Almanya, yaklaşık üç ay önce işçi alımını duyurmasından sonra yurt dışında çalışmak isteyenler hayallerini gerçekleştirmek için kollarını sıvamaya başladı. Farklı sektörlerden işçi alımını duyuran ülke hangi mesleklerin işe alınacağını konsolosluklar üzerinden duyurdu. 

Belli sektörlerden işe alım yapılacak

4 bin euro maaşla çalışacak işçi alıöı yapan Almanya, haberin duyulmasından sonra yurtdışı hayali olan ya da kendi ülkesinde geçinme zorluğu çeken bir çok insan için şans kapısı olarak görüldü. Almanya, yaklaşık olarak 1,5 milyon işçi alımı yapacağını duyurdu. Özellikle  işe alınacak sektörler arasında eğitim, sağlık, hizmet ve taşımacılık en başta geliyor.

İşsizlik göçün en büyük ana kaynağı

Genç nüfus bakımından düşük ülkelerden olan Almanya, tarihte ilk 1960 yılında Türkiye’den işçi alımı gerçekleştirdi. İşçi açığını kapatmak için sıklıkla genç nüfusu fazla ve milli geliri düşük ülkelere işçi alımı yapıyor. İşsizlik oranının yüksek olduğu ülkeler yurtdışı çalışma haberlerini özellikle takip ediyor.

Almanya kişi başına düşen milli gelirde 3. sırada

Almanya’da işsizlik oranları dünya ortalamasının çok altında. Almanya son ilanında 1,5 milyon kişiyi istihdam edeceğini açıkladı. Refah seviyesi  hayli yüksek olan Almanya kişi başına düşen milli gelir sıralamasından 3. sırada yer alıyor. Hal böyle olunca Almanya’ya işçi göçü kaçınılmaz bir gerçek haline geldi. Bu yıl ekonomilerinde cari fazlası veren Almanya, çeşitli sektörlerde eleman sıkıntısı çekiyor.

Almanya’nın işçi alımı yapacağı meslekler ise şu şekilde;

  • Yuva eğitmeni: 230 bin
  • Hasta bakıcı ve hemşire : 300 bin
  • Garsonluk
  • Tesisatçılık
  • Tır şoförlüğü

Bu sektörlerde çalışacak kişilerin brüt  ücret olarak 4 bin euro alacakları açıklandı.

Haftada 40 saat çalışma saati

İşçi alımı duyurusu sonrasında Almanya’de çalışma hayatı en çok sorgulananlar arasına girdi. Almanya’da esnek çalışma koşulları oldukça fazla. Full time ya da part time olarak çalışma şartları var.Bunun yanı sıra mini job denilen bir sistem mevcut o da 10 saatlik bir çalışma sunan şirtketlerde çalışma imkanı bulunuyor. Full time çalışma saati 35-40 saat arasında değişiyor. 50 saatten fazla çalışmak ise  yasak. Çoğu firmada işe giriş saatleri yok.  Almanya’da çalışırken sabah genelde 6’da iş başı yapan çok kişi görmek mümkün çünkü haftalık saatleri doldurmak şart.

Yıllık izin bir ay

Bütün yıl çalıştıktan sonra yıllık izin şartları Türkiye’dekinden oldukça farklı 6 hafta boyunca süresiz izin kullanma hakkına sahip olabilirsiniz. Çoğu işçinin bu izin şartlarının onları oldukça motive ettikleri söyleniyor. Bunların dışında resmi ve dini tatiller olmak üzere toplamda neredeyde 2,5 ay izin kullanma hakkınız olmuş oluyor.

Almanya’da çalışma ortamı

Almanya’da ofiste çalışma hayatında en çok sevilen kısmı iş yerlerinde duş imkanı sağlanması bisikletle gidip gelen çalışanlar için böyle bir uygulaması var. Ofislerde genel olarak yurt dışından bir çok milletten çalışma imkanınız olabiliyor. Özellikle büyük firmalar bu konuda oldukça iyi. İşyerine ulaşım ise metrolarla sağlanıyor. İş yerinin servis vermesi gibi bir durum söz konusu değil.  İnsanlar yemeklerini genelde evden getiriyor, ya da iş yerine ait yemekhanelerde veya dışarıda yeniyor.

OKUYUN  Karpuz kaç kalori? (Kaynak: soru.com.tr)

Çalışma disiplini oldukça fazla

Çalışma yerlerinde disiplin, Almanya ile özdeşleşmiş bir detay. Gereksiz çay muhabbetleri ve molaları yok.  Özellikle çalışma saatleri sırasında başkalarını rahatsız etmek yazılı olmayan bir kural olsada kesinlikle olmazsa olmaz arasında yer alıyor. En ufak bir rahatsızlık anında dile getirilen bir konu oluyor.

Çalışam hayatında sıkça rastlanan sorunlardan biri de hastalanıldığında hesap verilebilirliğin fazla olması. Almanya’da böyle bir durumla karşılaşma ihitimaliniz yok sadece üç gün için rapor almanıza gerekmiyor. Eğer daha uzun süre bir rahatsızlık geçiriyorsanız o zaman rapor alıyorsunuz. Hasta olduğunuz gün, işe gitmediğiniz takdirde kimseye hesap vermek gibi bir zorunluluk yok.

Etiketler:

,