli ve iyi uyumaya yardımcı olur
  • Hızlı ve kalıcı kilo verdirir

OMAD diyeti zararları

  • Vitamin ve mineralleri yeteri kadar alamama
  • Bazı kişilerde metabolizmayı hızlandırsa da bazı kişilerde yavaşlatma
  • Kolesterol artırma

Dr. Ayşegül Çoruhlu, OMAD diyetini anlattı, artı ve eksi yönlerini açıkladı.

Ayşegül Çoruhlu, sözlerine “OMAD (One Meal a Day), yani günde 1 kere yemek. Bu, Jack Dorsey yaptığı için popüler olan bir diyetti. Günde 1 kez yiyeceğiz ve bunun için de ne yediğimize çok bakmadan yiyeceğiz. Günde 1 kez yemeyi kendinize bir sorarsanız, zaten çoğumuz yapıyoruz. Oruçta gece yediğimiz için öyle oluyor. İşe gittiğimiz için eve geldiğimizde büyük öğün yapıyoruz kahvaltıyı atlayıp. Çoğunlukla tek öğün yemek gibi bir durumumuz var ama akşama kayan bir şekilde. Orada bir marifet olsaydı, bu çok daha önceden konu olurdu. O yüzden, OMAD ile ilgili bir şey okuduğunuzda öğrenmeniz gereken birinci şey, günde 1 öğünün hangi saate denk geleceği. Tek öğün yiyip de geri kalan saatlerde aç kalmaktan menfaat görmek istiyorsanız, o öğünü güneşin tepede en yüksek olduğu öğlen saatine koymanız anlamlı. Saat 13.00 ile 14.00 arasında kalori kısıtlaması yapmadan ne istersek onu yiyoruz. Geri kalan 23 saatte ise açlık uygulanıyor. Yemeği akşam saatine alırsanız o pek OMAD gibi çalışmıyor. Geç saatte bir de gönlümüzce her istediğimizi yersek fayda değil zarara dönüşür.” diye başlarken, “Bu diyet erkekler için çok daha uygun bir yöntem çünkü erkekler sağlıklı yemek, kalori kısıtlaması falan sevmiyorlar. Masaya oturup sevdikleri her şeyi yemek istiyorlar. Dolayısıyla kilo sorunu olan erkekler için rejim yapmadan, sadece tek öğünle istedikleri gibi yiyip geri kalan 23 saatte bunu vücudun halletmesine izin veriyorlar ve böylece kilo kaybı oluyor. 5000 kalorilik yemek yenmiş olsun, normalde bu çok fazla bir kalori. Ancak biz bunu erken bir saate koyduğumuzda bu kaloride bile kilo verilebiliyor. Kadınlar için ancak menopozdan sonra uygun. Kadınların hızlı kilo kaybetmeleri ya da çok uzun açlığa girmeleri, doğurganlık döneminde regl kesilmesine neden olabiliyor. O yüzden kadınlar için 2 öğünün altına düşmemek gerekiyor. Tek öğün yapmak isteyenlerin de bunu menopoza girdikten sonra bu yöntemi denemeleri gerekiyor.” diye sürdürdü.

OKUYUN  İsveç diyeti nasıl yapılır? İsveç diyet listesi (Kaynak: soru.com.tr)

Çoruhlu, “Peki, biz bu kadar kaloriyi vücuda soktuğumuzda OMAD ne yapıyor da bu kadar işe yarıyor? Besin hissetme sistemi diye bir sistem var vücudun içinde. Yiyeceğin geldiğini anlamakla ilgili bir şey bu. Açlığın geldiğini de anlıyor yemeğin geldiğini de. Yaşlandıkça bu sistem azalıyor. İlerleyen yaşlarda yağ yakamamak da bununla ilgili bir şey. Kilo problemi çeken ancak keyfinden ve yemeğinden de ödün vermeyen erkeklere bu açlığı öneriyoruz. Ama vakit öğlen vakti olmalıdır. Kadınlarda ise bu kadar hızlı kilo vermede ve açlıkta, vücut hormonlarda da bir terslik var diye düşünüp hormonları düzleştirebilir.” diyerek sözlerini noktaladı.

Ayşegül Çoruhlu’nun OMAD ile ilgili videosuna buradan ulaşabilirsiniz:

Yazar Hakkında

Rumeysa Güler

Merhaba, ben Rumeysa Güler. Hayalim olan gazetecilik mesleğini icra etmek için hem lisede hem de üniversitede bu alanda eğitim aldım. Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldum. Şu an yazınsal kısma ağırlık veriyorum ve bunun için çalışmalar yapıyorum. Faydalı ve güzel içeriklerde buluşmak temennisiyle.

Tüm yazıları göster