Mikrop kırıcı özelliğiyle bilinen ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlayan sumak baharatının bir faydası daha ortaya çıktı. Sivilceyi geçiriyor ve sivilce izlerini yok ediyor. İşte dünyanın en sağlıklı baharatı sumağın faydaları…

Mikropları kırıyor, vücudu toksinlerden arındırıyor, boğaz ve diş etlerine iyi geliyor, yüksek ateşi düşürüyor, sindirim sistemini düzeltiyor, şeker hastalarına iyi geliyor…

Sumak bitkisi, çalı görünümlü yapısı, kıpkırmızı çiçek ve tohumlarıyla görür görmez tanıyabileceğiniz karakteristik bir bitki. Dünya üzerinde 100’ün üzerinde çeşidi bulunan bu bitki, ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi hariç hemen her yerde yetiştirilebiliyor, dünyada da en çok Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Akdeniz, İran ve Afganistan’da yetiştirildiği biliniyor.

Ancak dikkat, sumak bitkisinin zehirli çeşitleri de bulunuyor. Bu nedenle eğer sumak bitkisiyle karşılaşırsanız ve bu konu hakkında uzman sayılabilecek bir bilgiye sahip değilseniz asla sumak bitkisine dokunmayın, kullanmak istediğiniz sumakları mutlaka güvenilir aktarlardan, marketlerin ilgili reyonlarından ya da doğal ürün satışı yapılan online alışveriş sitelerinden temin edin.

Sumak baharatına gelince, sumak baharatı, sumak bitkisinin kırmızı kısmının özel şartlar altında kurutulması, ardından sofra tuzuyla bir araya getirilip öğütülmesiyle elde edilen çok özel bir baharat. Daha önce tadına en az bir kez baktıysanız tadının da ekşimsi hoş bir aroması olduğunu biliyorsunuz demektir.

İzleyin: Evde Kolay Yapılan Sumak Çayı Tarifi! – Çağla ile Yeni Bir Gün 454. Bölüm

Sumağın faydaları

  • Mikrop kırı özelliği,  sayesinde yara ve iltihaplanmalara pansuman yapılabilir. Yaranın mikrop kapmasını engelleyerek çabucak iyileşmesini sağlar.
  • Antioksidan özelliği sayesinde vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olarak zehirlenmelerin önüne geçer. Ayrıca kanser hücreleriyle savaşarak kanser hücrelerinin vücutta yayılmasına engel olur.
  • Sumak çayı yapıldıktan sonra soğuması beklenip gargara yapılırsa boğaz ve diş etlerine iyi gelir. Bu yöntem ayrıca diş ağrısına da iyi gelir.
  • Kan şekerinin düşmesine yardımcı olarak şeker hastalarının kullanması tavsiye edilir.
  • Yüksek ateşi düşürür.
  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
  • Mide problemlerine karşı sumak tüketimi tavsiye edilir. Mide bulantısı, kusma, gastrit, hazımsızlık gibi birçok problemin geçmesine yardımcı olur.
OKUYUN  Asgari ücret belli oldu. Dünyada en yüksek asgari ücret veren ülke hangisi?

Sivilceler için toniğin faydası

Serbest radikallerin etkisiz hale getirerek birçok hastalığın oluşmasına engel olur.

Sumak suyu hazırlanıp tonik olarak kullanıldığında sivilcelerin hızla kurumasını ve iz bırakmadan geçmesini sağlar. Cildi ölü hücrelerden arındırarak daha canlı bir görünüm kazandırır.

Aynı şekilde yaşlanma karşıtı bir etki oluşturarak erken yaşlılık belirtilerini, kırışıklıkların oluşumunu en aza indiriyor.

Regl döneminin daha rahat geçmesini sağlayan sumak, özellikle bu dönemde çekilen ağrıların azalmasını, düzensizliklerin son bulmasını sağlıyor.

Sumak Çayı:

1 litre suya 100 gr sumak eklenerek demlenen çay, günde 3 bardak içildiğinde vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olurken birçok hastalığa karşı korumaktadır.

Sumak Ekşisi:

Yapımı zahmetli olan sumak ekşisi elde edildikten sonra sos olarak yemeklerde kullanılabilir.

Tüketirken dikkat

Bunun yanı sıra sumak, hazırlanışı sırasında içine eklenen tuzun da etkisiyle tansiyonu yükseltici bir etki oluşturabiliyor. Hal böyle olunca kendisi yüksek tansiyon hastası olanlara pek önerilmiyor. Aynı şekilde özellikle kuruyemişlere alerjisi olanlar başta olmak üzere hassas bünyesi olanlara, vücudu farklı maddelere karşı alerjik reaksiyonlar gösterenlere doktorlarına danışmadan tüketmeleri önerilmiyor. Son olarak, sumak aşırı tüketildiğinde ciltte kaşıntı, deride kızarıklık gibi sorunlara da neden olabiliyor.

X

Etiketler:

,