Cilt bakımı için kullandığımız kremler ve cilt bakım ürünleri her zaman için istediğimiz sonucu veremeyebilir. Gerek genetik faktörler ya da strese bağlı çıkan sivilceler, akne ve siyah noktalar için belki de çok fazla bir çözüm yolu bulamayabiliriz. Strese bağlı çıkan sivilceler genelde yüzün aşırı yağlanmasından kaynaklı olarak tüketilen ürünler stres azaltılmadığı müddetçe kullanılan ürünler sadece yüzde 50 etkisi olur. genetik olarak oluşan sivilce gibi sorunlar genelde hormonsal sebeplerden kaynaklı bir durum olduğu için kullanacağımız ilaçlarla tedavisi ise her zaman etkili olamayabilir. Eğer sivilceniz bulunduğunuz ortamdan kaynaklıysa  ozaman bulunduğunuz yer her zaman temiz ve hijyenik olmalı bulunduğumuz ortamdaki kir ve toz belli süre sonra yüze yapışır ve gözenekleri tıkayarak burada siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olur.

Peki kullanacağımız bitkisel yağlar cildimize ne gibi etkileri olur? Bu bitkisel yağların belki de en başını çektiği bitki ise biberiye yağı. Genelde antiseptik özelliği sayesinde kullanılan biberiye yağı cilt içinde oldukça faydalı bir bitkisel yağ. Öncelikle bitkisel yağların özelliklerinden bahsedelim. Bitkisel yağlar ikiye ayrılır. Bitki ve baharat yağları. Bitki yağları çiçek ya da bitkinin tohumlarından elde edilir. Bitki yağlarının hepsi direkt yüze sürülmez. Bunlardan biri de biberiye yağıda bu gruptan olan bir yağdır. Biberiye doğal içerikli bir yağ olduğu için, alerjik riskini ortaya çıkarır.

Biberiye yağının antiseptik özelliği olduğu biliniyor. Bu özellik sayesinde ciltte oluşan akne ve sivilceleri giderebilir, siyah noktaları azaltabilir, içerisindeki antiseptik özellik sayesinde ciltteki iltihaplı sivilcelerin de giderilmesinde yardımcı olur. Biberiye yağı aynı zamanda cilde parlaklık verir ve ciltte ten rengi eşitlemesi sağlar. Biberiye yağı aynı zamanda ciltte oluşacak lekelere karşı önemli ölçüde giderir.

OKUYUN  Limon ve sarımsak kürünün faydaları (Kaynak: soru.com.tr)

Biberiye yağı cilt temizlemede kullanılır

Cilt temizlemek için yüzünüz yıkadıktan sonra rahatlıkla sürebilirsiniz. Biberiye yağı cildinizde oluşan toz, kir gibi çevresel faktörlerin temizlemeye yardımcı olur

Aknelerin  giderilmesi için kullanılır

Biberiye yağının cilt için önemli antiseptik olduğunu söylemiştik.  Ciltteki bakterileri öldüren biberiye yağı sivilcelerin giderilmesinde büyük rol oynar. Hormonsal cilt iltihabı problemi yaşıyorsanız çuha çiçeği yağı ile birleştirin. Bu karışımı yüzünüze sürün ardından yıkayın.

Kuru cildi yatıştırır

Biberiye yağı; kanser önleyici, acı verici azaltıcı özelliklere karşı yatıştırıcı etkisi olduğu için cilt bakımında önemli bir yere sahiptir. Kuruyan cilde sürekli krem sürmek belki işkenceye dönüşebilir. Biberiye yağını bir kere sürmek bile cildin uzun bir süre nemli kalmasını sağlar.

Yüzü sıklaştırıcı etkisi vardır

Cildin aşırı büzülmesinin sebepleri arasında tabiki kullandığımız su bazlı kozmetik ürünleri. Bu ürünler aşırı yağı deriden attıkları için yüzü bir miktar kırıştırabilirler. Biberiye yağı ise giden yağın yerine geçer.  Yağı bir pamuk yardımıyla yüzünüze sürebilirsiniz

Yaşlanma karşıtı özellikleri vardır

Cildin gençleşmesine yardımcı olan biberiye yağı bir antioksidan görevi görür. Oksidanların açısından zengin olduğu için cildin sarkmasını, gevşemesini önler.

Yağlı ciltler için kullanılır

Yağ cildin korunmasında yardımcı olur. Bu da cildin daha az kırışmasına yardımcı olur. Ancak aşırı kötü bu durumda cildinizde sivilce ve siyah nokta oluşumunu tetikler.  Biberiye yağı yağlı yüzdeki fazla sebumu alır. Üstelik cildi sakinleştirir.

Cilt toniği olarak kullanılır

Biberiye yağı,  parazitlere ve bakterilere karşı oldukça etkili bir esansiyel yağdır. Bu yağlar ciltte oluşacak bakterilere karşı savaşır tıkanmış gözenekleri açıcı bir tonik özelliği sağlar. Burada önemli olan seyreltilmiş biberiye yağı kullanmaktır.

Hasarlı cildi onarır

Cildi nemlendiren bir özelliğe sahip olduğu için zarar gören dokuları onarır ve hücreleri yeniler

OKUYUN  İstenmeyen tüylerinizden kahve kürü ile acısız bir şekilde kurtulun! (Kaynak: soru.com.tr)

Yara izlerini tedavi eder

Biberiye yağı, koyu lekeleri iyileştirilmesine yardımcı olur. Bakterilerin gelişimini önleyen dezenfektan işlevi görür.

Etiketler:

,