Kendinizi huzursuz, uykusuz, gergin mi hissediyorsunuz? Sırf  bu yüzden antidepresan mı kullanıyorsunuz, üstelik doktor kontrolünde olmadan… İşte size o zaman inanılmaz bir bitkiden bahsedeceğiz: Latince adı Valeriana officinalis olan kedi otu. Sakinleşmeye, uykuya ihtiyacınız var ise kedi otunun faydasını mutlaka göreceksiniz.

Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’deki antidepresan ilaç kullanımıyla ilgili açıkladığı verilere göre Türkiye’de, her 10 kişiden 1’i antidepresan kullanıyor ve antidepresan kullanımında kadınlar erkekleri ikiye katlıyor. Antidepresan kullanımı artık reçeteye de bağlı olmadığı için herkes kolaylıkla bu ilaca ulaşabiliyor. Oysa bu ilaçların doktor kontrolünde kullanılması ve belirli bir süre için alınması gerekiyor.

Günümüzde bir çok kişi kendisini kötü hissettiği anda, mutsuz, umutsuz, sıkıntılı olduğunu gerekçe göstererek, doktora bile gitmeden eczanelerden çok rahat bir şekilde antidepresan alabiliyor. Durum böyle olunca da antidepresan tüketimi artıyor ve bu da tehlike yaratıyor.

Peki sakinleşmek için sadece antidepresan mı kullanmak gerekiyor? Son yıllarda bir bitkinin adı bu soruna çözüm olabilecek cinsten. Çünkü bu bitki üstünüzdeki gerginliği alıyor, stresi azaltıyor ve uykunuzu düzene sokuyor.

Latince adı Valeriana Officinalis olan kedi otundan bahsediyoruz.

Kedi otu

Kedi otunun taze veya kurutulmuş kökleri geleneksel olarak hafif yatıştırıcı, hipnotik, hipotansif, antispazmodik, karminatif, stomaşik ve sedatif olarak kullanılmaktadır. Migren, insomnia, histeri, nevrasteni, yorgunluk, romatizma ağrıları, dismenore, kusmaya neden olan ve sinirsel mide kramplarında çay ve infüzyon şeklinde, konvansiyonel tıpta ise sedatif ve hipnotik olarak kullanıldığı bildirilmektedir.

Geleneksel tıpta, epilepsi, baş ağrısı, üriner sistem rahatsızlıkları, vajinal mantar enfeksiyonları ve boğaz ağrısında; ayrıca adet söktürücü, ter önleyici, panzehir, idrar söktürücü, ağrı kesici ve soğuktan korunmak için dekoksiyon olarak da kullanılmaktadır.

Depresyon tedavisinde

Kedi otunun depresyon benzeri davranışları baskıladığı bildirilmiştir. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada bu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda stres azaltıcı etkisi vardır. Hatta bununla ilgili yapılan bir çalışmada 3 hafta boyunca her gün ağız yoluyla valeriyan ekstresi verilen farelerde fiziksel ve psikolojik strese etkileri incelenmiştir. Ulaşılan veriler doğrultusunda ekstrenin stres parametrelerini düşürdüğü saptanmıştır. Ancak dişi fareler üzerinde yapılan deneylerde sedatif etkisi olmadığı, anksiyolitik ve antidepresan etkinin bulunduğu bildirilmiştir.

OKUYUN  Kedi tırmalaması izi geçer mi, kedi tırmalaması izini geçirmek için neler yapılmalı?

Kedi otunun kökleri bitkisel tedavi uzmanları tarafından en az 2000 yıldır hem Amerika hem de Avrupa’da uykusuzluk tedavisinde kullanılmaktadır. 1093 hastanın katıldığı 16 ayrı araştırmada yan etkileri olmadan uyku kalitesini artırdığı bilinmektedir.

Kedi Otu Faydaları Nelerdir?

 • Kedi otunun sakinleştirici özelliği hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde psikolojik rahatsızlıklarda bitki çayı olarak tüketilir.
 • Beyni rahatlatma ve uykuyu düzenleme etkisi vardır. Uyku düzeniniz değiştiyse ve sağlıklı şekilde uyuyamıyorsanız, çözümü kedi otunda olacaktır.
 • Bedeni rahatlattığı için kedi otunun huzursuz bacak sendromunu da iyileştirdiği bilinmektedir.
 • Panik atak gibi ciddi ruhsal problemlerin tedavisinde de kedi otu kullanılır. Öncelikle beyni sonrasında ise bedeni sakinleştirir.
 • Kedi otu kan basıncını dengeler. Böylece stres ve kaygı da ortadan kalkar.
 • Kalp ve damar sağlığını korumada da etkilidir. Kan damarlarının daha da güçlü olmasını sağlar. Yüksek tansiyonu düşürerek, sizi daha sağlıklı günlere götürür.
 • Regl sancılarını ve ağrılarını dindirmek için de kedi otu faydalı olacaktır. Kedi otunun bu özelliği sayesinde ağrı kesici ilaçlara ihtiyacınız kalmayacaktır.
 • Ağrı kesici özelliği baş ve kas ağrıları için de etkili olmaktadır. Kedi otu baş ağrısını, kemik ve eklem ağrısını hafifleterek yok edecektir. Böylece sorunsuz ve dinç bir gün sizi bekliyor olacaktır.
 • Migren şikayetleriniz bir türlü sona ermediyse, şifası kedi otu çayında gizli olabilir.
 • Kedi otu İbrahim Saraçoğlu ve pek çok uzman tarafından; sakinleştirici ve iyileştirici etkisinden dolayı tavsiye edilmektedir.
 • Kedi otu nefes darlığı ve nefes almada zorlanma gibi problemleri de çözücü etkiye sahiptir.
 • Yapılan araştırmalar sonucunda 2. Dünya Savaşı döneminde durmadan uçan uçakların sesinden yorulan ve korkan kişiler, kedi otu çayı ile sakinleşmeye çalışmıştır.

Kedi otu kullanımı

Kedi otu Türkiye’de hem aktarlarda hem de kapsül olarak eczanelerde satılıyor. Alırken güvenilir markaları tercih etmek gerekiyor. Aktarlardan alacağınız kedi otu bitkisini çay olarak içebileceğiniz gibi, kapsül olarak da günlük kullanma imkanınız var. Günümüzde sık sık tüketilmekte olan Kedi otu çayı uykusuzluk problemlerine de çok iyi gelmektedir. Uykusuzluk için ise 2 hafta ile 6 hafta süresince yatmadan 30 dakika önce yaklaşık bir bardak içilmelidir. Ayrıca günde 2 bardaktan fazla içilmesi önerilmemektedir.

OKUYUN  Bitkileriniz soldu diye üzülmeyin. İşte bitkilere can katan yöntem

Kedi otu, uykuyu iyileştirmeye, gevşemeyi geliştirmeye ve kaygıları azaltmaya yardımcı olabilecek bir bitki. Önerilen dozda alındığında güvenlidir ve alışkanlık yaratmamaktadır.

Etiketler:

, ,