Türk kahvesi, baklava, rakı ve daha birçok şey aslında Türk kültürüne mi Yunan kültürüne ait mi hep tartışma konusu oldu. Ancak karmaşık ilişkileri ve zaman zaman yükselen gerilimleriyle baktığımız zaman aradaki tek tartışma bunlarla da sınırlı kalmıyor.

Bu videomuzda olaya başka bir yerden bakıp bu iki milletin askeri gücünü karşılaştıracağız. Yunanistan’ın askeri bakımdan insangücü 200.000 gibi bir sayıya ulaşmışken Türkiye’ye bakıldığında ise bu sayı 355.000 gibi bir seviyeye yükselerek neredeyse iki katını oluşturuyor. Savunma bütçelerine baktığımız zamansa yunanistan 11.7 milyar $ bütçe ayırmışken Türkiye’nin ayırdığı bütçe 17.3 milyar $.

İzleyin: Türkler mi Yunanlar mı güçlü? İşte askeri yönden karşılaştırma

Toplam uçak sayılarına bakınca da görüyoruz ki Türkiye 1056 uçakla 625 uçağa sahip Yunanistan’ı geçmiş görünüyor. Savaş uçakları açısından fark bu kadar büyük olmasa da Yunanistan 187 uçakla, 206 uçağa sahip Türkiye’nin gerisinde kalıyor. Helikopterlere göz atacak olursak Türkiye 471 helikopterle yine 270 helikoptere sahip Yunanistan’ın önünde. Taaruz helikopterleri açısından fark daha gözle görülür. Türkiye 104 Yunanistan ise sadece 29 taaruz helikopterine sahip.

Tank ve zırhlı araç konusunda da Türkiye önde gitmeyi başarıyor. Ülkemiz 3.045 tank ve 11.630 zırhlı araca sahipken Yunanistan 1.344 tanka ve 3.845 zırhlı araça sahip.

Denizaltı sayılarında ise durum neredeyse eşitleniyor, Türkiye 12 Yunanistan 11 adet denizaltına sahip. Türkiye 10 tane korveti bünyesinde barındırırken Yunanistan korvete sahip değil.

Fırkateyn içinse Türkiye 16 yunanistan 13 adete sahip. Uzmanlara göre Türk ordusu özellikle Suriye ve Irak’ta edindiği tecrübeler ile karada herhangi bir çatışmada kolayca üstün gelen taraf olur. Ancak hem Türk hem de yabancı askeri uzmanlar Yunanistan hava kuvvetlerinin küçümsenmemesi gerektiği görüşünde.

OKUYUN  Survivor'da kim adaya veda etti? İşte TV8 SMS sıralaması

Öte yandan ABD merkezli, bağımsız Global Firepower’ın 2022 raporuna göre Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en güçlü 13’üncü ordusu konumunda bulunuyor. Aynı listede Yunan ordusu 33. sırada yer alıyor.

Etiketler:

,