Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunan, Mengücekoğulları döneminde inşa edilmiş ve 792 yıllık geçmişe sahip Divriği Kalesi restore ediliyor. Projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı yönetecek.

Yayınlanma: 12:14 – 31 Ağustos 2022 Güncellenme: 12:18 – 31 Ağustos 2022

Divriği Kalesi, 792 yıllık bir geçmişe sahip. 1230 yılında Divriği Ulu Camii’yi de yaptıran Ahmet Şah tarafından yapımına başlanan kalenin, oğlu Melih Salih tarafından tamamlandığı biliniyor.

İlçeye hakim bir noktada yapılan kale, Türk-İslam mimarisinin örneklerini taşıyor.

Kale, 2015 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyona alındı. Ancak 2017 itibarıyla mali nedenlerle devam ettirilemeyen restorasyon çalışmaları 5 yıl aradan sonra yeniden başladı.

Divriği Kalesi hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Hakan Gök, şunları söyledi:

* Kalemizin restorasyonu 5 yılık ara sonrası devam ediyor. Bu Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın projesi ve kaliteli bir şekilde yapılıyor. Elbette restorasyonun bir an önce bitmesini ve halkın hizmetine açılmasını istiyoruz.

* Burası Mengüceklilere başkentlik yapmış bir yer ve kale Mengücek kalesi. Yerleşik alan olarak çok büyük bir kale. Tam bu kalenin…

Bu içeriğin ilk paragrafları otomatik olarak listelemek için çekilerek yayınlanmıştır. İçerikten Turk Gazete sorumlu değildir. Haberin kaynağı ve tüm metin için: www.sozcu.com.tr

OKUYUN  Göz altı torbalarından kurtulmak için basit ipuçları (Kaynak: soru.com.tr)