Beslenme alışkanlıklarından temizliğe herkesin yavaş yavaş sağlıklı yaşam trendini benimsediği günümüzde en çok merak edilen ürünlerden biri olarak karşımıza bıttım sabunu çıkıyor. Bıttım sabunu doğal yapısı ile cildi korurken yanında faydalarını da sunuyor ve kullanımı ile birlikte hem doğal hem de sağlıklı bir bakım süreci sağlıyor. Bıttım sabunun kullanılışı nasıldır ve bıttım sabunu nedir gibi sorular ise en çok merak edilenler arasında yer alıyor.

Bıttım sabunu nedir?

Ülkemizde Siirt ili ve çevresinde üretilen bıttım sabunu, bıttım ve menengiç ağaçlarının yapraklarından hazırlanan bir sabun çeşididir. Yan etkisi olmayan ve birçok cilt hastalığına iyi geldiği bilinen bıttım sabunu aynı zamanda kendisine has hoş kokusu ile de dikkat çeker. Ülkemizin her şehrinde aktar ve doğal ürünler satan marketlerden kolaylıkla temin edilebilen bıttım sabunu her cilt tipine uygun bir bakım ürünüdür. Yapısı sayesinde sivilce ve aknelerden7 sedef gibi cilt hastalıklarına kadar birçok hastalığa çare olduğu bilinen bıttım sabunu ayrıca doğum lekeleri üzerinde de olumlu gelişme göstermesi ile bilinir.

Bıttım sabunu nasıl kullanılır?

Doğal bir bakım ürünü olan bıttım sabunundan tam olarak faydalanabilmeniz için bıttım sabunu kullanırken hiç bir kimyasal ürünü beraberinde kullanmamalısınız. Normal bir duş sabunu gibi kullanabileceğiniz bıttım sabununu kullanırken, gün aşırı kullanım şekli en sağlıklısı olarak bilinir. Bıttım sabunu kullanılan günün ardından cildi normal zamanlarda olduğu gibi bakım ürünleri ile yıkayın.

Bıttım sabunu kullanırken ise ıslak saça uygulayın ve köpürdükten sonra cildinize masaj yapar gibi uygulamaya devam edin. Ardından durulayabilirsiniz. Hem saç hem de cilt için kullanımı uygun olan bıttım sabununu aynı zamanda yüz temizliğinde de kullanmak faydalıdır. Haftada iki kere yüzünüzü bıttım sabunu ile yıkayabilirsiniz. Diğer şekilde saç ve cilt için bir gün aralıklı olacak şekilde haftada 3-4 kere kullanabilirsiniz.

OKUYUN  BİM'in 22 Temmuz indirimlerini sakın kaçırmayın! Akıllı bileklik 99 liradan, aynalı makyaj masası 599 liradan satışa çıkacak

Bıttım sabunu faydaları nelerdir

Bıttım sabunu gibi doğal sabunların kullanımı ile cilt ve saç bakımı olduğundan çok daha sağlıklı hale gelir. Menengiç ve bıttım yapraklarından elde edilen hoş kokulu bıttım sabunu kullanımında cildinize ve saçlarınıza sağlayacağı faydalar ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • Bıttım sabunu saçlarınızın olduğundan daha hızlı uzamasını sağlar. Saçlarda oluşan elektriklenme ve dökülme gibi orunları da bıttım sabunu ile çözmek mümkündür.
  • Bıttım sabunu vücut temizliğinde etkili bir bakım ürünü olarak bilinir.
  • Cilt üzerinde peeling etkisi oluşturan  bıttım sabununu düzenli kullandığınız takdirde kısa sürede pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.
  • Güneş lekeleri gibi dış etkenlere bağlı olarak oluşan cilt lekelenmelerinden bıttım sabunu kullanarak kurtulabilirsiniz.
  • Cilde eski canlı ve parlak görünümünü tekrar kazandırmak da bıttım sabunu kullanıldığı zaman mümkün hale geliyor.
  • Alerjik reaksiyon benzeri kızarıklık ve kaşıntıların cildinizde görülmeye başlaması bıttım sabunu ile tedavi edebileceğiniz bir durumdur.
  • Üst ve iç bacakta oluşan varisler ile bacakların tamamında bileklere kadar oluşan varisleri bıttım sabunu ile tedavi edebilirsiniz.
  • Bıttım sabunu koyu renkli oluşumu olan doğum lekelerinde renk açılması sağlar.
  • Cilt hastalıkları olan sedef, egzama, akne ve benzeri hastalıklardan kurtulmak isteyenler de bıttım sabunu kullanarak bu hastalıkları tedavi edebilir.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Yunus Emre Kılıç

Öncelikle herkese merhaba, ben Yunus Emre Kılıç. Hayatım boyunca tutkum olan yazmak beni önce Radyo Televizyon ve Sinema bölümü ile ardından da sektördeki denemelerim sonucunda Bir Bilene Sorduk ve Turk Gazete ile buluşturdu. Sitemiz adına çalışmalarımın yanı sıra YouTube kanalımız için sunuculuk yapmaktayım. Umuyorum ki hem anlatarak hem de yazarak uzun yıllar daha sizler ile aynı sayfada buluşmaya devam edeceğim. Her yeni güne yeni bir mutluluk dileğiyle...

Tüm yazıları göster