Yemek yemek ve uyumak vücudumuzun dengesi için önemli iki yaşam faaliyetleridir. Uyumak yaşam fonksiyonlarımız arasında en ihtiyacımız olan faktördür. Uyumadan önce ise yemek yemek bu süreci rahatsız edebilir. Bu yüzden uyumdan önce yemek yememeye özen göstermek gerekir. Gece yatmadan önce çok açsak eğer çok yağlı ve kalorisi yüksek yiyecekler yemek yerine daha hafif beslenebiliriz. Ağır yiyecekler gece uyku sırasında hazımsızlığa yol açabilir. İşte uzak durmamız gereken yiyecekler.

Kırmızı et

Kırmızı et kolesterol seviyesi artıran bir besin. Oldukça iştah açıcı gibi görünse de gece kırmızı et yemek sağlık açısından risk oluşturur. Gece yatmak vücudun kendini onarma süreci olduğu için onarım süreci sekteye uğrayabilir.

Sebze

Sebze yemek elbette kötü değil. Ancak sebzede bulunan yüksek lif gece uyumadan önce yenmesi halinde uykumuzu kaçırabilir. Bu durumda onarım sürecinde olan vücudumuz yine sekteye uğrayacaktır.

Atıştırmalık ve cips

Bu listenin aslında en başında olması gereken hepimiz için her zaman sağlıksız olan abur cubur diye tabir ettiğimiz cipsler ve diğer atıştırmalıklar. Gece yatmadan önce arkadaşlarımızla toplanıp bir şeyler yiyip içmek isteyebiliriz. Ancak bu tarz alışkanlıklar midede aşırı yağ kullanımına sebep olacağı için  midede hazımsızlık ve yanma, bağırsakta sindirim zorluğu yaratacağından gece huzursuz uyumamıza sebep olur.

Makarna

Hamur işlerini genelde daha çok severiz ve her an elimizin altında bulunan malzemelerle yapabiliriz. Elimizin altında olan her zaman bulunan malzemelerden biri de makarna. Hamur işi yemeği olarak bilinen makarna gece yapıp yemek, karın bölgemizde şişkinlik oluşturabilir. Bu durumda gaza dönüşebilir ve gece gaz ağrısından kaynaklanan bir ağrı yaşayabiliriz.

Dondurma

Yaz gelince hele ki yemeklerden sonra serinletecek bir ürün olan dondurmayı gece yemek yine uyku kalitenizi düşürecek bir başka farklı bir etmen oluşturacaktır. Gece yenen dondurma içerisinde buluna yağ ve şekerden dolayı çabuk kilo almamızı sağlar.

OKUYUN  Sakın tüketmeyin! Herkesi şaşkına çevirecek uyarı geldi (Kaynak: soru.com.tr)

Pizza

Arkadaş ortamının en çok tercih edilen yiyeceği olan pizzaya hayır demek oldukça zor. Ancak gece yatmadan önce yemek uyku kalitemizi ciddi manada düşürecek bir besin. İçerisindeki malzemeler ve hamur işinden yapılmış olması oldukça doyurucu ancak gece şişkinlik oluşturabileceği için gece yatmadan önce yememek her yönden daha faydalı olacaktır.

Mısır Gevreği

Mısır gevreği, gündüz tüketmek vücudumuzun sindirim sistemi için oldukça yararlı olacaktır. Mısır gevreği lif kaynaklı olduğu için sütle birlikte tüketildiği için oldukça yararlı ve kilo vermemizde bize yardımcı bir unsur ancak gece yendiğinde midede hazımsızlık yaratacaktır.

Çikolata

Hiç bir öğünde asla vazgeçmeyeceğimiz tek besin olan çikolata, hangi saatte olursa olsun yememek için kendimizi tutmakta zorlanırız. Akşam belki çayın yanına ya da canımız çektiği için yemek isteyebiliriz. Ancak gece yediğimiz çikolata içerisinde bulunan kafeinden dolayı uykumuzu kaçırabilir ve gece yatmakta zorluk çekebilirsiniz.

Alkol

Gece dışarı çıktığımız zaman gidip bir yerlerde alkol tüketenlerdenseniz. Bu haber size… Gece yarısı alkol içmek karaciğerin sabaha kadar çalışmasını sağlar bu da sizin sabah yorgun hissetmenizi tetikler.

Acılı biberler

Acı biberler karbonhidratı en bol bulunduran yiyeceklerdir. Acıyı çok seviyorsanız eğer gün içerisinde tüketmeniz daha yararlı olacaktır. Metabolizma hızlandıran özelliği olan acı biberi gece tüketmeniz midenizde ağırlık oluşturabileceği gibi midede yanmaya da yol açar.

Baharatlı yiyecekler

Gece yarısı baharatlı yiyecekler yemek hazımsızlık yaratacaktır. Gece boyunca böbreklerimizi çalıştıracağı için çok su içmemizi bu da sürekli olarak uykudan uyanmamızı tetikleyecektir. Gece su içtikten sonra bir de tekrardan acıkma hissi yaratacaktır.

Etiketler:

,