İnsan sağlığını etkileyen en önemli şeylerden birisi beynimizin ne kadar genç olduğudur. Stresten uzakta sürülen bir yaşam, beynin dinlenmişlik seviyesi ve beyni ne kadar beslediğinize göre fiziksel sağlığınız da şekillenir. Fakat yıllardır devam eden çalışmalar tüm bu etkileri sağlamak ve beyni tamamen yenilemek için tüketilmesi gereken gıdaların olduğunu ortaya koyuyor. Beyni yalnızca dinlendirmek değil aynı zamanda bu dinlenme sürecini de bazı gıdalar ile desteklemek gerekiyor.

Beyni tamamen yeniliyor

Yapılan araştırmalar beyin sağlığımızın vücudumuzun geri kalanını etkilediğini ve bu nedenle her daim daha genç bir beyne sahip olmak için beynimizi sürekli olarak daha sağlıklı  tutmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Bu anlamda da beyni besleyen bazı gıdaların alınması gerekiyor. Sürekli olarak devam eden çalışmalar ve araştırmalar ile ortaya konulan bilgiler ise bizlere beyin sağlığımızı korumak için en önemli gıdaları sunmaya devam ediyor. İşte beyin sağlığını korumak için mutlaka tüketilmesi gereken besinler:

Omega-3

Omega-3 ve diğer Omega grubu yağ asitleri, sahip oldukları bileşenler ile beyni harekete geçirerek daha aktif çalışmasını sağlıyor. Aynı zamanda iltihap kesici özelliği bulunan Omega-3 yağ asidi, beynin bu iltihaptan etkilenmesini önleyerek beynimizin hastalıklardan kurtulmasına yardımcı oluyor. Beyin sağlımızı korumak adına alabileceğimiz Omega-3 ve Omega grubu yağ asitlerini almak için ise en bilindik kaynak balıklar.

Bunun dışında yumurta ve fındık da önemli Omega-3 yağ asidi kaynakları olarak bilinmektedir. Omega yağ asitleri sayesinde beyninizi tamamen yenileyebilir ve ilerleyen yaşlarda Alzheimer gibi hafızaya bağlı gerçekleşene hastalıklar ile mücadele etmek zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda özellikle Omega-3 bağışıklık sistemini de destekleyen yapısı ile hem beyninizi hem de vücudunuzun geri kalanını hastalıklara karşı korur.

B12 vitamini

Tıpkı Omega-3 gibi B12 vitamin de beyin sağlığımızı korumamıza yardımı olan ve  hafıza hastalıklarına yakalanma riskini düşüren besinler arasında yer almaktadır. B12 vitaminini vitamin hapları ya da doğal kaynaklardan alabilirsiniz. Ancak uzmanlar tarafından önerilen yöntem her zaman doğal kaynağından faydalanmak. Sağlıklı yapısı ile B12 vitamini beynimizde yer alan sinir hücrelerinin titreşimlerinin düzenli halde ilerlemesini sağlayarak beyni dinç tutmamıza yardımcı olur.

OKUYUN  Evinizde defne yaprağı yakın. Faydaları inanılmaz

Aynı zamanda içerdiği sağlıklı bileşenler ile vücudu saran bir kalkan olan B12 vitamini hastalıkların beyninizi etkilemesine karşı da beyni koruma altına alır. En sağlıklı ve doygun B12 kaynakları olarak süt ve süt ürünler olarak bilinmektedir. Aynı zamanda ciğer gibi sakatat grubu etler de yüksek miktarda B12 vitamini içerirler ve bu gıda gruplarından faydalanmak hem beden hem de zihin olarak gençleşmemize yardımcı olur.

Gıdaları kızartmaktan kaçının

Her ne kadar B12 ve Omega-3 içeren besinler beyni korumaya yardım etse de, bu gıdaların kızartılarak tüketilmesi alınacak faydaların kaybolmasına ve yalnızca kalori alımı oluşmasına yol açıyor. Diğer yağlar içerisinde kızartılan gıdaların içerdiği değerli vitamin ve yağ asitleri bu şekilde kaybolmuş oluyor ve yalnızca bir öğün geçirmenize neden oluyor. Bu nedenle gıdaları kızartmak yerine haşlayabilir ve suyu ile tercih edebilirsiniz ya da fırınlayarak içerisindeki suyun dışarı akması yerine kendi suyu ile pişmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem daha az kalori almış olursunuz hem de gıdalardan alacağınız erimi düşürmezsiniz.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Yunus Emre Kılıç

Öncelikle herkese merhaba, ben Yunus Emre Kılıç. Hayatım boyunca tutkum olan yazmak beni önce Radyo Televizyon ve Sinema bölümü ile ardından da sektördeki denemelerim sonucunda Bir Bilene Sorduk ve Turk Gazete ile buluşturdu. Sitemiz adına çalışmalarımın yanı sıra YouTube kanalımız için sunuculuk yapmaktayım. Umuyorum ki hem anlatarak hem de yazarak uzun yıllar daha sizler ile aynı sayfada buluşmaya devam edeceğim. Her yeni güne yeni bir mutluluk dileğiyle...

Tüm yazıları göster